REKLAMA

Wyciek matur 2023. W tym roku wyciekło mniej niż ostatnio, ale jednak wyciekło

Jedno z najważniejszych pytań, które nurtują przyszłe pokolenia, to czy egzamin maturalny z języka polskiego, który pisali tegoroczni maturzyści, został wycieknięty. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ niektórzy mogli skorzystać na wycieku, ale większość nie była w stanie.

04.05.2023 10.13
Matury 2023, potwierdzone tematy język polski
REKLAMA

Jak co roku, kilka dni przed egzaminem pojawiły się plotki i prośby o to, aby najbardziej punktowane zadanie, czyli rozprawka, wyciekło przed startem egzaminu. We wcześniejszym tekście opisałem, jak na przestrzeni lat matura wyciekała - oraz w jaki sposób w tym roku CKE chciało się obronić przed wyciekami.

Warto zauważyć, że uczniowie pisali dwie różne matury: na formule 2015 i 2023. Ta pierwsza dotyczy uczniów po gimnazjum, a 2023 po zreformowanej szkole podstawowej z 8. klasami.

Podlasie nie wyciekło matury 2023

Odpowiadając na pytanie: w tym roku prawdopodobieństwo, że w województwie Podlaskiem wyciekły matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wynosi może 1 proc.

Jeżeli opieralibyśmy się na Google Trends, to uczniowie tego województwa wyszukiwali przez ostatnie 3 godziny do startu matury, takie lektury jak “Ferdydurke”, “Wesele”, “Lalkę”, “Przedwiośnie” oraz “Pana Tadeusza”, jednak bez mocnego lidera.

Tematy maturalne w Google Trends

Gdybyśmy mieli wybrać dwie najpopularniejsze lektury, które były najczęściej wyszukiwane przez uczniów na Podlasiu przed startem egzaminu - to byłyby nimi “Lalka”, “Wesele” oraz “Pan Tadeusz”.

Czy matura 2023 wyciekła z języka polskiego? Potwierdzone tematy

Zdjęcia matury z języka polskiego w formule 2015 wypłynęły na kilka minut po starcie egzaminu. Po prostu ktoś wniósł telefon na salę i zrobił fotki, które potem trafiły do sieci:

  1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? - “Pan Tadeusz”;
  2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? - “Przedwiośnie”.

Internauci zauważyli, że popularność dwóch lektur - "Pana Tadeusza" i "Przedwiośnia" - znacznie wzrosła na godzinę przed rozpoczęciem matury, o czym świadczą dwie statystyki z Google Trends.

"Pan Tadeusz":

"Przedwiośnie":

Matura 2023 w formule 2023 - potwierdzone tematy

Ta trafiła do sieci dopiero po półtorej godzinie od startu. Maturzyści mogli wybrać jeden z dwóch tematów:

  1. Człowiek - istota pełna sprzeczności;
  2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?

Nie ma w nich podanej jednej lektury, do której musieliby się odwoływać. Te tematy nie pojawiły się w Google Trends.

Internauci potwierdzają obecność “Pana Tadeusza” oraz “Przedwiośnia” w formule 2015:

Jak i powyższych tematów w formule 2023:

Maturzyści zgodnie opowiadają, że na maturze doświadczyli spotkania z twórczością Adama Mickiewicza czy opisywania człowieka, jako istoty sprzecznej.

Arkusz CKE z języka polskiego na poziomie podstawowym

O godzinie 14:00 do sieci trafił arkusz z języka polskiego z poziomu podstawowego. Potwierdza on tematy, które wyciekły:

Formuła 2015:

  1. Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? - “Pan Tadeusz”;
  2. Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? - “Przedwiośnie”.
Źródło: CKE
Źródło: CKE

Formuła 2023:

  1. Człowiek - istota pełna sprzeczności;
  2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?
Źródło: CKE
REKLAMA

Reasumując: matura najpewniej wyciekła. Ale nie do takiego stopnia jak w ostatnich latach. Zdaje się, że ktoś w Polsce dostał cynk o tym, że w formule 2015 pojawi się “Pan Tadeusz” i “Przedwiośnie”.

Alternatywnie, sporo osób doznało olśnienia i zaczęło sprawdzać tematy związane lekturami, które magicznie się znalazły na egzaminie. A za to zdjęcia arkuszy trafiły do sieci po starcie egzaminów.

Miniaturka: Juice Flair / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA