REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chiny chwalą się nową baterią do broni laserowej. To ma być przełom

Chiny są znane z tego, że są światowym liderem w dziedzinie technologii baterii litowych, które zasilają coraz więcej samochodów elektrycznych. Ale te same baterie mogą być również wykorzystywane do napędzania przyszłościowej broni o wysokiej energii, takiej jak lasery.

20.09.2023
11:22
Chiny chwalą się nową baterią do broni laserowej. To ma być przełom
REKLAMA

Naukowcy chińscy twierdzą, że opracowali baterię 40165, która jest najpotężniejszą baterią na świecie do broni o wysokiej energii. Według ich badań opublikowanych we wrześniu w Journal of Naval University of Engineering, ta bateria może wydzielać energię tak szybko jak superkondensator, czyli urządzenie zdolne do gromadzenia i natychmiastowego uwalniania dużych ilości prądu.

REKLAMA

To oznacza, że bateria 40165 może zasilać broń, która wymaga bardzo dużego poboru mocy w bardzo krótkim czasie, taką jak lasery czy pociski hipersoniczneLasery są rodzajem broni kierunkowej, która emituje skoncentrowany strumień światła zdolny do przebijania lub podpalania celów na duże odległości. Pociski hipersoniczne są rodzajem broni rakietowej, która porusza się z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku i jest trudna do wykrycia i przechwycenia przez systemy obrony przeciwrakietowej.

Oba typy broni są uważane za kluczowe dla przyszłej dominacji militarnej i są intensywnie rozwijane przez wiele krajów, w tym Chiny, Stany Zjednoczone, Rosję czy Indie. Jednak problemem jest to, że taka broń wymaga bardzo dużo energii, która musi być dostarczona w bardzo krótkim czasie. Dotychczasowe baterie litowe nie były w stanie tego zapewnić, ponieważ miały ograniczoną moc wyjściową i potrzebowały co najmniej godziny, aby rozładować całą swoją energię.

Więcej o technologii wojskowej Chin przeczytasz na Spider`s Web:

Bateria, która ma zmienić wojsko

Bateria 40165 ma to zmienić. Według chińskich naukowców, może ona wyzwolić całą swoją energię w 12 do 36 sekund, a pełne naładowanie zajmuje jej tylko trzy minuty. Co więcej, ta bateria ma rekordową gęstość mocy, która była wcześniej uważana za niemożliwą do osiągnięcia. Gęstość mocy to ilość mocy, którą można uzyskać z jednostki masy lub objętości baterii. Im wyższa gęstość mocy, tym więcej energii można uzyskać z mniejszej i lżejszej baterii.

Bateria 40165 ma gęstość mocy wynoszącą 10 tysięcy watów na kg (W/kg), co jest ponad 10 razy większe niż typowa bateria litowo-jonowa używana w samochodach elektrycznych (około 800 W/kg). To oznacza, że bateria 40165 może dostarczyć tyle samo mocy co typowa bateria litowo-jonowa przy użyciu tylko 10 procent jej masy lub objętości. To daje ogromną przewagę nad innymi systemami zasilania broni o wysokiej energii, które są zwykle ciężkie i zajmują dużo miejsca.

Rewolucyjny projekt baterii

Ale jak to możliwe, że chińscy naukowcy stworzyli taką baterię? Sekretem jest rewolucyjny projekt baterii, który wykorzystuje nowy materiał elektrodowy i nową strukturę baterii. Materiał elektrodowy to substancja, która przechowuje i uwalnia elektrony podczas ładowania i rozładowywania baterii. Struktura baterii to sposób, w jaki są ułożone elektrody, separator i elektrolit, czyli składniki baterii, które umożliwiają przepływ prądu.

Chińscy naukowcy użyli materiału elektrodowego, który ma bardzo dużą powierzchnię i porowatość. To oznacza, że ma dużo miejsc, w których może przechowywać i uwalniać elektrony. Ponadto użyli struktury baterii zwaną superkondensatorem asymetrycznym, który składa się z dwóch różnych elektrod: jednej z węgla aktywnego i drugiej z tlenku niklu kobaltu. Taka kombinacja pozwala na uzyskanie wysokiego napięcia i dużej pojemności baterii.

Bateria 40165 jest więc hybrydą między baterią litową a superkondensatorem, łączącą zalety obu tych urządzeń. Z jednej strony ma wysoką gęstość energii, czyli ilość energii, którą można przechować w jednostce masy lub objętości baterii. Z drugiej strony ma wysoką gęstość mocy, czyli ilość mocy, którą można uzyskać z jednostki masy lub objętości baterii. Dzięki temu bateria 40165 może być używana zarówno do zasilania urządzeń o niskim poborze mocy przez długi czas, jak i do zasilania urządzeń o wysokim poborze mocy przez krótki czas.

Nowa bateria może być produkowana masowo

Co więcej, chińscy naukowcy twierdzą, że bateria 40165 może być masowo produkowana w wielu fabrykach baterii litowych w Chinach. Według nich, proces produkcji tej baterii jest bardzo podobny do procesu produkcji typowych baterii litowych i nie wymaga żadnych specjalnych maszyn ani materiałów. To oznacza, że Chiny mogą szybko i tanio produkować dużą ilość tych baterii i wykorzystywać je do zasilania swojej broni o wysokiej energii.

REKLAMA

Dlatego niektórzy analitycy uważają, że Chiny mają przewagę nad USA w dziedzinie broni o wysokiej energii i mogą zrewolucjonizować współczesną wojnę. Chiny mogą wykorzystywać swoją baterię 40165 do zasilania różnych rodzajów broni o wysokiej energii, które mogą być montowane na samolotach, statkach, pojazdach czy satelitach. Takie bronie mogą być skuteczne przeciwko różnym celom, takim jak rakiety, drony, radary czy systemy komunikacyjne. Mogą również służyć do obrony przed atakami rakietowymi lub hipersonicznymi.

Chińska bateria 40165 jest niewątpliwie przełomem technologicznym, który może mieć duży wpływ na przyszłość broni o wysokiej energii i globalnej równowagi sił. To kolejny dowód na to, że Chiny są potęgą naukową i technologiczną, która nie ustaje w dążeniu do innowacji i rozwoju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA