REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak zaktualizować DLSS w grze? Oto najprostszy sposób

NVIDIA wciąż ulepsza swoją technologię DLSS wprowadzając w niej znaczące poprawki i ulepszenia. Nie wystarczy jednak aktualizować sterowniki, by gry zaczęły używać wszystkich nowinek. Zobacz jak rozgryźć ten dylemat.

09.12.2023
22:30
Jak zaktualizować DLSS w grze? Oto najprostszy sposób
REKLAMA

W czym problem? NVIDIA aktualizuje biblioteki DLSS, ale wcale nie jest powiedziane, że ich najnowsze wersje wylądują w grach. Aktualizację bibliotek w plikach gry pozostawiono po prostu deweloperom, którzy często mają tę kwestię w przysłowiowej pompie.

REKLAMA

Czasami jedynym wyjściem jest ręczna podmiana plików bibliotek DLSS w grze, co jest czynnością upierdliwą i czasochłonną. Gdzie ich szukać? Jak sprawdzić czy wersja bibliotek w grze jest najnowsza, czy trąci myszką? Z pomocą przyjdzie nowa wersje oprogramowania GPU-Z.

Ale zaraz - po co w ogóle aktualizować biblioteki DLSS w grach? Najnowsze wersje DLSS przynoszą poprawki w zakresie jakości obrazu i wydajności. Jeśli zadbamy o to, by w grach znalazły się najnowsze wersje bibliotek DLSS to gry będą wyglądały nieco lepiej i działały nieco szybciej.

Jak sprawdzić wersję bibliotek DLSS w grach?

GPU-Z to nie tylko popularne narzędzie do identyfikacji podzespołów i monitorowania parametrów ich pracy. Ta niewielka aplikacja jest wciąż aktualizowana o nowe opcje, a jedną z nich jest właśnie sprawdzanie wersji DLSS w plikach gier.

 class="wp-image-4220540"

Wystarczy uruchomić tę pchełkę, wejść do zakładki Advanced, rozwinąć menu i tam znajdziemy opcję NVIDIA DLSS.

Następnie wskazujemy które dyski mają być przeszukane (wybieramy po prostu te, na których mamy zainstalowane gry) i klikamy przycisk Start Scan.

 class="wp-image-4220543"

Po chwili zostaną wyświetlone wszystkie gry z obsługą DLSS (a raczej ich katalogi z plikami DLSS) z podziałem na te, które wyposażono w funkcję generowania klatek (Frame Generation - kolor niebieski), rekonstrukcję promieni światła (Ray Reconstruction - kolor żółty) i klasyczne skalowanie DLSS (Deep Learning Super Sampling - kolor zielony).

 class="wp-image-4220546"

W każdym przypadku zostanie wyświetlona aktualna wersja bibliotek obecna w danej grze.

Zobacz inne powiązane artykuły na Spider's Web:

Jak zaktualizować wersję bibliotek DLSS w grach?

REKLAMA

Teraz wystarczy kliknąć na danym wpisie, by przenieść się bezpośrednio do katalogu gry, a odpowiedni plik do podmiany (czyli konkretnie nvngx_dlss.dll) zostanie podświetlony - prościej być nie może. Teraz wystarczy zrobić kopię zapasową tego pliku (np. dodając mu nazwy rozszerzenie old) i przegrać tu najnowszą wersję. Najnowszą wersję bibliotek DLSS należy pobrać z pewnego i bezpiecznego źródła, choćby z serwerów TechPowerUp.

Stary plik zastępujemy nowym i cieszymy się najnowszą wersją DLSS w grze. W razie problemów (mogą wystąpić w bardzo rzadkich przypadkach np. przy próbie przejścia z wersji 1.x na 2.x i wyższą) cofamy się do poprzedniej wersji, bo byliśmy na tyle przezorni, by zachować starszą wersję bibliotek.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA