REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Sprzęt /
  5. Sprzęt - Poradniki

Laptop gamingowy do 3000 zł. Jaki dobry sprzęt kupić w tej cenie?

Laptop gamingowy do 3000 zł? Topowe laptopy do gier potrafią kosztować dużo, a wydatek 3000 zł na laptopa do grania to stosunkowo niewielka kwota. Tym niemniej na laptopach za 3000 zł można grać, chociaż nie należy się nastawiać na obsługę wymagających gier.

17.03.2023
13:56
Laptop gamingowy do 3000 zł. Jaki dobry sprzęt kupić w tej cenie?
REKLAMA

Nie jest dobrze - w stosunku do poprzedniego roku sytuacja się nie poprawiła. W kwocie do 3000 zł ciężko będzie kupić laptop do grania i będziemy musieli nieco pokombinować. Nie każdy jednak musi grać w rozdzielczości 4K UHD i przy najwyższych ustawieniach graficznych.

Wsparciem mniej wydajnych konfiguracji są również takie technologie jak NIS (NVIDIA Image Scaling), Intel XeSS, czy AMD FSR (FidelityFX Super Resolution), które pozwalają na przyśpieszenie działania gier kosztem mniejszej lub większej utraty jakości obrazu. Celowo nie wspominam tu o NVIDIA DLSS, bo technologia ta ograniczona jest do układów graficznych NVIDIA RTX, a tych na półce cenowej laptopów dla gracza do 3000 zł raczej nie dostaniemy.

REKLAMA

Dobry laptop gamingowy do 3000 zł?

Laptop do grania z zintegrowaną grafiką? Jeszcze do niedawna zakrawało to na herezję. Obecnie należy pamiętać o tym, że nowoczesne zintegrowane grafiki pokroju Intel Iris Xe w modelach Core 11-tej i 12-tej generacji, czy Radeon w procesorach AMD Ryzen 5000 pozwalają na granie w mniej wymagające gry. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że jedna grafika Intel Iris Xe czy Radeon Graphics nie jest równa drugiej, a w tym segmencie producenci stronią od dokładniejszych oznaczeń (dokładną specyfikację układów "zaszytych" w procesorach trzeba najczęściej sprawdzać na stronie producenta).

Laptop gamingowy do 3000 zł - ranking 2023

Na co możemy liczyć w tej klasie cenowej? Rok temu co najwyżej mogliśmy kupić laptopy z zintegrowaną grafiką (a i to nie najwydajniejszymi modelami) oraz dedykowaną kartą graficzną GeForce RTX 1650. Sytuacja generalnie nie zmieniła się - za 3000 zł co najwyżej dostaniemy nieco więcej RAM niż rok temu, lub nieco szybsze wersje zintegrowanych grafik.

Ceny nośników SSD na szczęście spadły do tego poziomu, że nawet w tak niedrogich laptopach można znaleźć modele o pojemności 512 GB i to nawet w wersji PCIe (chociaż nie należy się nastawiać, że będą to dyski o niesamowitych osiągach).

HP 15s (Ryzen 5 5625U i zintegrowana grafika Radeon)

Najtańszy laptop w naszym zestawieniu, czyli HP 15s kosztuje około 2400 zł i wyposażony jest w energooszczędny procesor AMD Ryzen 5 5625U z zintegrowaną grafiką Radeon. W tej cenie dostaniemy tylko 8 GB RAM (a więc warto ją rozbudować, bowiem zintegrowane grafiki również korzystają z pamięci RAM), ale i SSD o pojemności 512 GB oraz Windows 11 w zestawie.

Lenovo Ideapad 3-15 (Intel Core i5 12-tej generacji i zintegrowana grafika Iris Xe)

Kolejny laptop na naszej liście do Lenovo Ideapad 3-15 w cenie około 2700 zł. Zabrakło tu systemu operacyjnego, ale możemy się cieszyć procesorem Core i5-1235U z zintegrowaną grafiką Intel Iris Xe 80. Reszta konfiguracji prezentuje się podobnie, jak również to, że będzie to zestaw do budżetowego grania.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (GeForce GTX 1650)

Najmocniejszy zawodnik w tym zestawieniu, czyli Lenovo Ideapad Gaming 3 z GeForce GTX 1650 kosztuje nieco ponad 3000 zł. W tym przypadku warto rozejrzeć się za promocjami, które potrafią zbić cenę poniżej granicy 3000 zł. Ten konkretny model jest zresztą bardzo przyzwoity - 16 GB RAM i ekran 120 Hz to już bardzo przyjemne wyposażenie.

Czytaj też:

Jaki najlepszy laptop do grania za 3000 zł?

REKLAMA

Powiedzmy sobie szczerze - jeśli mamy zamiar grać, lepiej dołożyć kilka stówek do laptopa z kartą graficzną GeForce RTX 3050. Jeśli jednak budżet jest ograniczony do owych 3000 zł, to warto poczekać na promocję, by upolować model z GeForce GTX 1650 - grafiką nie najnowszą, ale wciąż znacznie wydajniejszą od zintegrowanych grafik AMD i Intela w tym segmencie cenowym.

Warto mieć z tyłu głowy, że na najwydajniejszych wersjach zintegrowanych grafik - po lekkim zaciśnięciu zębów, obniżeniu detali graficznych czy zastosowaniu przyśpieszaczy w postaci zaawansowanego skalowania - również da się grać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA