REKLAMA

Mamy 2023 rok, więc do Windowsa trafia obsługa plików WebP. Znaczy się, na razie testowo

Format obrazów WebP może i jest relatywnie nowy, tym niemniej brak jego pełnej natywnej obsługi w Windowsie był dość irytujący. Na szczęście Microsoft w końcu nadrabia zaległości.

19.05.2023 03.48
Windows 11 2022 Update (22H2) już dostępny. Co nowego?
REKLAMA

Na dziś użytkownik chcący odtworzyć format WebP na komputerze lub tablecie z Windowsem ma trzy możliwości: otworzyć go za pomocą przeglądarki internetowej, za pomocą edytora graficznego Paint lub za pomocą oprogramowania zewnętrznego, które użytkownik może sobie na własną rękę zainstalować. Systemowa przeglądarka zdjęć? Nic z tego, ta niezmiennie obsługuje tylko stare formaty, jak PNG, JPG czy GIF.

Ta zabawna i kompromitująca - mając na uwadze popularność nowego formatu - sytuacja na szczęście niedługo odejdzie do przeszłości. Osoby zaangażowane w publiczny program beta-testów Windowsa mogą już sprawdzić nową wersję systemowej aplikacji Zdjęcia, która w końcu w pełni obsługuje WebP. Przy okazji dodano też obsługę formatu AVIF, co ucieszy zawodowych fotografów. WebP dotyczy jednak niemal wszystkich.

REKLAMA

Obrazy i zdjęcia WebP natywnie w Windows 10 i Windows 11.

 class="wp-image-3623267"
Systemowa przeglądarka zdjęć w Windowsie 11. Wkrótce z obsługą WebP
REKLAMA

Nie jest jasne, kiedy dokładnie funkcja trafi do produkcyjnej wersji Windowsa. Mając jednak na uwadze, że aplikacja Zdjęcia aktualizowana jest przez Microsoft Store (a więc Microsoft nie musi czekać na aktualizację samego systemu, by wprowadzić tę nowość), można założyć, że po 2-4 tygodniach testów nowa wersja aplikacji będzie dostępna dla wszystkich. Ta, na domyślnych ustawieniach, jest aktualizowana automatycznie.

WebP jest nowoczesnym formatem obrazów, który zapewnia bardzo wydajną kompresję stratną i bezstratną dla obrazów w Internecie. WebP został opracowany przez Google na podstawie technologii pozyskanych przy zakupie On2 Technologies. Format obsługuje animację i przezroczystość. WebP ma być alternatywą dla starszych formatów JPEG, PNG i GIF, zapewniając mniejszy rozmiar pliku przy porównywalnej jakości. Jest obsługiwany przez większość popularnych przeglądarek internetowych, takich jak Google Chrome, Microsoft Edge, Opera i Firefox.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA