Te zdjęcia Ziemi zapierają dech w piersi. Dosłownie
Najnowszy satelita pogodowy Europejskiej Agencji Kosmicznej wysłał na Ziemię swoją pierwszą fotografię przedstawiającą naszą planetę. Zdjęcie wykonane z wysokości 35,5 tys. kilometrów jest niemal wzruszające.
Europejski satelita MTG-I1 (Meteosat Third Generation Imager-1) został wystrzelony na orbitę w grudniu ubiegłego roku, na pokładzie rakiety Ariane 5. Jego misją jest obserwowanie zjawisk pogodowych w Europie i w Afryce. Swoją pierwszą fotografię wykonał 18 marca, wykorzystując aparaturę o nazwie Flexible Combined Imager. Za jej pomocą możliwe jest wykonanie zdjęcia planety w 10 minut i wysłanie go na powierzchnię w kolejne 2,5 minuty.
MTG-I1 jest pierwszą z sześciu satelitów Meteosat, jakie Europejska Agencja Kosmiczna planuje uruchomić w przeciągu najbliższych 20 lat. Sam program europejskich satelitów pogodowych ma długą historię, sięgającą roku 1977 i satelity Metostat-1.
Co dalej dla satelity pogodowego MTG-I1? Kiedy następne piękne zdjęcia Ziemi?
Satelita przechodzi obecnie fazę rozruchu, podczas której gromadzone są dane, a instrumenty kalibrowane. Owe dane zostaną przekazane służbom meteorologicznym w Europie i innych regionach do końca tego roku, a wkrótce trafią też do aplikacji pogodowych.
Klęski żywiołowe, takie jak powodzie, fale upałów i burze, spowodowały blisko 145 tys. ofiar śmiertelnych w Europie w ciągu ostatnich 40 lat i spowodowały straty gospodarcze w wysokości około 500 mln euro. ESA ma nadzieję za sprawą swojego programu lepiej zrozumieć zachodzące aktualnie zjawiska klimatyczne i odpowiednio im przeciwdziałać.
Zdjęcie w pełnej rozdzielczości (69 MB) można pobrać z tego adresu.