REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

86-DOS odnaleziony. Oto praprzodek wszystkich Windowsów

Historia informatyki to nie tylko historia komputerów jako takich, ale także systemów operacyjnych pozwalających na komunikację człowieka z maszyną. Do zbiorów Internet Archive właśnie trafił prawdopodobnie najstarszy przodek współczesnego Windowsa, jaki zachował się do naszych czasów.

03.01.2024
8:40
86-DOS odnaleziony. Oto praprzodek wszystkich Windowsów
REKLAMA

Mówiąc o historii systemów operacyjnych rodziny Windows i oprogramowania jako takiego, oczami wyobraźni (mniej lub bardziej świadomie) zawsze uciekamy do systemu MS-DOS Microsoftu. Jednak entuzjaści historii komputerów czy informatyki jako takiej zdają sobie sprawę, że MS-DOS nie był całkowicie oryginalnym tworem Microsoftu.

W rzeczywistości w historii systemów operacyjnych Microsoftu, przed MS-DOSem był jeszcze jeden system: 86-DOS. Teraz duża część tej historii trafiła do internetowego archiwum.

REKLAMA

Do Internetowego Archiwum trafiło jedno z najstarszych wydań 86-DOS. To prawdziwa gratka dla świata informatyki

Jak poinformował 2 stycznia użytkownik serwisu X (dawnego Twittera) NTDEV do zbiorów Internet Archive trafił właśnie system 86-DOS w wersji 0.11 z sierpnia 1980 roku. Choć w zbiorach internetowego archiwum można znaleźć już kilka wersji 86-DOS, ta którą do zbiorów dodał użytkownik f15sim (z resztą to właśnie od niego pochodzą wszystkie poprzednie wersje 86-DOS) jest najstarszą zachowaną do naszych czasów. Jedyną starszą wersją byłoby oryginalne wydanie systemu o numerze wersji 0.10.

86-DOS w wersji 0.11 jest stosunkowo skromna, biorąc pod uwagę standardy wczesnych wersji DOS z lat 80. W systemie znajdziemy tylko kilka narzędzi, tekstową grę w szachy oraz dokumentację do owej gry. Według użytkownika NTDEV przed upublicznieniem systemu w archiwum, wersję 0.11 86-DOS "na oczy widziało mniej niż 10 osób".

Historia 86-DOS w pigułce

System 86-DOS został stworzony przez Seattle Computer Products (SCP) w 1980 roku z myślą o komputerach z mikroprocesorem Intel 8086. Inspiracją do stworzenia 86-DOS był CP/M, popularny system operacyjny dla komputerów 8-bitowych, i dzielił niektóre z jego poleceń i funkcji (co później stało się również przedmiotem procesu sądowego o jawne skopiowanie interfejsu CP/M przez SCP). Ponadto system był również kompatybilny z interpreterem BASIC-86 Microsoftu.

SCP stworzyło 86-DOS, ponieważ Digital Research opóźniło wydanie CP/M-86, 16-bitowej wersji CP/M, SCP chciało sprzedawać swój najnowszy komputer (wykorzystujący Intel 8086) z systemem operacyjnym.

SCP udzieliło licencji na 86-DOS Microsoftowi w 1980 roku za 25 000 dolarów amerykańskich (uwzględniając inflację, obecnie to ok. 400 tys. złotych), a następnie sprzedało go Microsoftowi w 1981 roku za 50 000 dolarów. Microsoft przechrzcił 86-DOS na MS-DOS i zmodyfikował system na potrzeby IBM PC.

REKLAMA

Więcej na temat historii komputerów i systemów operacyjnych:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA