REKLAMA

Android zmienia styl. Choć tylko na dużym ekranie

Google opublikował nowe wytyczne, jakimi powinni się kierować twórcy aplikacji na Android TV i bazujący na nim Google TV. Będzie tak, jak na telefonie. Choć nieco inaczej.

13.05.2023 08.44
sony a95k qd-oled cena
REKLAMA

Nowy szablon wzornictwa dla Android TV i Google TV ma być nieobowiązkowy, ale zalecany dla twórców aplikacji. Innymi słowy, wraz z omawianą publikacją nie pojawił się obowiązek zmiany stylu wszystkich aplikacji - jest on jednak twórcom rekomendowany, bo doświadczenie z obsługi telewizora było w miarę dla użytkownika spójne.

REKLAMA
Nowy wygląd aplikacji dla Android TV i Google TV

Nowe wzornictwo, na co zwraca uwagę FlatpanelsHD, bardzo wiele czerpie z Material 3, czyli aktualnie rekomendowanego wzornictwa do oprogramowania na system Android. Pokrywają się typografia, kolorystyka, część zaleceń co do kontrolek nawigacyjnych i ich rozmieszczenia. Sama nawigacja ma skupiać się na treściach prezentowanych w zaokrąglonych kartach.

Nowy wygląd aplikacji dla Android TV i Google TV

Uaktualnione wzornictwo jest już dostępne w narzędziu deweloperskim Compose for TV, choć na razie tylko w formie wersji alfa - Google liczy na dialog z twórcami aplikacji i liczy na informacje co jeszcze mógłby ulepszyć. Samo narzędzie używa technologii Jetpack Compse i ponoć zapewnia znacznie szybszy i lżejszy kod od używanego wcześniej Leanback View API.

Nowe wzornictwo aplikacji Android TV i Google TV nieprędko jednak trafi do zwykłych użytkowników.

REKLAMA
Nowy wygląd aplikacji dla Android TV i Google TV

Google sam podkreślił, że to wizja nieodległej przyszłości, nad którą pracować będzie wspólnie z partnerami software’owymi. Nie jest też jasne, czy liderzy rynku VOD - tacy jak Netflix czy Prime Video - zdecydują się zastosować do tych wytycznych. Do tej pory na wszystkich platformach, w tym Tizen, webOS czy tvOS, preferują lansowanie własnego, spójnego między różnymi platformami stylu. Do zmian prawdopodobnie jednak zastosują się twórcy mniej znanych aplikacji i tych dostępnych wyłącznie na telewizyjny system Google’a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA