REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowe narzędzie na Facebooku. Dzięki niemu nie będziesz materiałem treningowym

Sztuczna inteligencja jest fajna, aż do momentu, kiedy wpisany przez ciebie prompt doprowadzi do wygenerowania odpowiedzi łudząco podobnej do sytuacji, w której się znajdujesz lub przetwarzania w niewłaściwy sposób twoich danych osobowych. Meta właśnie udostępniła narzędzie, dzięki któremu twoje dane nie będą wykorzystywane do treningu AI. Przynajmniej do pewnego stopnia.

31.08.2023
21:28
Nowe narzędzie na Facebooku. Dzięki niemu nie będziesz materiałem treningowym
REKLAMA

Głównym wyznacznikiem tego, jak dobry jest dany model generatywnej sztucznej inteligencji, jest ilość danych treningowych. By generatywna AI, taka jak ChatGPT, GPT-4, Bing, Bard czy Llama, mogła nas zachwycać, potrzebne są terabajty różnego rodzaju danych. Skąd pozyskiwane są owe dane? Jednym słowem: z internetu - prasy, artykułów, blogów, książek, ale i mediów społecznościowych.

Wszędzie w internecie przewijają się nasze dane, także istnieje duża szansa, że spora część internautów została materiałem treningowym AI. Meta, choć pod swoją kontrolą ma tylko Llamę, daje ci wybór, czy i jakie dane o tobie mogą zostać wykorzystane do treningu AI.

REKLAMA

Meta pozwoli ci się wypisać z przysługiwania się generatywnej AI. Tak jakby

Meta zaktualizowała właśnie swoje centrum pomocy, w którym znalazła się zakładka "Prawa osoby, której dotyczą dane generatywnej sztucznej inteligencji". Zawiera ona formularz, w którym użytkownicy mogą zażądać skorygowania lub usunięcia danych, które Meta pozyskała od "licznych źródeł". Jako dane od podmiotów zewnętrznych Meta wskazuje dane, które są "publicznie dostępne w internecie lub pochodzą od licencjonowanych źródeł". Jak podaje koncern, tego typu informacje są używane do treningu modeli generatywnej AI, które "używają prognoz i wzorców do tworzenia nowych treści".

[...] Kiedy gromadzimy informacje publiczne z Internetu lub licencjonujemy dane od innych dostawców w celu szkolenia naszych modeli, mogą one zawierać dane osobowe. Przykład: jeśli pobieramy publiczny wpis na blogu, może on zawierać imię i nazwisko autora oraz informacje kontaktowe. [...]

- czytamy w centrum prywatności Meta.

Jak przekazał rzecznik prasowy koncernu w rozmowie z amerykańską stacją CNBC, najnowszy model Mety Llama 2 - ani żaden inny z dotychczas stworzonych przez koncern modeli generatywnej AI, nie został wytrenowany na danych pozyskanych od użytkowników serwisów Mety.

Jak usunąć się z danych, którymi Meta trenuje AI?

  1. Wejdź na stronę "Prawa osoby, której dotyczą dane generatywnej sztucznej inteligencji"
  2. Zaznacz opcję, która najlepiej opisuje twój problem lub zastrzeżenie
  3. Wypełnij formularz i wciśnij "Wyślij"
  4. Wypełnij zabezpieczenie reCAPTCHA i kliknij "Prześlij"

Zdjęcie główne: Chinnapong / Shutterstock

REKLAMA

Zobacz też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA