Stworzyliśmy 7400 patentów. Tak Motorola Solutions od lat kreuje przyszłość

Lokowanie produktu: Motorola Solutions

Innowacyjność jest wpisana w historię firmy Motorola Solutions od początku jej istnienia, kiedy to w 1930 roku Paul i Joseph Galvin stworzyli pierwsze, dostępne dla każdego radio samochodowe Motorola 5T71. Choć minęły lata, to w tej kwestii nic się nie zmieniło – dziś Motorola Solutions jest jednym z największych dostawców rozwiązań łączności i monitoringu wideo dla klientów komercyjnych oraz sektora publicznego.

03.04.2023 07.28
Stworzyliśmy 7400 patentów. Tak Motorola Solutions od lat kreuje przyszłość

Katalizatorem dla powstania nowych idei od zawsze była i jest realna potrzeba oraz chęć zmieniania świata na lepsze. To dlatego dzięki pracy Motoroli powstał pierwszy przenośny telefon DynaTac, a dzięki przekaźnikowi naszej firmy w 1969 mogliśmy usłyszeć pierwsze słowa wypowiedziane na księżycu przez Neila Armstronga w trakcie misji Apollo 11. 

Motorola Solutions
Motorola Solutions

Podkreślić należy, że w historii Motoroli Solutions nie brakuje polskich wątków i że pojawiły się one na wiele lat przed powstaniem krakowskiego ośrodka firmy. Wystarczy tu wspomnieć Henryka Magnuskiego - polskiego inżyniera uważanego za twórcę walkie-talkie, który był odpowiedzialny za projekt radia Motorola SCR-300.

Motorola Solutions buduje innowacyjność w Krakowie.

W krakowskim Centrum Naukowo-Badawczym Motorola Solutions – pierwszym na świecie, jeśli chodzi o wielkość – kontynuujemy tradycję dostarczania innowacyjnych rozwiązań. Na co dzień w Krakowie pracujemy nad produktami z zakresu łączności i analizy wideo - zapewniając naszym klientom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań na rynku. Wiele z naszych ponad 7400 patentów powstało właśnie w Krakowie. Część z nich to efekt pracy nad standardowymi zadaniami związanymi z naszymi już obecnymi na rynku produktami, jednak powstanie większości wymagało wykreowania rozwiązań do tej pory nieznanych. Dla nas oczywistym jest, że jeśli chce się utrzymać na rynku pozycję lidera nie wystarczy skupiać się na rozwiązaniach dostępnych dziś czy problemach znanych na chwilę obecną. Konieczne jest wybieganie w przyszłość, stawianie sobie pytań nad którymi jeszcze nikt inny się nie zastanawia.

Żeby nasi pracownicy mogli odbywać takie mentalne podróże w czasie, firma musi stworzyć odpowiednie warunki do pracy nad innowacyjnymi ideami. Zapewnić pracownikom czas i wsparcie. Podkreślić tu należy, że w Motorola Solutions innowatorem może być każdy. Wsparcie dla działań innowacyjnych nie jest ograniczone do konkretnych działów czy osób na konkretnym szczeblu hierarchii. Jest ono dostępne dla wszystkich pracowników i to w ramach standardowych godzin ich pracy. Mało tego, każdy etap procesu patentowego nagradzany jest atrakcyjnymi bonusami finansowymi dla pracowników-innowatorów.

Wyróżnieni w 2022 Innowatorzy z Motorola Solutions.

Jak Motorola wspiera kreatywność?

W Motorola Solutions działają grupy skupiające entuzjastów ciekawych zagadnień współczesności i przyszłości. Dzięki temu odbywa się wymiana wiedzy i doświadczeń z współpracownikami z różnych ośrodków z całego świata. Na kreatywność pracowników wpływają też różnorodne szkolenia, które niekoniecznie skupiają się tylko na technicznym aspekcie pracy zespołu. Dostępne są chociażby szkolenia z gaszenia pożarów, kursy latania dronami, z użycia broni czy warsztaty związane z technikami kreatywnymi. Często organizowane są też inspirujące wydarzenia, jak np. spotkanie z Alfredem Merrillem "Al" Wordenem (członkiem misji Apolla 15 z 1971 roku), Wojciechem "Wery" Wereszko (oficerem GROM) czy warsztaty z profesorem Philipem Zimbardo (autorytetem w dziedzinie psychologii).

To wszystko w połączeniu z cyklicznie organizowanymi burzami mózgów czy hackathonami  tworzy warunki sprzyjające kiełkowaniu innowacyjnych idei.

W codziennych działaniach pracownicy Motorola Solutions stosują cały wachlarz technik i narzędzi, które mają wspierać kreatywność np. wspomniane burze mózgów, technikę kruszenia, metodę 635, matryce know-how-why czy metodę kwiatu lotosu. 

Przewidujemy także wiele inicjatyw dla osób, które dopiero poznają pojęcie patentów. Przeprowadzamy szkolenia patentowe, które uwrażliwiają na kwestie ochrony własności intelektualnej, a mentorzy pomagają początkującym innowatorom na każdym etapie procesu. 

Do dyspozycji pracowników przez cały czas pozostaje zespół kilkudziesięciu specjalistów z zakresu patentów, gotowych wspierać tworzenie innowacji na każdym etapie. Firma zatrudnia również pełnoetatowych rzeczników patentowych od których każdy pracownik może uzyskać potrzebne wsparcie.

Tworzenie innowacyjnych rozwiązań to także okazja do świetnej zabawy. Sama praca nad pomysłem daje wiele satysfakcji, a jej efektem można pochwalić się w trakcie corocznie organizowanych wydarzeń „Patent Showcase” i „Innovation Showcase”. W ich trakcie prezentowane są najciekawsze pomysły z ubiegłego roku. To kolejna platforma wymiany wiedzy, która jednocześnie pokazuje, w jakim kierunku rozwijamy się w Motorola Solutions. Wydarzenia te cieszą się dużą popularnością - to takie wewnętrzne “targi innowacji” przyciągające tłumy. Często prezentowane są na nich gotowe rozwiązania lub ich prototypy. Np. na jednym z “Innovation Showcase” każdy mógł założyć i przetestować w działaniu kask pozwalający na sterowanie “za pomocą myśli” połączonymi z nim urządzeniami monitoringu wideo.

Ważnym wydarzeniem w  Motorola Solutions jest także coroczna gala Innovation, podczas której przyznawane są nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych osób.

Innowacyjność jest dla wszystkich.

W portfolio firmy znajdują się patenty z przeróżnych dziedzin. Wśród nich znajdziemy rozwiązania wspierające komunikację (głównie komunikację krytyczną), ale też usprawniające obsługę incydentów, wspierające pracę koordynatorów ratunkowych czy rozwiązania związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Powstanie wielu z tych patentów wymaga dogłębnej znajomości zagadnień technicznych, np. sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego czy przetwarzania obrazów oraz znajomości konkretnej dziedziny problemu.

Niektóre z patentów opierają się po prostu na błyskotliwym pomyśle. Przykładem są tu rozwiązania wspierające interakcje z poziomu interfejsu użytkownika. Na poniższej grafice znajduje się ilustracyjny obrazek przedstawiający jeden z takich prostych acz błyskotliwych pomysłów, który dotyczył przekazywanie uprawnień między osobami rozpoznanymi na obrazie video. To pokazuje, że nad patentami pracować może każdy, bez względu na doświadczenie czy stanowisko.

Podkreślić należy, że, znaczna część innowacji dotyczy aktualnych produktów oferowanych przez Motorola Solutions. Oznacza to, że pracując nad codziennymi zadaniami można stworzyć coś innowacyjnego. Tutaj za wzorzec niech posłuży patent, który usprawnia działanie m.in. takich urządzeń jak ViQi czyli wirtualny partner radia APX. ViQi wspiera codzienną pracę służb a jego największą zaletą jest interfejs oparty o przetwarzanie języka naturalnego – dzięki niemu z ViQi rozmawia się jak z partnerem stojącym tuż obok.

Z kolei jednym z najnowszych usprawnień dla ViQi jest opatentowany pomysł na rozwiązanie problemu prowadzenia kilku konwersacji jednocześnie (czyli wsparcie dla sytuacji kiedy użytkownik jest jednocześnie uczestnikiem wielu różnych talk-grup). Idea polega na umożliwieniu użytkownikowi stworzenia wirtualnego siebie. Taki awatar pozyska potrzebne informacje na każdej grupie i podsumowanie przekaże do użytkownika.

Twórz innowacje w Motorola Solutions.

Jak bogaty jest patentowy dorobek Motoroli Solutions? Można przekonać się o tym korzystając chociażby z wyszukiwarki google patents. Należy przy tym pamiętać, że nie widać tu jeszcze naszych najnowszych rozwiązań – zazwyczaj proces patentowania trwa od 2 do 5 lat, więc wiele z naszych wniosków patentowych jest wciąż procesowanych. Jeśli i Ty chcesz mieć możliwość tworzenia innowacji razem z nami, to sprawdź, kogo obecnie szukamy w Motorola Solutions i aplikuj.

Ewelina Soboń: Starszy Inżynier Oprogramowania z doświadczeniem w pracy na stanowisku Analityka oraz w roli Product Ownera. Entuzjasta metodologii zwinnych oraz innowator uhonorowany przez Motorola Solutions m.in statuetką Top Innovation 2021. Prywatnie mama 9-letniej Wiktorii i 6-letniego Kuby.

Lokowanie produktu: Motorola Solutions
Najnowsze