REKLAMA

Google ma dość prognozy pogody, która się nie sprawdza. Szykuje coś przełomowego

Prognozy pogody bazujące na obecnych metodach przewidywania sprawdzają w kilkudziesięciu procentach, ale daleko im do ideału. Google dobrze o tym wie dlatego przygotował narzędzie, które przyjdzie z pomocą.

Długoterminowa prognoza pogody - zima 2022/2023 od IMGW
REKLAMA

Google ogłosił, że pracuje nad narzędziem mającym znacznie poprawić dokładność prognoz pogody. Rzadkością mają być sytuacje, w których smartfon rano pokazuje, że po południu ma być ciepło i słonecznie, a naprawdę jest zimno i deszczowo.

REKLAMA

Koniec z niesprawdzającymi się prognozami pogody. Google ma plan

Technologia oczywiście bazuje na sztucznej inteligencji. GraphCast to model uczenia maszynowego, który ma zapewniać prognozy na 10 dni do przodu. Google twierdzi, że rozwiązanie jest szybsze, lepsze no i również bardziej energooszczędne niż dotychczasowe narzędzia zapewniające dane, które trafiają do naszych aplikacji pogodowych.

Technologia ma bazować na danych historycznych, czyli wcześniejszych prognozach oraz faktycznych warunkach pogodowych. Wykorzystuje informacje zebrane w przeszłości, żeby przewidzieć przyszłość - tak najprościej można wytłumaczyć zasadę działania GraphCast od Google DeepMind. Oczywiście za tym wszystkim stoi skomplikowana informatyka i obliczenia, które chcących poznać prognozę w ogóle nie interesują, ale te obliczenia mają być znacznie prostsze w porównaniu do obecnych metod.

Sztuczna inteligencja pomaga również w innych przydatnych narzędziach:

Rozwiązanie nie patrzy wyłącznie na dane historyczne - początkowo pobiera stan aktualnie panujących warunków na Ziemi, a także dane z 6 godzin wstecz. Dopiero na ich podstawie tworzy prognozę na kolejne 6 godzin. Z takim zestawem danych mają być tworzone długoterminowe prognozy na kolejny dzień i tydzień. Google sprawdził ten model i postanowił również porównać wyniki z innymi obecnie wykorzystywanymi metodami.

Okazało się, że GraphCast Google miał przewyższać obecnie stosowany inny model HRES - był lepszy w 90 proc. przetestowanych przypadków. Oczywiście technologia jest we wczesnej fazie tworzenia i jego twórcy w oświadczeniu piszą, że: na razie nie należy traktować go jako zamiennika tradycyjnych metod prognozowania pogody.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA