REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Wwiercą się do wulkanu. Mówią, że jego niewyczerpane zasoby energii da się wykorzystać

Magmę kojarzymy zwykle z wulkanami, erupcjami i zagrożeniem dla życia. Ale można też ją wykorzystać do produkcji energii. Taką hipotezę sprawdzają islandzcy naukowcy, którzy chcą wywiercić otwór w komorze wulkanicznej około 2 km pod ziemią i stworzyć tam pierwsze na świecie centrum badawcze nad płynną skalą. To projekt o nazwie Krafla Magma Testbed (KMT), który ma potencjał zmienić sposób, w jaki pozyskujemy energię z wnętrza Ziemi.

16.01.2024
14:32
Wwiercą się do wulkanu. Mówią, że jego niewyczerpane zasoby energii da się wykorzystać
REKLAMA

W ramach przełomowego przedsięwzięcia naukowcy z Islandii przygotowują się do bezprecedensowego projektu, który może zrewolucjonizować nasz sposób wykorzystania energii geotermalnej. Nieograniczonej energii geotermalnej.

REKLAMA

Wyobraźcie sobie przyszłość, w której świat zasilany jest nieograniczoną energią magmy, tajemnice ukryte pod wulkanami zostają ujawnione i można przewidzieć katastrofalne erupcje wulkanów

- napisała firma KMT na swojej stronie internetowej.

Więcej o nietypowych źródłach energii przeczytasz na Spider`s Web:

Projekt KMT to inicjatywa naukowa, która ma na celu stworzenie pierwszego na świecie centrum badawczego nad magmą w naturalnym środowisku. Projekt jest realizowany przez międzynarodowy zespół naukowców z Islandii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Norwegii i jest finansowany przez rząd islandzki, Unię Europejską oraz prywatnych sponsorów. Projekt ma miejsce w okolicy Krafla, na północy Islandii, gdzie znajduje się aktywny wulkan o tej samej nazwie.

Przed naukowcami jest jednak wiele wyzwań. Muszą opracować wiertła i czujniki zdolne przetrwać wysokie temperatury i ciśnienie panujące komorach. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiercenia rozpoczną się w 2026 r. Naukowcy podają, że takie odwierty geotermalne będą o rząd wielkości silniejsze pod względem wytwarzania energii niż konwencjonalne studnie geotermalne oparte na gorącej wodzie.

Projekt KMT to także badania naukowe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy zainstalują w komorze czujniki, które pobierałyby odczyty ciśnienia i inne dane, co mogłoby poprawić prognozy erupcji i bliżej poznać proces ich powstawania. 

Pomimo ekstremalnych temperatur panujących w magmie, sięgających 1300 stopni C, eksperci twierdzą, że jest ona bezpieczna i nie spowoduje kolejnej katastrofalnej erupcji wulkanu.

Wulkan Krafla

Wulkan Krafla to jeden z największych i najbardziej aktywnych wulkanów na Islandii. Leży na północnym wschodzie wyspy, niedaleko jeziora Myvatn. Krafla ma około 10 km średnicy i składa się z wielu kraterów, szczelin i pól lawy. Krafla jest częścią większego systemu wulkanicznego, który rozciąga się na około 100 km w kierunku północ-południe. Krafla jest także źródłem energii geotermalnej, która jest wykorzystywana do produkcji prądu elektrycznego w największej elektrowni tego typu na Islandii.

Komora wulkaniczna to miejsce, zbiornik, w którym gromadzi się magma - stopiona skała pochodząca z głębi Ziemi. Komory wulkaniczne zwykle leżą płytko, nawet kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. To z komory wulkanicznej wydobywa się poprzez wulkany magma.

Energia z magmy

REKLAMA

Energia z magmy jest rodzajem energii geotermalnej, czyli energii cieplnej zgromadzonej w Ziemi. Energia geotermalna jest uważana za odnawialne i ekologiczne źródło energii, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla ani innych szkodliwych gazów.

Wwiercenie się w komorę magmową ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala na uzyskanie znacznie wyższej temperatury i mocy niż w tradycyjnych elektrowniach geotermalnych, które korzystają z gorącej wody lub pary z głębokich warstw ziemi. Po drugie, pozwala na dostęp do nieograniczonego źródła energii, ponieważ magmę jest bardzo dużo pod powierzchnią Ziemi i ciągle się odnawia. Po trzecie, pozwala na zbadanie i zrozumienie procesów magmowych i wulkanicznych, które mają wpływ na kształtowanie się skorupy ziemskiej, ryzyko erupcji i zmiany klimatu. To prawdziwy krok w stronę inżynierii planetarnej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA