REKLAMA

Przyzwyczaj się do nowych nazw procesorów. Intel po 15 latach kończy z Core i

Od dłuższego czasu w sieci krążyły plotki, że Intel nieco unowocześni swoje nazewnictwo procesorów. Informacja wreszcie została oficjalnie potwierdzona, a więc wielkimi krokami nadchodzi koniec nazw „Intel Core i”. Do sprzedaży trafią także układy „Ultra”.

15.06.2023 18.57
Przyzwyczaj się do nowych nazw procesorów. Intel po 15 latach kończy z Core i
REKLAMA

Intel Core i zostało pierwszy raz użyte w 2008 roku. To szmat czasu, mówimy bowiem o 15 latach, w których byliśmy przyzwyczajeni do tej nazwy. Popularny producent procesorów może diametralnie zmieniać nazewnictwo, odświeżając  do dzisiejszych czasów. 

REKLAMA

Teraz będą procesory Intel Core. Po prostu Intel Core bez „i”, a obok tego Intel Core Ultra

Od nadchodzącej, 14. generacji Intel Meteor Lake firma będzie stosowała nowe oznaczenia. Porzucą zatem Intel Core i3/i5/i7/i9 i nieco uproszczą sprawę… chociaż nie do końca.

Bo będziemy mieć procesory Intel Core 3/5/7 oraz Intel Core Ultra 5/7/9. A więc podstawowe jednostki - najprawdodpodobniej bez dopisku „K”, czyli te bez odblokowanego mnożnika zegara będą tymi bez dopisku Ultra. Miałoby to sens, ponieważ firma dotychczas sprzedawała tylko procesory Intel Core i5, i7 oraz i9 z literką „K” (kiedyś były dostępne odblokowane i3 - np. i3-9350KF, ale je porzucili).

Chociaż z drugiej strony są takie układy jak i9-13900 bez „K”, a więc jego następca również może być tym z dopiskiem Ultra.

REKLAMA

No dobra, ale jak będą wyglądać nazwy procesorów? Intel tego jeszcze nie potwierdził, ale wiemy, że będą składać się z czterech cyfr - czyli przykładowo Intel Core 5 ##xx, gdzie ## odwołuje się do generacji, a xx do serii układu. W sieci pojawiły się układy takie jak Core Ultra 5 1003H, jednak nie jesteśmy pewni, czy to finalna nazwa układów.

Jak na razie nie wiemy, jak dokładnie będzie wyglądać numerowanie nowych procesorów - ale na pewno w nieco inny sposób niż robi to AMD w swoich mobilnych czipach. Wiemy jednak, że układy Meteor Lake będą opierać się na niższej 7-nm litografii i powinny trafić na rynek jeszcze w tym roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA