REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Google przygotował specjalny projekt promujący polskie miasto. Tak wygląda „Kraków-wow”

13 krakowskich instytucji kultury we współpracy z Google Arts & Culture udostępniają wirtualną kolekcję Kraków-wow, która prezentuje ponad 50 wystaw oraz ponad 2 tysiące eksponatów. Można ją obejrzeć w przeglądarce lub w dedykowanej aplikacji mobilnej.

12.04.2023
10:22
Google przygotował specjalny projekt promujący polskie miasto. Tak wygląda „Kraków-wow”
REKLAMA

Czy kiedykolwiek byliście w Krakowie? Mieszkaliście/mieszkacie tam? Nie ma to znaczenia, ponieważ z dużą pewnością mogę stwierdzić, że nie byliście w stanie odwiedzić nawet połowy wystaw, eksponatów czy kultowych miejsc. A nawet jeśli kiedyś je widzieliście, to pewnie już o nich zapomnieliście.

Teraz Google wychodzi z nową częścią projektu pt. Kraków-wow. Jeśli macie wolne popołudnie i nie chcecie wychodzić z domu, aby odwiedzić miasto pod Kopcem Kraka - to pora na zobaczenie pierwszej polskiej kolekcji Google o specjalnym mieście.

REKLAMA

Kraków-wow, czyli 50 wystaw i 2 tysiące eksponatów

Google Arts & Culture we współpracy z 13 krakowskimi instytucjami kultury udostępnia nową kolekcję online: projekt Kraków-wow, czyli wirtualną wycieczkę po polskiej stolicy królów.

Przedsięwzięcie to kolekcja wirtualnych wystaw, która opowiada historię i kulturę Krakowa. Zawiera ona fotografie i modele 3D najważniejszych miejsc w Krakowie, takich jak Rynek Główny, Wawel oraz kopalnię soli w Wieliczce.

Zamek Królewski otworzy się przed Wami i zaprezentuje swoje skarby, takie jak zbroję Młodego Króla Zygmunta Augusta w 3D, zegar toruńskiego zegarmistrza Lorenza Wolbrechta, dzieła Leona Wyczółkowskiego czy XVI-wieczne gobeliny.

Kolekcja przedstawia również portrety słynnych krakowskich artystów oraz cenne eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, takie jak dzieła Olgi Boznańskiej i Henryka Siemiradzkiego. Dowiecie się także wiele o tradycjach czy legendach, takich jak legenda o smoku wawelskim.

Niezmiernie cieszę się, że od teraz bogate dziedzictwo Krakowa będzie na wyciągnięcie ręki dla wszystkich użytkowników internetu. Jestem dumny, że tak wiele krakowskich instytucji zaangażowało się w przygotowanie tej kolekcji - to wizytówka miasta oraz świadectwo jego niewyczerpanego potencjału. Zapraszam wszystkich do Krakowa, by osobiście poczuć jego niezwykłość

- powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Podczas wirtualnej wizyty możecie również podziwiać najstarszą wystawę z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz kolekcję zabawek zaprojektowanych przez artystkę art déco, Zofię Stryjeńską. Ta kolekcja została specjalnie stworzona, aby zaprezentować bogate dziedzictwo Krakowa i zachęcić internautów do odwiedzenia miasta osobiście.

Miejsce dla sztuki nowoczesnej

Projekt Google obejmuje również ponad 100 dzieł z kolekcji sztuki nowoczesnej Bunkra Sztuki - Galerii Sztuki Współczesnej, która kształtuje się od połowy lat 60.

Od wieków kulturowa spuścizna, jak i proza codziennego życia, wydarzenia historyczne na
równi z podaniami i legendami – stanowią ważne źródło inspiracji dla artystów związanych
z Krakowem. Sztuka aktualna często podejmuje polemikę z tradycją i dziedzictwem, chce
stanowić impuls do zmiany na lepsze, obalać utrwalone schematy, prowadzić do rewolucji
czy zmiany sposobu myślenia

- mówi Agnieszka Mazoń-Żywolewska, Specjalista ds. Kolekcji w Bunkrze Sztuki.

13 partnerów i jeden projekt

Kolekcja Kraków-wow powstała we współpracy z 13 partnerami, a są nimi: Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Balet Cracovia Danza, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - CRICOTEKA, KBF - Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Jest to pierwsza polska kolekcja. Google Arts & Culture wcześniej pozwoliło na wirtualne odkrycie miejsc takich jak Parma, Atlanta, Rio czy Dubaj.

REKLAMA

Gdzie możecie poznać i obejrzeć Kraków (i zrobić “wow”)?

Macie dwie opcje, aby zwiedzić wirtualnie Kraków i jego okolice dzięki Google. Udostępniona została strona Art & Culture, Kraków-wow, gdzie odkryjecie to magiczne miasto z poziomu przeglądarki. Alternatywnie, zawsze możecie mieć Kraków pod ręką w aplikacji na Androida i iOS-a.

Tak na marginesie, aplikacja jest świetna i oferuje o wiele więcej niż tylko "slajdy z prezentacji o Krakowie". Jeżeli chcecie poznać trochę kultury i sztuki miast z całego świata, to pobierzcie ją. Albo zacznijcie eksplorować stronę internetową.

W każdym razie, Google przygotowało prezentację sztuki i kultury Krakowa, więc i wy powinniście ją sprawdzić.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA