1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Kumulacja oszczędności. W tym roku oszczędzimy na prądzie do 4000 zł dzięki wyższym limitom i 125 zł dzięki upustowi

Lokowanie produktu

W 2023 roku Polacy oszczędzają na energii elektrycznej do 4125 zł w skali roku, bez jakichkolwiek zmian w prowadzeniu gospodarstwa domowego. To efekt podwyższonych limitów zużycia energii po preferencyjnych stawkach cenowych oraz nowego, jednorazowego upustu na rachunku za prąd.

02.10.2023
9:00
Oszczędzimy na prądzie do 4000 zł dzięki wyższym limitom i 125 zł dzięki upustowi

Już przyszła. Na mojej skrzynce e-mail pojawiła się wiadomość od naszego dostawcy energii. Tauron informuje mnie o jednorazowej obniżce należności za prąd. W wiadomości czytam, że dzięki rządowemu rozwiązaniu oszczędzę dokładnie 125 złotych i 34 grosze. Firma informuje, iż upust zostanie uwzględniony automatycznie w moich rozliczeniach za 2023 rok. Nie mam nic przeciwko.

Wiadomości tego typu zaczynają otrzymywać miliony Polaków. To efekt najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Klimatu, na mocy którego każdy sprzedawca energii działający na terenie Polski jest prawnie zobowiązany do udzielenia jednorazowego upustu dla gospodarstw domowych. Upust wynosi 125 zł, a kwota ma odzwierciedlać średni koszt zużycia energii gospodarstwa w skali miesiąca.

Sprzedawcy energii obligatoryjnie będą zobowiązani do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu wszystkim gospodarstwom domowym. Wystarczy tylko spełnić jeden z mało wymagających warunków, aby skorzystać z nawet 125 zł obniżki opłat za zużywaną energię. Dla statystycznej rodziny o przeciętnym zużyciu nowy mechanizm wsparcia odbiorców oznacza równowartość rachunku za jeden miesiąc 

Maciej Maciejowski, Polski Komitet Energii Elektrycznej

Jak uzyskać upust w wysokości 125 złotych na rachunku za prąd? Tłumaczy to Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Polski Komitet Energii Elektrycznej przygotował witrynę www.liczysieenergia.pl na której w możliwie jasny sposób tłumaczy, jak spełnić wymogi pozwalające uzyskać jednorazowy upust w wysokości 125 zł na rachunku za prąd. Na szczęście decyzją Ministerstwa Klimatu stawiane warunki są bardzo niewygórowane. W przypadku naszego gospodarstwa nie musieliśmy podejmować żadnego działania, wymogi spełniając niejako z automatu.

Jak wskazuje Polski Komitet Energii Elektrycznej, aby skorzystać z jednorazowego upustu w wysokości ponad 1250 złotych, musisz pełnić JEDEN z niewymagających warunków:

  1. Wyrażenie zgody na korespondencję, w tym otrzymywanie faktur VAT drogą elektroniczną,
  2. Wyrażenie zgody na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o oferowanych produktach i usługach,
  3. Potwierdzenie poprawności swoich danych u sprzedawcy energii,
  4. Zmniejszenie w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy pomiędzy styczniem 2023 r., a wrześniem 2023 r. zużycie energii elektrycznej o 5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022,
  5. Posiadanie prosumenckiej instalacji OZE,
  6. Korzystanie z podwyższonych limitów zużycia w ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej jako gospodarstwo domowe z Kartą Dużej Rodziny, lub gospodarstwo z osobą z niepełnosprawnością.

Warunki określone przez Ministerstwo Klimatu są bardzo niewygórowane. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wystarczy spełnić tylko jeden z nich. W praktyce wiele gospodarstw domowych nie musi podejmować żadnej inicjatywy, ponieważ już wcześniej wyraziło zgodę na korespondencję drogą online. Tak było w naszym przypadku.

Upust 125 zł łączy się z wyższymi limitami zużycia prądu po preferencyjnej stawce. Tu oszczędność w skali roku to aż 3000 - 4000 zł.

Nie każdy konsument energii elektrycznej zdaje sobie z tego sprawę, ale kiedy regulujemy rachunek za prąd, płacimy tylko około 40 proc. realnej wartości zużytej energii. To efekt rozwiązań pomocowych pomagających finansowo polskim gospodarstwom. Największym jest Tarcza Solidarnościowa, ze środków której pokrywane jest pozostałe 60 proc. ceny prądu. Środki dla Tarczy pochodzą z wpłat spółek energetycznych działających na terenie Polski takich jak PGE, Tauron, Energa czy Enea.

Dzięki niedawnej nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej każde polskie gospodarstwo oszczędza w skali roku od 3000 do 4000 złotych na rachunkach za elektryczność, właśnie na skutek podwyższonego limitu zużycia energii dla gospodarstwa domowego, poniżej którego stawka za prąd wynosi preferencyjne 41 gr za kWh netto.

Wcześniej limit roczny został ustanowiony na poziomie 2000 kWh, odpowiadając średniemu zużyciu typowego polskiego gospodarstwa. W lipcu 2023 roku rząd znowelizował ustawę o ochronie odbiorców energii elektrycznej, wprowadzając wyższe limity dla preferencyjnych stawek, zachowanych na ubiegłorocznym poziomie 41 groszy.

Wraz z nowelizacją ustawy limit zużycia, do którego płacimy niższą stawkę za prąd, wzrósł do 3000 kWh - znacznie powyżej krajowej średniej. Ponadto gospodarstwa domowe z niepełnosprawnym oraz gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć na jeszcze wyższe limity, odpowiednio na poziomie 3600 oraz 4000 kWh. Z kolei po przekroczeniu limitów dodatkowe zużycie kosztuje ok. 61 gr za kWh netto – wciąż mniej od średniej unijnej.

Obniżkę 3000 - 4000 zł w skali roku oraz jednorazowy upust można połączyć z dodatkowym rabatem 10 proc. na rachunku.

Rząd oferuje polskim gospodarstwom dodatkową zachętę do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Jeśli konsumpcja prądu zostanie ograniczona o 10 proc., gospodarstwo może w liczyć na dodatkowe 10 proc. rabatu na rachunku za prąd.

Jak ograniczyć zużycie o 1/10? Może to być naprawdę proste, ponadto nie wiązać się z radykalną zmianą stylu życia lub wielkimi wyrzeczeniami. Udowadnia to kalkulator oszczędności stworzony przez Polski Komitet Energii Elektrycznej, dostępny pod adresem www.liczysieenergia.pl. Dzięki niemu widać, jak małe zmiany takie jak odłączenie laptopa od gniazdka sieciowego na noc albo zamiana czajnika elektrycznego na klasyczny model potrafią zamienić się w duże zmiany na rachunku za prąd.

Lokowanie produktu
Najnowsze