REKLAMA

Intel wydał tajemniczą poprawkę dla niemal wszystkich procesorów. O co chodzi?

Tajemnicza aktualizacja pojawiła się przy prawie wszystkich nowoczesnych procesorach z ostatnich lat. Bez zapowiedzi, bez większych ogłoszeń - ot, oto nowa aktualizacja, pobierajcie ją.

16.05.2023 10.14
Intel wydał tajemniczą poprawkę dla niemal wszystkich procesorów
REKLAMA

Pamiętacie Meltdown i Spectre? Dwie najgłośniejsze luki w zabezpieczeniach ostatnich lat odbiły się szerokim echem pośród entuzjastów technologii. Oj, rok 2018 nie był przyjemny dla Intela i AMD.

Ostatnio było aż za cicho, ale powinniśmy cieszyć się z tego powodu. Jednak Intel, który może wkrótce porzucić swoje ikoniczne nazewnictwo procesorów, wypuścił niejawną aktualizację kodu. Bez zapowiedzi, ogłoszenia czy czegokolwiek. O co tu chodzi?

REKLAMA

Intel aktualizuje kod swoich procesorów

Jeżeli firma aktualizuje coś bez zapowiedzi (której moglibyśmy się spodziewać), to może być coś na rzeczy. Albo też nie, po prostu może być to jakaś błaha sprawa, o której nie warto wspominać?

Ale zacznijmy od początku: Intel ma wydać w piątek nowy mikrokod do swoich procesorów kompletnie losowo, bez wcześniejszej zapowiedzi. Ta aktualizacja obejmuje czipy od 2017 roku (8. generacja Coffee Lake) do obecnej, 13. generacji - włącznie z Xeonami. Wszystko to dowiedzieliśmy się ze strony Intela na GitHubie.

Intel Core Ultra - oto nowa nazwa procesorów?

Nie musicie pobierać i instalować tego kodu; producenci płyt głównych, a nawet sam Microsoft, włączą wydanie tej łatki w ramach aktualizacji dla swoich produktów. Możemy się spodziewać, że nowy kod trafi do następnej aktualizacji systemu Windows czy innych produktów.

Intel nie ujawnia jawnie, co dokładnie zawiera ta aktualka. Jej przeznaczenie zostało po prostu wymienione jako "aktualizacje bezpieczeństwa dla Intel-SA-NA".

Wygląda na to, że Intel pośpiesznie wydał poprawkę, która nie została ogłoszona nigdzie indziej - i dotyczy procesorów wydanych przed i po fiasku związanym z Meltdown i Spectre. Co na to producent?

Intel twierdzi, że to tylko errata i nie ma powodów do obaw

Dokładne informacje od Intela nie zostały podane. Jednak portal PCWorld opublikował wypowiedź przedstawicielki firmy:

REKLAMA

Aktualizacja mikrokodu 20230512 wydana 12 maja 2023 roku nie zawiera żadnych aktualizacji zabezpieczeń, a dopisek, [INTEL-SA-NA], ma na celu przekazanie, że w pakiecie nie ma stosownych (NA - Not Applicable) aktualizacji zabezpieczeń. Aktualizacja mikrokodu zawiera wyłącznie aktualizacje funkcjonalne (udokumentowane również w erracie produktu)

- przekazała.

Więc nie ma powodów do obaw?

Zdjęcie główne: Tester128 / Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA