REKLAMA

Ała, to musiało boleć. Chińczycy z twardym lądowaniem po powrocie z orbity

Po sześciu miesiącach pobytu na chińskiej stacji kosmicznej Tiangong trzej astronauci z misji Shenzhou-16 bezpiecznie wylądowali na Ziemi. Była to najdłuższa załogowa misja w historii chińskiego programu kosmicznego. Co wiemy o tej spektakularnej podróży i jak wyglądała kapsuła powrotna po lądowaniu?

Ała, to musiało boleć. Chińczycy z twardym lądowaniem po powrocie z orbity
REKLAMA

Po zakończeniu misji załoga Shenzhou-16 odłączyła się od Tiangong 30 października 2023 r. i rozpoczęła procedurę powrotu na Ziemię. Kapsuła powrotna oddzieliła się od kapsuły orbitalnej i zapaliła silnik hamujący, aby zmniejszyć prędkość i wejść w atmosferę.

REKLAMA

Kapsuła powrotna była wyposażona w systemy ochrony termicznej, które chroniły ją przed wysokimi temperaturami podczas ponownego wejścia w atmosferę Ziemi. Kapsuła również używała spadochronów i silników rakietowych, aby zmniejszyć prędkość i kontrolować kierunek lotu. Wylądowała na terenie Dongfeng w północnych Chinach w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna o godzinie 16:12 czasu pekińskiego (8:12 UTC) 31 października 2023 roku.

Po lądowaniu kapsuła powrotna została otoczona przez ekipy ratownicze, które dotarły na miejsce w ciągu kilku minut. Personel medyczny potwierdził, że astronauci są w dobrym stanie zdrowia i pomógł im wyjść z kapsuły. Kapsuła powrotna była pokryta warstwą czarnej sadzy, która powstała w wyniku spalania materiału ochronnego termicznego. Miała także widoczne ślady uszkodzeń mechanicznych, takich jak wgniecenia i pęknięcia, które były spowodowane przez siły aerodynamiczne i uderzenia o ziemię.

Kapsuła powrotna Shenzhou-16 została przetransportowana do specjalnego laboratorium, gdzie została poddana szczegółowej analizie i inspekcji. Dane i próbki z niej będą wykorzystane do oceny stanu technicznego statku kosmicznego i poprawy bezpieczeństwa i niezawodności przyszłych misji. Kapsuła powrotna Shenzhou-16 jest jednym z najcenniejszych artefaktów chińskiego programu kosmicznego i świadectwem osiągnięć chińskiej nauki i techniki.

Shenzhou-16: pierwsza cywilna misja do Tiangong

Shenzhou-16 (chiń. dosł. Boski Statek Numer 16) to chiński statek kosmiczny, który wystartował z kosmodromu Jiuquan 30 maja 2023 roku na pokładzie rakiety nośnej Long March 2F. Na pokładzie znaleźli się dwaj wojskowi astronauci (taikonauci) z Chińskiej Agencji Kosmicznej (CMSA): Jing Haipeng i Zhu Yangzhu oraz pierwszy cywilny specjalista ładunku Gui Haichao, profesor z Uniwersytetu Beihang. Była to jedenasta załogowa i szesnasta ogólnie misja w ramach programu Shenzhou.

Misja Shenzhou-16 miała na celu dostarczenie załogi i ładunku do chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, która składa się z trzech modułów: Tianhe (Harmonia Niebios), Wentian (Poszukiwanie Niebios) i Mengtian (Marzenie Niebios). Tiangong jest pierwszą stałą stacją kosmiczną Chin i ma być ukończona do 2024 roku. Shenzhou-16 był piątą długoterminową misją do Tiangong i trwał około sześciu miesięcy.

Załoga Shenzhou-16 dokowała do Tiangong po około siedmiu godzinach od startu i przeprowadziła szereg eksperymentów naukowych, spacerów kosmicznych, wykładów z pokładu stacji i operacji załadunkowych. Była to najdłuższa misja załogowa w historii chińskiego programu kosmicznego, bijąc rekord poprzedniej misji Shenzhou-15, która trwała 90 dni.

Shenzhou-16: jak wyglądała kapsuła powrotna po lądowaniu?

Shenzhou-16: co dalej?

Misja Shenzhou-16 była wielkim sukcesem dla Chin i stanowiła ważny krok w budowie chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Załoga Shenzhou-16 pobiła rekord długości pobytu w kosmosie i przeprowadziła wiele eksperymentów i operacji, które poszerzyły wiedzę i doświadczenie chińskich astronautów. Misja Shenzhou-16 również pokazała, że Chińska Agencja Kosmiczna jest zdolna do realizacji zaawansowanych i skomplikowanych misji kosmicznych.

Chiński program kosmiczny nie zamierza jednak spoczywać na laurach i już planuje kolejne misje do Tiangong. W 2024 roku ma się odbyć misja Shenzhou-17, która będzie szóstą długoterminową misją do Tiangong i ostatnią przed ukończeniem budowy stacji. Misja Shenzhou-17 ma również zabrać na pokład pierwszą kobietę astronautkę w ramach programu Tiangong.

REKLAMA

Chińska stacja kosmiczna Tiangong ma być gotowa do użytku w 2024 roku i ma służyć jako platforma do badań naukowych, eksploracji kosmosu i współpracy międzynarodowej. Tiangong ma być otwarta dla innych krajów i organizacji, które chcą skorzystać z jej możliwości i zasobów.

Tiangong ma również być częścią większej wizji Chin, która zakłada wysłanie ludzi na Księżyc i Marsa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA