Własny serwer do hostingu gier online nie musi być drogi, a daje więcej frajdy z multiplayera

Lokowanie produktu: OVHCloud

Wieloosobowe gry online to platforma spotkań dla milionów graczy z całego świata. Publiczne serwery nigdy nie pozwolą nam jednak definiować własnych reguł i modyfikować gry wedle własnych upodobań. Właśnie dlatego najlepiej postawić na własny VPS, który można wynająć już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

07.02.2023 08.52
Własny serwer do hostingu gier online nie musi być drogi, a daje więcej frajdy z multiplayera

Rozwój gier komputerowych od samego początku wiąże się z rozwojem technologicznym. Pierwsze gry były prostymi zręcznościówkami bez fabuły. W toku lat przekształciły się we wciągające historie z realistyczną oprawą, które jeden-do-jednego można przekładać na język małego ekranu (jak np. The Last of Us).

Zyskaliśmy wyższą rozdzielczość, więcej efektów graficznych i klatek, które cieszą oczy. W przypadku rozgrywki multiplayer w grę wchodzi jednak jeszcze kilka czynników - od jakości naszego łącza po serwer, na którym odbywa się rozgrywka. Najczęściej możemy bowiem podłączyć się do publicznego serwera, aby szlifować umiejętności w starciu z innymi graczami. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego warto zainwestować we własny serwer?

Własny serwer to możliwość dostosowania rozgrywki do preferencji grupy znajomych, z którymi umawiamy się na granie. Daje to nieskrępowany dostęp do wprowadzania modyfikacji i izolowania zagrań w czasie treningów.

Rozmowy z e-sportowcami uświadomiły mi, że ciągłe granie meczy nie wiąże się szybszym progresem. Profesjonaliści ćwiczą pojedyncze zagrania - tak jak np. bramkarze dzielą swój trening na siłownię, obrony piłek lecących w okienka, wybijanie dośrodkowań w pole karne, a także radzenie sobie w sytuacji sam na sam. Podobnie najlepsi gracze w CS:GO praktykują rzucanie granatów czy fragowanie wychylających się zza węgła przeciwników oddzielnie. Dopiero później synchronizują pojedyncze zagrania z całym zespołem i układają taktyki.

Własny serwer daje wolność do sprawdzania różnych konfiguracji. Umożliwia dostosowywanie map czy zasad do osobistych preferencji, a także zapewnia brak cheaterów. Ci są bowiem utrapieniem rozgrywek wieloosobowych. Korzystają z programów, pokazujących przeciwników stojących za ścianą lub automatycznie naprowadzających celownik. Administrując serwerem możemy łatwo zablokować takich delikwentów i zapraszać znajomych, co do których mamy pewność, że nie zepsują zabawy.

Własny serwer to również większy komfort. Może działać non-stop, 24 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Przed podjęciem decyzji o kupnie serwera warto jednak sprawdzić jakie opcje dostępne są na rynku, jakie są ich wady i zalety, a także w jakim kontekście najlepiej je wykorzystać. Przegląd trzech najważniejszych usług znajdziecie poniżej.

Serwer współdzielony - do firmowej strony, ale nie do grania

To najtańsza opcja, która jest niestety pełna ograniczeń. Jak sama nazwa wskazuje, z jednego serwera korzysta w tym przypadku kilka podmiotów. Jeden może posiadać sklep internetowy, inny utrzymuje osobisty projekt, a jeszcze inny rozkręca startup. Chcąc uruchomić grę na tej samej maszynie szybko spotkalibyśmy się z ograniczeniami sprzętowymi nie do przeskoczenia.

Każda z aplikacji zużywa bowiem moc obliczeniową procesora i zajmuje pamięć. Łatwo to sobie zwizualizować próbując uruchomić jednocześnie kilka gier na własnym komputerze. Kończy się to zazwyczaj pokazem slajdów zamiast płynnej animacji.

Serwer współdzielony sprawdzi się w przypadku mało wymagających zastosowań i stron, które nie notują wielu odwiedzin. Gry odpadają.

Serwer dedykowany - dla twórców i resellerów

A gdybyśmy mieli serwer tylko dla siebie? Tylko nasze aplikacje konsumowałyby jego zasoby i moglibyśmy instalować cokolwiek byśmy chcieli? Dokładnie tak przedstawiają się najważniejsze zalety serwerów dedykowanych. Oczywiście ich właściciele odpowiednio wyżej wyceniają taką usługę w abonamentach zaczynających się od 262 zł miesięcznie.

Serwery dedykowane świetnie sprawdzą się jednak w przypadków twórców gier, którzy chcą zaprosić fanów do wczesnych testów lub uruchomić cloud gaming. Kupują je również resellerzy, którzy odsprzedają moc obliczeniową mniej wymagającym użytkownikom.

VPS - idealny dla graczy i społeczności

VPS to skrót od virtual private server. Łączy on dwie kluczowe cechy: jest wirtualny i prywatny. Wirtualny dlatego, że w rzeczywistości jest tylko częścią prawdziwej, fizycznej maszyny, która została podzielona przez oprogramowanie. Dzięki jego regułom na swoim VPS-ie jesteśmy sami, a nasze aplikacje są odizolowane od reszty klientów. To właśnie owa prywatność w nazwie usługi. Płacimy za dostęp do konkretnej liczby rdzeni i pamięci, więc nie musimy jej z nikim dzielić.

VPS umożliwia przy tym skalowanie w zależności od wymagań uruchamianych gier czy liczby użytkowników. Oferty w portfolio OVH zaczynają się już od 22,1 zł/mc, a kończą na 128 zł/mc. Możemy więc wynająć serwer, który będzie miał nawet 8 rdzeni, do 32 GB RAM-u i 640 GB SSD. Taka maszyna idealnie trafi w potrzeby gildii i klanów, które notują dziesiątki członków i często preferują spersonalizowaną rozgrywkę.

O wiele mniejszy serwer wystarczy zaś do rozgrywki w Minecrafta. Nie jest to bowiem wymagający tytuł. Warto jednak zwracać uwagę na przepustowość i lokalizację serwera. Wszystkie VPS-y OVH działają w centrach danych firmy, a jedno z nich na szczęście znajduje się w Warszawie, więc nie powinniśmy narzekać na wysoki ping. Jest to kluczowe zwłaszcza w przypadku strzelanek takich jak Arma 3 czy DayZ.

VPS dla graczy jest rozsądnym kompromisem pomiędzy wydajnością, prywatnością i możliwościami. Za niewielką opłatą oferuje możliwość hostowania gier online i dostosowywania ich zasad do własnych preferencji, co docenią wszyscy fani immersji w świat wirtualny.

Lokowanie produktu: OVHCloud
Najnowsze