REKLAMA

Uważaj! To nie policja do ciebie pisze

Tym razem – przynajmniej nie od razu – nie chodzi o wyłudzenie danych czy kradzież środków. Fałszywe wiadomości, których autorzy podszywają się pod policję, mają przestraszyć ludzi i wprowadzić zamieszanie w społeczeństwie.

03.03.2023 18.57
policja
REKLAMA

Jak informuje policja na swojej stronie internetowej, w fałszywej wiadomości oszuści informują o rzekomym "wysokim poziomie zagrożenia terrorystycznego na terenie Polski". Trudno stwierdzić, czy to tylko głupi żart, czy może działania osób, którym zależy, by wzbudzić strach wśród mieszkańców Polski. Łatwo sobie wyobrazić, kto mógłby zyskać na takim zamieszaniu, prawda?

REKLAMA

Samo oszustwo jest dość proste. Adres, z którego wysłano wiadomość, to kryminalny@p0licja.com. Jeżeli ktoś jednak rzuci tylko okiem i nie zwróci uwagi na szczegóły, pomyśli, że to faktycznie nazwa policyjnego konta. To stary numer cyberprzestępców – często wykorzystują wielką literę "i", która może przypominać małe "l". Spójrzcie, na pierwszy rzut oka faktycznie prezentują podobnie: I oraz I.

Celem [wiadomości] może być próba wywołania niepokoju lub strachu, a także może być wstępem do kolejnych przestępczych działań – informują służby.

Jak do tej pory w mailach podszywających się pod policję chodziło o wyłudzenie danych czy pieniędzy

Niedawno pisaliśmy o fałszywych wiadomościach, które informowały o konieczności wpłaty. Inaczej groziłoby odbiorcy postępowanie sądowe.

REKLAMA

Warto też przypomnieć, że wciąż bardzo groźne i aktualne są telefoniczne oszustwa "na policjanta". Fałszywy przedstawiciel służb informuje o tym, że złodzieje zaatakowali konto bankowe i konieczna jest wypłata środków i przekazanie ich właśnie policji. W ten sposób Polacy często tracą oszczędności.

Policja zaznacza, że nigdy nie kontaktuje się z obywatelami drogą mailowa.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA