Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa ociągają się z wdrożeniem AI. Jesteśmy w światowym ogonie
Organizacja audytorsko-doradcza KPMG przedstawia niepokojące dane dla polskiego rynku. Według nich wyłącznie 15 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wykorzystuje AI w prowadzeniu biznesu. Stawia nas to w globalnym ogonie, ponieważ światowa średnia to aż 40 proc. Jak to zmienić?

Sztuczna inteligencja to najpotężniejsze narzędzie ostatnich lat, drastycznie usprawniające wiele obszarów ludzkiej pracy. Na nasze życzenie AI potrafi w kilka sekund stworzyć piękny obraz, napisać filmowy scenariusz, przygotować e-mail lub skomponować utwór. AI pomaga również w biznesie, zamieniając żmudną i powtarzalną pracę człowieka w wygodne automatyzmy. Niestety, wiele polskich organizacji wciąż nie zdaje sobie sprawy z potencjału tego rozwiązania.
Zaledwie 15 proc. polskich małych oraz średnich przedsiębiorstw korzysta z AI. Stawia nas to w światowym ogonie.

Według raportu organizacji audytorsko-doradczej KPMG około 15 proc. polskich przedsiębiorstw małej i średniej wielkości (MŚP) deklaruje wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Kolejne 13 proc. rodzimych przedsiębiorców zamierza wdrożyć AI do swojego biznesu do końca 2023 roku. Nawet zakładając, że tak się stanie, Polska wciąż pozostaje w ogonie, jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału AI.
Według KPMG światowy współczynnik wykorzystania sztucznej inteligencji w organizacjach wynosi około 40 proc. Oznacza to, iż na terenie naszego kraju adaptacja AI w biznesie jest prawie trzykrotnie wolniejsza. To zła wiadomość, ponieważ sztuczna inteligencja może w drastyczny sposób zwiększyć konkurencyjność małych oraz średnich przedsiębiorstw.
Wiemy czym jest AI, ale nie wdrażamy sztucznej inteligencji do biznesu. To wielki błąd.
Z raportu "Finanse w czasach inflacji 2023" autorstwa ekspertów Autopay wynika, iż 83 proc. badanych kojarzy pojęcie sztucznej inteligencji. Co trzeci badany dostrzega ponadto styczność z AI w codziennym życiu.
Tymczasem polskie małe oraz średnie przedsiębiorstwa w zaledwie 15 proc. pomagają sobie wykorzystując narzędzia AI. Ten współczynnik jest znacznie inny niż w przypadku dużych firm, gdzie stopień wdrożenia sztucznej inteligencji jest na wyraźnie wyższym poziomie. Tymczasem to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa generują w naszym kraju aż 70 proc. zatrudnienia oraz 30 proc. całego PKB. Mamy więc do czynienia z problemem niższej konkurencyjności w samym sercu gospodarki.
Polska gospodarka jest oparta o małe i średnie przedsiębiorstwa. Niski stopień adaptacji AI sprawia jednak, że te nie są tak konkurencyjne jak zagraniczne organizacje. Sztuczna inteligencja pomaga bowiem w handlu elektronicznym, w produkcji, w księgowości, w relacjach z klientami i w działaniach marketingowych. Umiejętne zastosowanie AI zwiększa wydajność i sprzedaż, obniża koszty, automatyzuje procesy związane z zarządzaniem klientami, oszczędza czas, ogranicza liczbę błędów oraz pozwala na gromadzenie i zaawansowane przetwarzanie danych.
Dlaczego więc polscy przedsiębiorcy nie korzystają z pomocy sztucznej inteligencji? Odpowiedzi można szukać w naukowej publikacji "Why It is Hard to Find AI in SMEs: A Survey from the Practice and How to Promote It". Wynika z niej, iż głównymi przeciwnościami we wdrożeniu AI do biznesu przez MŚP na każdym rynku są: brak doświadczenia ze sztuczną inteligencją wśród kadr, przeświadczenie o zbyt małej skali biznesu oraz zbyt długi okres amortyzacji.

Każdy mały oraz średni przedsiębiorca powinien zadać sobie pytanie: czy mogę wdrożyć AI aby zwiększyć konkurencyjność?
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie jest niezwykle szerokie i dotyczy rozmaitych elementów prowadzonej działalności. Eksperci Autopay wskazują, że AI może pomagać m.in. w:
- Personalizacji procesu obsługi klienta: AI analizuje dane klientów i dostarcza spersonalizowane rekomendacje, co pomaga lepiej zrozumieć potrzeby klientów i dostarczać skuteczniejszą obsługę.
- Analizie danych i prognozowaniu: AI analizuje duże ilości danych, co pozwala lepiej zrozumieć trendy rynkowe, prognozowany popyt na produkty i usługi, podejmując trafniejsze decyzje biznesowe.
- Marketingu i reklamie: AI pomaga w personalizacji kampanii marketingowych, analizie efektywności reklam online oraz identyfikacji potencjalnych klientów. Pozwala to optymalizować koszty dotarcia do klienta.
- Rozwoju nowych produktów i usług: AI wspomaga proces badawczo-rozwojowy, analizując dane i pomagając w identyfikowaniu nowych pomysłów na produkty oraz usługi.
Nie ma zbyt małego biznesu dla AI. Przykładem są płatności sklepów internetowych.
Eksperci Autopay zwracają uwagę, że ich systemy, z których korzysta już 33 tysięcy sklepów internetowych i ponad 300 banków, od dłuższego czasu wykorzystują sztuczną inteligencję do pomocy, by oferować jak najlepsze rozwiązania podwyższające konkurencyjność:
Zależy nam, aby e-commerce był bardziej dostępny i efektywny dla wszystkich przedsiębiorstw, bez względu na ich wielkość czy zasoby. Wykorzystanie narzędzi opartych o sztuczną inteligencję umożliwia małym i średnim firmom szybkie skalowanie bez dużych inwestycji. Stale pracujemy i udoskonalamy narzędzia wykorzystujące AI dla sektora MŚP co pozwoli im na osiągnięcie efektywności porównywalnej do poziomu dużych przedsiębiorstw zaawansowanych technologicznie.
Marcin Adamczyk, szef Business Unitu AI w Autopay.
Narzędzia dla MŚP oparte o sztuczną inteligencję rozwijane przez Autopay wspierają przedsiębiorców oraz organizacje na różnych płaszczyznach, od obsługi transakcji po profilowanie klientów. Dobrym przykładem jest tutaj sektor bankowy oraz rozwiązania AI wspierające instytucje finansowe:
- Analiza ogromnych ilości danych finansowych, integracja wzorców oraz rejestr anomalii. To przydatne do prognozowania trendów rynkowych, wyceny aktywów, zarządzania ryzykiem i optymalizacji portfeli inwestycyjnych.
- Chatboty i wirtualni doradcy korzystający z AI obsługują klientów w bankowości internetowej, pomagając im w rozwiązywaniu problemów, udzielaniu odpowiedzi na pytania i doradzaniu w zakresie finansów osobistych.
- Pomoc w identyfikacji podejrzanych transakcji, wykrywaniu oszustw kart kredytowych oraz monitorowaniu działań cyberprzestępców. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo finansowe klientów i instytucji finansowych.
- Analiza danych kredytowych, historii płatności i innych czynników, aby ocenić ryzyko kredytowe klienta. Pomaga to w podejmowaniu decyzji dotyczących udzielania kredytów i zarządzania portfelem kredytowym.
- Analiza zachowania klientów i dostarczanie spersonalizowanych rekomendacji dotyczących produktów finansowych.
- Pomoc firmom ubezpieczeniowym w ocenie ryzyka i ustalaniu odpowiednich stawek ubezpieczeniowych na podstawie danych dotyczących klientów i historii szkód.
Usługi finansowe oferowane przez Autopay już teraz projektowane są w oparciu o technologię AI. Dzięki temu nasze rozwiązania finansowe realnie usprawniają procesy sprzedażowe, jak i posprzedażowe. Wykorzystujemy narzędzia AI do tworzenia nowoczesnych metod oceny klienta, Stale pracujemy nad nowymi narzędziami, które mają usuwać przeszkody (technologiczne) na drodze do dalszego rozwoju firm, bez względu na ich wielkość. To po prostu misja Autopay.
Joanna Błażejowska, szefowa Business Unitu Finance w Autopay.