REKLAMA

Idziesz na rozmowę o pracę, dają ci dziwny formularz. Tak AI sprawdzi, czy się nadajesz

Jesteś świeżo po maturze, szukasz pracy, odnajdujesz ogłoszenie o pracę jako kasjer w sieciówce. Aplikujesz, po czym system każe ci przejść przez 80 slajdów z dziwnym kosmitą, który ma cię reprezentować. Jeżeli utożsamisz się z nim nie tam, gdzie potrzeba, twoje CV pójdzie do kosza. Tak mniej-więcej będzie wyglądać rekrutacja przyszłości.

14.02.2024 08.55
Idziesz na rozmowę o pracę, dają ci dziwny formularz. Tak AI sprawdzi, czy się nadajesz
REKLAMA

Na stanowiskach, na których jest wieczna rotacja - kasjerzy, kelnerzy, obsługa stoiska czy pomoce kuchenne - w wielu przypadkach pracę można dostać jedynie poprzez przesłanie prostego CV i krótką rozmowę. Od dawna wiadomym było, że AI w pewnym stopniu zmieni rekrutacje na wszelkiego rodzaju stanowiska. A to choćby "odsiewając" CV, które nie spełniają wymagań stawianych przez rekruterów, pozostawiając im jedynie pożądanych kandydatów.

Ale czy kiedykolwiek spodziewałeś się, że za sprawą AI będziesz musiał przejść test osobowości, by dostać pracę na zmywaku?

REKLAMA

Ten niebieski kosmita to ty. Albo nie ty. Wybieraj mądrze albo pożegnasz się ze stanowiskiem pomocy kuchennej

Paradox.ai to oprogramowanie stworzone przez firmę Paradox, skierowane do dużych przedsiębiorstw, które za pomocą sztucznej inteligencji pomaga w automatyzacji procesu rekrutacji pracowników. Wśród klientów Paradox znajdziemy takich gigantów jak 3M, L'Oreal, Nestle, Unilever, ale także FedEx, McDonald's czy Darden Restaurants - amerykański koncern, do którego należą liczne franczyzy różnych restauracji.

W serwisie Reddit szerokim echem odbiła się sytuacja, w jakiej znalazł się jeden z użytkowników serwisu, u/rvb4664. Użytkownik aplikował na stanowisko pomocy kuchennej w jednej z restauracji należących do Olive Garden - sieci będącej własnością Darden Restaurants. W poście udostępnił on zrzut ekranu "Instrukcji zadania" z rekrutacji do Olive Garden. Możemy przeczytać, że kandydat ma "kierować się swoim przeczuciem i odpowiadać szczerze" oraz że "nie ma jednej właściwej odpowiedzi". Następnie przedstawiany jest mu niebieski, humanoidalny kosmita, którego system przedstawił jako Ash i "który będzie reprezentował cię na każdym obrazie".

"Dla każdego obrazu po prostu kliknij "Ja", jeśli obraz opisuje to, jaki jesteś, i "Nie ja", jeśli nie opisuje".

Na drugim zrzucie ekranu widoczna jest para kosmitów, z których jeden z nich w domyśle reprezentuje płeć męską (Ash), a drugi żeńską. Na obrazie Ash jest kosmitą gotującym bliżej nieokreślone danie, a podpis mówi "Tradycyjny".

Źródło: Reddit u/rvb4664

Dziennikarze serwisu 404media zainteresowali się tematem i sami zaangażowali się w rekrutację na stanowisko barmana w Olive Garden w Nowym Meksyku. W czasie tylko jednej rekrutacji system Paradox pokazał im aż 80 obrazów przedstawiających różne sytuacje z udziałem kosmitów.

"Moim ulubionym zdjęciem jest prawdopodobnie to, na którym Ash wychodzi z otwartego biura. Zegar nad jego głową pokazuje, że jest około 6 minut po 17:00, a Ash macha do innego frajerskiego współpracownika, który został do późna. "Żadnych nadgodzin" - brzmi podpis. Teoretycznie jest to quiz osobowości, ale w rzeczywistości wydaje mi się, że nie ma w nim zbyt wiele podtekstów!"

- pisze Emanuel Maiberg z 404media.
Źródło: Emanuel Maiberg / 404media

Inny obraz, nad którym pochylili się dziennikarze przedstawia Asha, gdy ten rozbił kolano i spadł z futurystycznego roweru. Obraz opatrzony był podpisem "Spotykają mnie różne rzeczy". Ich uwadze nie umknął także Ash wygłaszający mowę na scenie stylizowanej na tę z Ted Talk z podpisem "Osobisty rekord" czy futurystyczny świat rodem z wizualizacji Dubaju w roku 2050 z podpisem "Wyobraź sobie idealny świat".

Źródło: Emanuel Maiberg / 404media
Źródło: Emanuel Maiberg / 404media

Przykłady dziwnych zadań rekrutacyjnych tu się nie kończą - i to nawet nie na stanowiskach, które powszechnie uważa się za najprostsze i najmniej płatne. Bowiem inny użytkownik Reddita, u/Plant-Nearby, który aplikował na stanowisko programisty w FedEx również musiał przejść przez dziwny test osobowości wygenerowany przez Paradox.

Źródło: Reddit u/Plant-Nearby

Jak pisze u/Plant-Nearby, wyniki testu "są całkowicie błędne" i "w żadnym wypadku nie reprezentują tego, jaki jestem".

- Ale nie martwcie się, [przejście testu w rekrutacji] dało mi kilka całkowicie wymyślonych obszarów, w których najwyraźniej mam "miejsce do rozwoju": "można przyjąć cię za pewnik, ponieważ podejmujesz się zadań bez sprzeciwu", "potrafisz tolerować przeciętną efektywność pracy innych", "możesz mieć problemy z unikaniem rozpraszających sytuacji społecznych", "przedkładanie dotrzymywania terminów nad jakość pracy" oraz "skłonność do odczuwania stresu". Wycofałem moją aplikację [na stanowisko].

- relacjonuje użytkownik serwisu Reddit.

Jak informuje Paradox na swojej witrynie internetowej, test to zwykły test osobowości, w którym zamiast odpowiedzi wielokrotnego wyboru dodano wygenerowaną przez AI postać Asha.

"Postacie używane podczas oceny są skonstruowane tak, aby były neutralne pod względem rasy, wieku i płci. Ponad 71% uczestników testu postrzegało Ash, główną postać, jako postać reprezentującą swoją rasę."

Nie zmienia to jednak faktu, że w praktyce narzędzie oferowane firmom nie jest testem osobowości, a pokazem mniej lub bardziej dziwnych slajdów, po których AI ocenia czy potencjalny kandydat posiada cechy i skłonności pożądane (lub nie) przez pracodawcę. A to wszystko, by otrzymać zwykłą pracę na zmywaku.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA