REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Mój syn ma 6 lat. Jak czegoś nie wiem, to mówi „zapytaj tego swojego dżi pi ti”. AI weszła w naszym domu na pełnej

Dzieci ciągle zadają pytania. - Tato, gdzie kończy się kosmos? - pyta Filip. - Wszechświat stale się rozszerza, więc jego koniec ciągle się przesuwa - odpowiadam. - Czy woda może być trująca? - znowu pyta. - Woda może być zanieczyszczona i jej picie jest wtedy szkodliwe, ale może też być taka sytuacja, że człowiek wypije bardzo dużo wody i jego organizm tego nie wytrzyma i umrze - odpowiadam. - Ile tej wody trzeba wypić, żeby umrzeć? - dopytuje. Nie wiem, więc sprawdzam w necie. - Tato, musi gdzieś być ten koniec wszechświata - kolejne pytanie przerywa mi wyszukiwanie odpowiedzi na wcześniejsze. Witaj w świecie ojca dziecka ciekawego świata.

12.04.2023
12:09
Dziecko i nowe technologie, sztuczna inteligencja w edukacji
REKLAMA

Pytanie o wszechświat wracało tak często, że poprosiłem ChatGPT, żeby mi pomógł. Wprowadzając zapytanie do bota AI poprosiłem, żeby przygotował odpowiedź z myślą o dziecku, które ma 6 lat.

REKLAMA

Zapytałem: Gdzie kończy się wszechświat? Jak to jest, że on się stale rozciąga? Wytłumacz tak, żeby zrozumiało dziecko, które ma 6 lat. Użyj porównań zrozumiałych dla dziecka.

No dobrze, wyobraź sobie, że Wszechświat to wielka, ogromna guma do żucia. Gdy zaczął istnieć, był bardzo mały, ale z czasem zaczął się rozciągać. Wszystko, co jest w środku tej gumy, takie jak gwiazdy, planety i galaktyki, zaczęło się oddzielać od siebie, ponieważ guma się rozciągała.

Nie wiemy dokładnie, gdzie kończy się Wszechświat, ponieważ jest bardzo, bardzo duży i ciągle się rozciąga. To trochę jakbyśmy próbowali znaleźć koniec nieskończonej gumy do żucia, która cały czas rośnie. Wszechświat jest tak olbrzymi, że nawet dorośli naukowcy nie są pewni, gdzie się kończy!

A teraz wracając do tego, jak to możliwe, że Wszechświat się stale rozciąga… To wszystko dzieje się za sprawą tajemniczej siły zwaną "ciemną energią". To trochę jak niewidzialna siła, która dmucha w tę gumę do żucia, sprawiając, że się rozciąga. Naukowcy ciągle uczą się na ten temat, więc może kiedyś dowiemy się jeszcze więcej o Wszechświecie i jego tajemnicach.

- odpowiedział ChatGPT (Model GPT-4)

Powyższą odpowiedź uzyskałem teraz, na potrzeby tekstu, który czytasz. Gdy zapytałem bota o to samo kilka dni wcześniej, użył porównania wszechświata do kawałka ciasta, które jest rozwałkowywane i rozciąga się na blacie stołu.

Po tym wyjaśnieniu, bazującym na zrozumiałym dla dziecka porównaniu, pytania o koniec kosmosu ustały. Młody zaczął jednak drążyć, jak kropla skałę, temat wody i tego ile można jej wypić oraz dlaczego właściwie człowiek może umrzeć od nadmiaru wody.

Zapytałem: Dlaczego jak człowiek wypije dużo wody, to umrze. Co dokładnie się stanie takiemu człowiekowi. Wytłumacz tak, żeby zrozumiało 6-letnie dziecko. Możesz użyć porównań lub historyjek.

Gdy człowiek wypije za dużo wody, może się coś złego stać. To jakbyś napełnił balon wodą, aż by pękł. W naszym ciele jest coś takiego jak sól, która pomaga utrzymać właściwą ilość wody. Ale jeśli wypijemy zbyt dużo wody, nasza sól może się rozcieńczyć i przestanie działać tak, jak powinna.

To może sprawić, że ważne części naszego ciała, takie jak mózg, będą miały problem z pracą. Mózg może zacząć puchnąć, ponieważ jest zbyt dużo wody, co może być bardzo niebezpieczne.

Właśnie to puchnięcie mózgu może być przyczyną śmierci, gdy ktoś wypije za dużo wody. Dlatego ważne jest, aby pić odpowiednią ilość wody, ale nie za dużo, żeby być zdrowym i bezpiecznym.

- odpowiedział ChatGPT (Model GPT-4)
REKLAMA

Uwielbiam te porównania, które stosuje ChatGPT tłumacząc „jak dziecku” trudne naukowe zagadnienia.

Mój syn najpierw przyzwyczaił się do tego, że pogodę w kuchni sprawdzamy nie za pomocą termometru, a głośnika z Siri stojącego na parapecie. Potem zauważył, że jak czegoś nie wiem, to pytam Asystenta Google w smartfonie.

Zwykle gdy syn pyta, to ja staram się od razu odpowiedzieć albo właśnie wyszukać informacji online. Dla niego to jest już standard, że gdy mówię „nie wiem”, to od razu sięgam po telefon, żeby się dowiedzieć i udzielić po chwili pełnej odpowiedzi.

Zaskoczyło mnie jednak to, że syn zauważył, że najlepsze odpowiedzi daje ChatGPT. Gdy ostatnio próbowałem coś wyjaśnić i nie wiedziałem, jak to zrobić, powiedziałem „nie wiem, jak to dobrze wytłumaczyć”. Młody pokazał na smartfona i powiedział „no, to zapytaj tego swojego dżi pi ti”. Rozczuliło mnie to totalne.

Ciekawe czasy nastały. Już 6-latek ogarnia bota AI i chce go stosować kilka razy dziennie.

Sprawdź teraz:
- Trzy rozszerzenia do Chrome’a, które spuszczają ChataGPT ze smyczy
- Wolfram Alpha - do czego służy, jak używać?
- Jak korzystać z Bing Chat na Maku?
- ChatGPT: wszystko, co musisz wiedzieć o aplikacjach oraz API Key

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA