REKLAMA

Logic Pro na iPada dostępny! Oto co musisz wiedzieć na jego temat

W sklepie App Store pojawił się Logic Pro for iPad. Jak wypada w praktyce oprogramowanie Apple'a dla muzyków na urządzenia przenośne i jakie są możliwości tabletowej wersji w porównaniu do wydania na komputery osobiste z macOS? Jak jest z kompatybilnością obu wydań? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

23.05.2023 17.00
logic pro for ipad faq
REKLAMA

Final Cut Pro for iPad to nie jedyna aplikacja dla profesjonalistów, którą przygotował na dziś Apple. W sklepie App Store pojawił się również, zgodnie z zapowiedziami, Logic Pro for iPad, który służy do tworzenia muzyki. Do tej pory program dostępny był jedynie na komputery z systemem macOS, ale teraz wykupić dostęp do niego mogą również posiadacze tabletów firmy z Cupertino. Co warto o nim wiedzieć? Zebraliśmy w jednym miejscu odpowiedzi na wszystkie istotne pytania.

Czytaj też: Apple potrafi dopieścić artystów. Po drugiej stronie hula wiatr

REKLAMA

Ile kosztuje Logic Pro for iPad?

Cena obu nowych programów Apple’a jest identyczna i wynosi 24,99 zł miesięcznie lub 249,99 zł rocznie (z jednym miesiącem próbnym). Niestety nie da się wykupić licencji dożywotnio i przypisać jej do konta jak w przypadku komputerów Mac. To, że Final Cut Pro for iPad i Logic Pro for iPad kosztują tyle samo, jest przy tym nieco zaskakujące, gdyż Final Cut Pro na macOS-a wyceniony został na 1499,99 zł, a desktopowy Logic Pro jest tańszy i kosztuje 999,99 zł.

Logic Pro for iPad - wybór projektu
Pierwszy ekran Logic Pro for iPad pozwala wybrać projekt w chmurze

Czy i w jakim stopniu Logic Pro for iPad jest w kompatybilny z wersją na macOS?

W przypadku Final Cut Pro migracja jest jednostronna (z wersji tabletowej do desktopowej, ale nie na odwrót) i pliki przechowywane są lokalnie. W przypadku Logic Pro ten sam projekt można otwierać w obu wersjach programu: mobilnej na iPady i tej na macOS. Dane można przechowywać zarówno w pamięci wewnętrznej tabletu, jak na dysku zewnętrznym oraz w chmurze, w tym w iCloud. Ekran początkowy Logic Pro for iPad pokazuje wszystkie lokalizacje z aplikacji Pliki.

A co z kompatybilnością z aplikacją GarageBand?

Apple ma w swojej ofercie aplikację do tworzenia muzyki dla użytkowników domowych o nazwie Garagaband. Nie ma przeciwwskazań, aby wyeksportować projekt numeru z tej apki i zaimportować go do Logic Pro.

Na jakich urządzeniach można skorzystać z Logic Pro for iPad?

Final Cut Pro for iPad wymaga mobilnej maszyny z procesorem Apple Silicon, ale Logic Pro jest dostępny na wszystkich tabletach Apple’a z procesorami Apple A12 Bionic i nowszymi. Wymagany jest system iPadOS 16.4. Do tego trzeba dysponować 663 MB przestrzeni dyskowej na aplikację, a pełna biblioteka dźwięków zajmuje dodatkowe 15 GB.

Logic Pro for iPad - nowa ścieżka
Tworzenie nowej ścieżki w Logic Pro for iPad

Czy są jakieś ograniczenia w przypadku iPadów bez Apple M?

Pod względem dostępnych funkcji - nie. Projekty mogą obsłużyć do 1000 ścieżek audio i instrumentów programowych, aczkolwiek słabsze tablety mogą działać wolniej przy skomplikowanych projektach. W takiej sytuacji użytkownik może „zamrozić” część ze ścieżek, aby przyspieszyć działanie programu.

Jakie są metody interakcji z Logic Pro for iPad?

Aplikację projektowano z myślą o obsłudze dotykiem, a do tego projektanci przewidzieli korzystanie z niej z użyciem klawiatury i kursora (gładzik, mysz) oraz rysika Apple Pencil. Interfejs można dopasowywać do potrzeb, powiększając i zmniejszając poszczególne sekcje poprzez zsunięcie i rozsunięcie palców. Do tego można przenosić ścieżki z użyciem metody przeciągnij-i-upuść.

Czy program może działać tylko w poziomie, czy też w pionie?

Final Cut for iPad bazuje na wersji desktopowej, ale można korzystać z niego jedynie w widoku poziomym. Logic Pro for iPad również projektowano na bazie wersji na komputery, ale program został przeprojektowany z myślą o ekranach dotykowych tak, że może działać w trybach poziomym i pionowym. Z obu widoków można skorzystać w trybie Stage Manager, w tym na zewnętrznym ekranie.

Logic Pro for iPad, tryb pionowy
Interfejs aplikacji Logic Pro for iPad został przygotowany do pracy w pionie

Co znajduje się w Logic Pro Sound Library?

Osoby, który rozpoczną subskrypcję Logic Pro for iPad, będą mogły korzystać z przygotowanej przez Apple’a biblioteki. Wśród sampli, pętli, instrumentów i efektów są takie, z których można korzystać bez żadnych opłat. Biblioteka, której wyszukiwarkę przeprojektowano, podzielona została na sekcje:

  • Sound packs - bezpłatne pętle, sample, patche z takich gatunków jak Hip Hop, Minimal Techno, Future Bass, Reggaeton Pop;
  • Producer packs - kolekcja bezplatnych paczek dźwięków od takich producentów muzycznych jak Oak Felder, Take a Daytrip i TRAKGIRL;
  • Endless inspiration - paczki i samplery z 6300 próbkami bębnów, wokalu i efektów dźwiękowych, 4800 instrumentów i efektów i 9000 pętli.

Jeśli chodzi o wyszukiwarkę, to teraz wszystko można znaleźć w jednym miejscu. Wedle założeń algorytmy same będą podpowiadały w wynikach wyszukiwania to, co może okazać się w danej chwili najbardziej przydatne, a do tego każdy dźwięk można sprawdzić z poziomu wyszukiwarki bez dodawania go do projektu.

Logic Pro for iPad - wyszukiwarka
Wyszukiwarka w Logic Pro for iPad

Jak śledzić nowości w bazie Logic Pro?

Apple planuje regularnie uzupełniać bibliotekę dźwięków, pętli i instrumentów znaną z aplikacji GarageBand, z których mogą korzystać użytkownicy. Informacje o nowościach mogą być przekazywane za pomocą powiadomień, jeśli te są aktywne.

A co z pluginami w Logic Pro for iPad?

W przypadku Logic Pro for iPad można skorzystać z setki profesjonalnych instrumentów oraz efektów w nazywanych przez Apple’a pluginami (vintage equalizery, kompresory, pogłosy itp.). Dostępne są trzy główne grupy dodatków:

  • instrumenty programowe (Sample Alchemy, Alchemy, Retro Synth, Vintage Keyboards, Studio Strings i Studio Horns oraz ES2);
  • efekty (ChromaVerb, Compressor, Vintage EQ collection, Step FX i Phat FX, Channel EQ, Space Designer oraz Arpeggiator i MIDI);
  • dodatki do robienia beatu i produkcji (Beat Breaker, Quick Sampler, Step Sequencer, Drum Machine Designer, Drum Synth, Remix FX, Live Loops).

Oprócz tego Logic Pro for iPad dysponuje profesjonalnym mikserem, który pozwala użyć faderów, pokręteł itp. Do tego dochodzą opcje automatyzacji niektórych procesów, zmieniania poziomu ścieżek i łączenia kilku w jedną oraz grupowania kanałów.

Użytkownicy będą mogli też pobierać dodatki od firm trzecich (na start są nimi Eventide, FabFilter i Moog) bezpośrednio z App Store’u. W przypadku Final Cut Pro, który również dziś wyszedł, opcje rozszerzenia funkcjonalności programu mają się pojawić, ale w nieokreślonej w przyszłości.

Logic Pro for iPad - equalizery i kompresory

Jak obsługiwać pluginy?

Pluginy wyświetlane są w formie kafelków z małymi widżetami. Z ich poziomu ma się dostęp do wybranych funkcji - w założeniu tych najczęściej używanych, z opcją szybkiego włączenia i wyłączenia na czele.

Jak nagrywać swoje dźwięki?

Do swojej bibliotekę można zaimportować różne pliki audio i nie tylko, a potem na nich pracować, ale jeśli ktoś chce nagrać swoje własne dźwięki, to również ma taką możliwość. Nagrywanie dźwięków mikrofonami w tablecie (zestaw pięciu, które Apple określa jako „klasy studyjnej”) możliwe jest z wykorzystaniem funkcji multi-take, która automatycznie wykrywa pojedyncze podejścia.

Czy z Logic Pro for iPad działają akcesoria?

Tak, działają, w tym klawiatury MIDI, interfejsy audio i kontrolery firm trzecich (w tym Apogee, Focusrite, Novation, Universal Audio). Można je podpiąć bezpośrednio do tabletu. Klawisze i kontrolki wirtualnych instrumentów mogą być wyświetlane bezpośrednio na dotykowym ekranie. Do tego do iPada można podpiąć wzmacniacze gitarowe, a następnie modyfikować przechwycone dźwięki oraz korzystać ze stompboksów.

Logic Pro for iPad - instrumenty programowe

Co jeszcze potrafi Logic Pro for iPad?

Efekty i pluginy można obsługiwać wieloma palcami naraz dzięki funkcji multitouch, w tym miksera, co ułatwia testowanie różnych konfiguracji w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzi nowy Sample Alchemy, dzięki któremu można transformować dowolny plik audio za pomocą przesuwania suwaczków palcami. Mamy też dostęp do takich narzędzi jak Quick Sampler, Step Sequencer, Drum Machine Designer i Beat Breaker. Do tego można dodać różne akustyczne sekcje bębnów i elektroniczny beat.

Jakie częstotliwości i formaty są obsługiwane?

Aplikacja obsługuje częstotliwości 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz i 96 kHz. Wszystkie ścieżki można eksportować jako osobne pliki, w tym bez kompresji (PCM w formatach AIFF, Wave) i z kompresją (AAC, ALAC) w zakresie od 64 kbps do 320 kbps. Aplikacja obsługuje też Ableton Link.

Logic Pro for iPad - export
Tryby eksportu w Logic Pro for iPad

Czy są dostępne poradniki do Logic Pro for iPad?

Tak, w aplikacji znalazły się przygotowane przez Apple’a tutoriale, które mogą pomóc użytkownikom rozpoczynającym swoją przygodę z Logic Pro. Są to lekcje pokazujące krok-po-kroku możliwości aplikacji. Poruszają takie zagadnienia jak edytowanie nagrań, praca z pluginami i miksowanie.

REKLAMA

Czy aplikacji Logic Pro for iPad dostępna jest w języku polskim?

Niestety nie, podobnie jak Final Cut Pro for iPad i obie te aplikacje w wydaniu desktopowym. Dostępne języki to angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, chiński, japoński i koreański.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA