REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy budują myśliwiec 6. generacji. Dostanie broń laserową i wykryje niewidzialne maszyny wroga

Chińczycy pracują nad nowym myśliwcem wyposażonym w lasery i sztuczną inteligencję. Chcą mieć taki samolot szybciej od Amerykanów, którzy zwiększają swoje wysiłki w wyścigu po nowy myśliwiec szóstej generacji.

04.10.2022
18:06
Chińczycy budują myśliwiec 6. generacji
REKLAMA

Wszystkie te ciekawe informacje przedstawił amerykański generał Mark D. Kelly, szef Dowództwa Walki Powietrznej (ACC). Jego wystąpienie relacjonuje serwis War Zone.

REKLAMA

Jak się okazuje Chiny pracują nad odpowiedzią na amerykański program samolotu szóstej generacji (NGAD), który zapewni USA przewagę w powietrzu. To ma być szczytowe osiągnięcie techniki wojskowej gwarantujące Ameryce dominację w przestworzach.

NGAD czyli myśliwiec, który zapewni dominację

Serwis przypomina, że program NGAD to znacznie więcej niż załogowy myśliwiec szóstej generacji. Samolot jest jednym z elementów, centrum całego nowego systemu. Nowy system to także np. bezzałogowe myśliwce, które będą towarzyszyć nowej maszynie i wykonywać najniebezpieczniejsze zadania. To tak zwani lojalni skrzydłowi.

Dla nowego myśliwca opracowywana jest także nowa broń, czujniki i systemy do komunikacji. War Zone podaje, że Siły Powietrzne USA chcą, aby nowy myśliwiec był gotowy jeszcze przed 2030 r.

 class="wp-image-2480823"
Koncepcja amerykańskiego myśliwca przyszłości w ramach programu NGAD

Chińczycy dotrzymują nam kroku

- powiedział gen. Kelly na konferencji Air, Space & Cyber ​​Association, Stowarzyszenia Sił Powietrznych i Kosmicznych w USA.

Jak dodał, Chiny podchodzą do problemu skonstruowania nowej maszyny w podobny sposób jak USA.

Kluczowe elementy to wykładnicza redukcja sygnatury, wykładnicze przyspieszenie mocy przetwarzania i wykrywania

- stwierdził Kelly.

Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi o drastyczne zmniejszenie sygnatury czyli odbicia fal radaru. Im mniejsza sygnatura tym mniejsze szanse na wykrycie przez radar przeciwnika. To samo dotyczy ciepła wydzielanego przez silniki. Ono też może być wykryte przez odpowiednie czujniki.

Przetwarzanie i wykrywanie jest w tym przypadku odwrotnym procesem. Chodzi o wyraźne możliwości zwiększenia wykrywania wrogich samolotów, które też mają właściwości niewidzialnych maszyn (stealth).

Wszystko wskazuje również na to, że w chińskim samolocie wykorzystana zostanie broń o ukierunkowanej energii (lasery) i sztuczna inteligencja.

Chińczycy kopiują od Rosjan

Co ciekawe, Chińczycy żeby przyspieszyć proces budowy, zdecydowali się na zakup od Rosji około 30 nowoczesnych myśliwców Su-35 (określanych mianem generacji 4++). Zdaniem specjalistów Chińczycy skopiowali z nich silniki z niezależnymi dyszami o wektorowanym ciągu oraz częściowo awionikę czyli elektronikę i oprogramowanie.

Niewykluczone, że chińskie prace są tak zaawansowane, że Stany Zjednoczone będą musiały mocno się wysilić, aby szybciej opracować swój myśliwiec szóstej generacji szybciej niż konkurenci. 

Kelly nie podał żadnego terminu, ale zauważył, że Chińczycy idą "absolutnie zgodnie z planem". Kelly ocenił też, że ​​Chiny "budują pierwszorzędne siły powietrzne". 

Gen. Kelly powiedział, że chciałby, aby Amerykańskie Siły Powietrzne osiągnęły dominację w powietrzu dzięki myśliwcowi szóstej generacji "co najmniej kilka miesięcy przed konkurentami". 

Musimy to zrobić, zanim oni to zrobią. Jeśli tego nie zrobimy, nie skończy się to dobrze

- dodał generał.

Chińczycy budują niewidzialny bombowiec

Chiny do tej pory nie chwalą się swoimi postępami prac nad myśliwcem szóstej generacji. Inaczej jest z programem budowy bombowców stealth nowej generacji. Chociaż wszelkie szczegóły pozostają ściśle strzeżoną tajemnicą państwowe media i chińskie wojsko wiele razy o nim wspominały.

H-20 będzie pierwszym bombowcem strategicznym opracowanym przez Chiny. Samolot może wejść do służby w latach dwudziestych. W lipcu 2022 r. chińskie media państwowe zasugerowały, że H-20 jest bliski odbycia swojego dziewiczego lotu.

Póki co Chiny dysponują jednym seryjnie produkowanym samolotem o obniżonej wykrywalności - Chengdu J-20. Jest to myśliwiec piątej generacji.

REKLAMA
 class="wp-image-2480799"
Chiński myśliwiec J-20

Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu ma zostać zaprezentowany publiczności amerykański niewidzialny bombowiec B-21. To pierwszy bombowiec opracowany w XXI wieku. Został w całości zaprojektowany i przetestowany cyfrowo. Nie powstał żaden prototyp, od razu ruszyła produkcja seryjna.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA