Jak sprawdzić czyjąś lokalizację? Jest na to kilka sposobów
Powodów na poznanie lokalizacji innej osoby jest wiele, ale tu zakładamy, że wszystkie wynikają z legalnych i szlachetnych pobudek - jak choćby chęci zapewnienia bezpieczeństwa drugiej osobie, czy też odnalezienia jej w wypadku zaginięcia.
Śledzenie danej osoby bez jej wiedzy - niezależnie od tego czy mamy na myśli fizyczną działalność, podrzucenie jej lokalizatora, czy też instalację na jej telefonie czy laptopie oprogramowania szpiegującego - jest nieetyczne, a często nielegalne.
W tym tekście nie znajdziecie więc listy najlepszych programów szpiegowskich, czy też urządzeń lokalizujących z podsłuchem, a jedynie legalne metody i porady, dzięki którym udostępnicie swoją lokalizację, bądź sprawdzicie czyjąś lokalizację - oczywiście za zgodą tej osoby.
Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się również niewielkie lokalizatory, które można podpiąć dosłownie wszędzie - do kluczy czy roweru. Oczywiście najbardziej znanym jest tu Apple AirTag, ale konkurencja również ma tu swoje rozwiązania jak choćby Samsung Galaxy SmartTag2, czy też podobne tego typu urządzenia firm Baseus, czy Chipolo.
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację?
Przede wszystkim we współpracy z daną osobą, która chce udostępniać nam swoją lokalizację. W wielu przypadkach wystarczy po prostu smartfon z dostępem do podstawowych usług jak Mapy Google - nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania, ani dokupowania urządzeń jak sprzętowy lokalizator. Chociaż oczywiście można skorzystać również z takich rozwiązań.
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację podczas przejazdu Uberem, czy Boltem?
Tutaj sprawa jest najprostsza - trzeba po prostu poprosić osobę o udostępnienie swojego przejazdu. Taką możliwość dają aplikacje popularnych przewoźników jak Bolt, czy Uber. W ten sposób możemy śledzić w czasie rzeczywistym całą trasę przejazdu. Niektórzy przewoźnicy udostępnili również opcję nagrywania audio podczas przejazdu.
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację w mapach Google?
Wystarczy poprosić daną osobę, by włączyła udostępnianie lokalizacji w Mapach Google. Należy kliknąć w ikonkę profilową i wybrać opcję Udostępnianie lokalizacji.
Następnie trzeba określić, przez jaki czas lokalizacja będzie udostępniania - może to również działać bez ograniczeń czasowych.
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację za pomocą komunikatora WhatsUp?
Do poznania lokalizacji innej osoby można wykorzystać również komunikatory jak WhatsUp.
Odpowiednią opcję znajdziemy w ustawieniach prywatności WhatsUp i trzeba będzie przyznać uprawnienia dostępu GPS dla tej aplikacji.
Gdy to już mamy załatwione, wystarczy wejść do czatu z daną osobą, czy grupą osób i po kliknięciu na ikonę spinacza oraz wybraniu ikonki Lokalizacja, rozpocząć transmisję - możemy nawet określić czas jej trwania. Jest to szczególnie wygodne np. w czasie wycieczek, gdzie komunikujemy się z grupą przez komunikator.
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację za pomocą iPhone'a
Niektórzy producenci smartfonów oferują opcję udostępnianie swojego położenia członkom rodziny. Takie możliwości daje Chmura Rodzinna w smartfonach iPhone - można (ale nie trzeba) udostępniać swoje położenie wszystkim członkom swojej rodziny. Gdy wyrazisz na to zgodę, inni zobaczą twoją lokalizację w aplikacji Znajdź i Wiadomości.
Odpowiednią opcję znajdziesz na swoim iPhone'ie czy iPadzie w ustawieniach Rodzina oraz Udostępnianie Położenia.
Wszystkie powyższe metody są przydatne i skuteczne pod jednym warunkiem - że osoba którą chcemy zlokalizować ma włączony telefon i wykona odpowiednie czynności. Czy da się to zrobić inaczej?
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację za pomocą namierzania karty SIM (po numerze telefonu)?
Da się to zrobić, ale nie jest to metoda doskonała. Po pierwsze nie jest to metoda specjalnie precyzyjna, bowiem opiera się nadajnikach BTS. Po drugie można znaleźć setki aplikacji tego typu, a wiele z nich to złośliwe oprogramowanie. Po trzecie wymaga od nas wcześniejszych formalności, m.in. zgody właściciela karty SIM na lokalizowanie, którą należy załatwić u operatora (usługa może być płatna). Po czwarte i ostatnie - podobnie jak w powyższych przypadkach wymaga ona włączonego telefonu - jeśli telefon się rozładował, bądź uległ zniszczeniu nie namierzymy osoby po numerze telefonu.
Wśród usług tego typu warto wyróżnić chyba tylko Gdzie Jest Dziecko?, bowiem działa ona we współpracy z polskimi operatorami - zarówno Orange, Play, Plus, jak i T-Mobile.
Jak sprawdzić czyjąś lokalizację za pomocą urządzenia lokalizacyjnego?
Za zgodą danej osoby możemy jej dać niewielki lokalizator wykorzystujący technologię Bluetooth lub GPS, który przechowywany w kieszeni, torebce, czy portfelu będzie wysyłać informacje dotyczące lokalizacji. Urządzenia takie zrobiły furorę choćby przy znajdowaniu zgubionego bagażu rejestrowanego w samolotach.
Wystarczy sparować takie urządzenie ze swoim smartfonem i dać osobie, której lokalizację chcemy sprawdzać - jak choćby dzieciom. Potem możemy już sprawdzać ich lokalizację w aplikacji. Ceny takich urządzeń wahają się od 100 do 300 zł. Ta metoda jest o tyle skuteczna i wygodna, że będzie działać przez cały czas, nawet w przypadku jeśli owa osoba zgubi smartfon, czy też nie może wysłać lokalizacji z innych przyczyn (np. utrata przytomności).
Co w przypadku jeśli ktoś bez twojej wiedzy podrzucił ci takie urządzenie? Producenci sprzętu stworzyli zabezpieczenia na taką okazję. Np. w przypadku sprzętu Apple twój iPhone wykryje "obcy" AirTag w twoich rzeczach, wyśle ci powiadomienie i pomoże ci go odnaleźć.
Zobacz inne artykuły dotyczące kwestii bezpieczeństwa: