REKLAMA

Jacy są programiści? Stereotyp nerda można wrzucić do kosza

Kolekcjonerzy LEGO, hobbystyczni malarze i entuzjaści nurkowania. Innymi słowy, programiści. Justjoin.it w najnowszym badaniu odsłania nieznane oblicza programistów, którzy wbrew oczekiwaniom mają pasje wykraczające daleko poza ekrany komputerów.

02.05.2023 12.16
Jacy są programiści? Stereotyp nerda można wrzucić do kosza
REKLAMA

Na przestrzeni lat w społeczeństwie powstał stereotyp, w myśl którego "programista" to człowiek z wąsikiem, który po pracy wraca do domu i siedzi do późnego wieczora nad starą elektroniką. Inny stereotyp sprawia, że na sam dźwięk słowa programista ludzie widzą zakapturzoną postać wpisującą po nocach setki linijek tekstu i kodu, wyświetlanego zieloną czcionką na czarnym ekranie komputera.

REKLAMA

Najnowsze badanie przeprowadzone przez justjoin.it przeczy każdemu z tych stereotypów, pokazując, że programistą może być równie dobrze twój sąsiad, który w każdą sobotę jeździ rowerem na ryby.

Programiści zainteresowani jedynie komputerami? To badanie obala stereotypy

26 kwietnia justjoin.it opublikowało autorskie badanie przeprowadzone na 700 pracownikach branży IT, w którym sprawdzono, czym po godzinach zajmują się osoby, które zawodowo zajmują się wstukiwaniem setek linijek kodu dziennie.

Zdecydowana większość - bo aż 67,1 proc. - programistów ma jakąś pasję związaną z nowymi technologiami. W przeważającej części (46,2 procent) jest to programowanie aplikacji i gier, a na następnych miejscach uplasowały się odpowiednio elektronika, grafika komputerowa, druk 3D i robotyka.

Od chemii po robótki ręczne, programiści to entuzjaści każdej dziedziny.

Pomimo że programiści to najczęściej osoby, które zakończyły edukację, aż 70,7 proc. z nich wyraża zainteresowanie jakąś dziedziną nauki. Najczęściej są to języki obce (23,3 proc.), historia (18,9 proc.) oraz astronomia (17 proc.). Wśród specjalistów i specjalistek IT znajdziemy także entuzjastów meteorologii i behawiorystki kotów. Co ciekawe, wielu programistów za swoje hobby uważa całkiem przeciętne zainteresowania i zajęcia, takie jak gotowanie i pieczenie (35,2 proc.), opiekę nad zwierzętami (21,7 proc.), parzenie kawy (17,5 proc.), opiekę nad roślinami (16,3 proc.), a także urządzanie wnętrz (9,8 proc.) czy... robienie przetworów (5,6 proc.).

Pomimo że dla wielu programistów styczność z pieniędzmi najczęściej powiązana jest z budżetem domowym i wydatkami osobistymi (a w nielicznych przypadkach zawodowym nadzorowaniem działań platform finansowych), to niemalże 75 procent programistów wyraża żywe zainteresowanie finansami. Przede wszystkim oszczędzaniem pieniędzy (50,8 procent), zarządzaniem budżetem domowym (44,8 procent) i inwestowaniem na tradycyjnej giełdzie (23,3 procent).

Programista to przede wszystkim outdorowiec.

Wyniki badania przeprowadzonego przez justjoin.it przeczą również stereotypowi programisty-domatora, który cały swój czas wolny poświęca aktywnościom domowym - o ile nie po prostu siedzeniu wygodnie w fotelu.

Aż 83,4 proc. programistów to entuzjaści aktywności na zewnątrz, najczęściej jazdy na rowerze (36,8 procent), biegania (20,6 procent) oraz piłki nożnej (11,8 proc.). Nieobce są im też tenis, siatkówka czy koszykówka. W kategorii "inne" najciekawszymi kategoriami wskazanymi przez specjalistów i specjalistki IT było układanie kostki Rubika na czas, akrobatyka oraz szermierka.

Zainteresowanie programistów sportami ekstremalnymi
REKLAMA

Ponadto ankietowani w zdecydowanej większości są chętni na spotkania z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach, a jedynie 16 procent z nich preferowałoby wspólne aktywności zza ekranu komputera.

Z kolei aż połowa programistów stara się poświęcać średnio godzinę dziennie lub więcej na hobby, z czego aż 6 procent dedykuje swoim zainteresowaniom powyżej 20 godzin tygodniowo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA