REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Granie w Mario jest dobre dla zdrowia. Oto dowody

Świetna gra Super Mario Odyssey nie tylko pozwala się zrelaksować, ale także ma korzystny wpływ na psychikę graczy. Tak wynika z niemieckiego badania, opublikowanego na łamach Frontiers of Psychiatry.

06.01.2024
10:04
Granie w Mario jest dobre dla zdrowia. Oto dowody
REKLAMA

O tym, że gry Nintendo cechuje unikalną magia łącząca pokolenia, doskonale wiedzą posiadacze konsol tej firmy. Przygody Mario i Luigiego od dekad stanowią niezwykle przyjemną odskocznię od rzeczywistości. Zarówno dla młodszych graczy, jak również starszych osób. Produkcje Wielkiego N są bowiem ponadczasowe i ponadgeneracyjne, łącząc ludzi we wspólnej zabawie.

REKLAMA

Ta "magia" gier Nintendo została udokumentowana przez badaczy. Okazuje się, że Mario pomaga w depresji.

Badacze pod kierownictwem doktoranta Moritza Bergmanna przeprowadzili sześciotygodniowy test na grupie 46 zdiagnozowanych osób zmagających się z depresją oraz stanami depresyjnymi. Niemieccy badacze podzielili badanych na trzy grupy. Jedna korzystała z dedykowanego programu komputerowego CogPack mającego wspierać proces leczenia. Druga grała w Super Mario Odyssey na konsoli Nintendo Switch. Trzeba korzystała z tradycyjnych metod wspomagania leczenia.

Z badania wynika, że gra Nintendo skuteczniej osłabia wybrane symptomy depresji niż oprogramowanie stworzone właśnie w tym celu. Osoby w grupie Super Mario Odyssey cechowały się największym uśrednionym stopniem osłabienia objawów depresyjnych. Gracze wykazywali ponadto wyższą motywację do udziału w programie terapeutycznym. Mnie to nie dziwi, biorąc pod uwagę jak świetną grą jest Super Mario Odyssey. Chce się grać.

Super Mario Odyssey obniżał siłę objawów zdiagnozowanej depresji prawie o 50 proc.

Krytycy badania wskazują jednak na małą grupę biorącą udział w eksperymencie. Gdy mówimy o 46 uczestnikach podzielonych na trzy grupy, w przypadku choroby tak złożonej jak depresja jest to próba niewystarczająca do stawiania twardych, jednoznacznych wniosków.

REKLAMA

Tym bardziej nie powinno się traktować gier jako leku na stany depresyjne. To jedynie potencjalny środek wspomagający proces leczenia, który powinien być prowadzony przez specjalistę.

Naukowy artykuł dotyczący depresji oraz Super Mario Odyssey można znaleźć na łamach Frontiers of Psychiatry.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA