REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Szykują polską odpowiedź na ChatGPT, bo mówią, że tylko Polacy mogą zrobić to dobrze. Dlaczego?

Podczas gdy świat z zaciekawieniem patrzy na chińską odpowiedź na ChatGPT, nad Bałtykiem powstaje polski odpowiednik popularnego chatbota. Jak deklaruje Bartosz Baziński, idealny polski chatbot powstanie jeszcze w tym roku, a w przetwarzaniu języka polskiego nie będzie miał sobie równych.

31.01.2023
13:02
Szykują polską odpowiedź na ChatGPT. Twierdzą, że tylko Polacy mogą zrobić to dobrze
REKLAMA

Zachwycający nas od dwóch miesięcy ChatGPT, choć jest tworem amerykańskiego przedsiębiorstwa, tworzy treści w języku polskim. Jakość tekstu generowanego przez chatbota jest zaskakująco dobra, pod względem językowym i nie odstaje poziomem od mowy, którą posługujemy się na co dzień.

REKLAMA

Aczkolwiek nie oznacza to, że odpowiedzi ChatGPT w języku polskim są idealne. Dotychczas udowodniliśmy mu popełnianie kardynalnych błędów rzeczowych oraz ujawniliśmy, że OpenAI nie wprowadziło odpowiednich zabezpieczeń przeciwdziałających tworzeniu szkodliwych treści w języku innym niż angielski.

Czy możemy mieć własny odpowiednik ChatGPT? Polskie przedsiębiorstwo tworzy najlepszy model SI dla języka polskiego

Polskie przedsiębiorstwo SentiOne wspierające marki w monitoringu internetu oraz automatyzacji obsługi klienta z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji, pracuje nad stworzeniem odpowiedzi na ChatGPT.

Jak deklaruje Bartosz Baziński, SentiOne posiada wszystkie narzędzia niezbędne do zbudowania modelu językowego, który potencjałem generowania treści w języku polskim prześcignąłby jakikolwiek inny model. SentiOne od 11 lat zajmuje się monitoringiem internetu, analizując wypowiedzi w social media, na blogach, wszelkiego rodzaju portalach, ale także publikowane w nich komentarze. Dzięki temu polska firma ma dostęp do nieprzebranej ilości danych treningowych, niezbędnych do nauczenia SI języka naturalnego - tego rodzaju dane treningowe wykorzystywano również w procesie uczenia maszynowego ChatGPT.

- Na podstawie tego nasz model nauczył się wyrazów bliskoznacznych, wie, że pieniądze to także hajs, mamona czy kasa.

- mówi Bartosz Baziński, COO i współzałożyciel SentiOne Spidser's Web.

Z kolei dzięki doświadczeniu z klientami biznesowymi i dostępem do dużej bazy wiedzy, polska odpowiedź na ChatGPT ma popełniać znacznie mniej błędów rzeczowych.

- Nasze modele sztucznej inteligencji są na bieżąco douczane na specjalnie przygotowanych tekstach i wiedzy dziedzinowej, testowane m.in. na zapisach rzeczywistych rozmów klientów z call center. Patrząc na nasze zasoby - zbiory danych i zespół - jestem przekonany, że nikt nie zbuduje lepszego modelu dla języka polskiego, niż my.

Zaawansowany model dla środowiska biznesowego.

Jak twierdzi Bartosz Baziński, "polski ChatGPT" to rozwiązanie skierowane przede wszystkim dla sektora biznesowego. Choć model SentiOne nie będzie szeroko dostępny, tak jak sztuczna inteligencja OpenAI, to łatwością obsługi ma w niczym nie ustępować swemu amerykańskiemu pierwowzorowi. Polskie przedsiębiorstwo pracuje nad rozwiązaniem w systemach niewymagających od użytkownika wiedzy z zakresu programowania, które pozwolą firmom na swobodne budowanie własnych chatbotów opartych o sztuczną inteligencję.

Nie oznacza to jednak, że dorobek SentiOne pozostanie dostępny jedynie dla dużych przedsiębiorstw. Spółka od lat dzieli się swoją wiedzą ze środowiskiem naukowym poprzez m.in. tworzenie publikacji naukowych czy udostępnianie odkryć oraz analiz w domenie publicznej. Ponadto SentiOne działa w ramach europejskiego konsorcjum CLARIN, które działa na rzecz tworzenia i udostępniania cyfrowych zbiorów danych językowych niezbędnych w rozwoju sztucznej inteligencji i przetwarzania języka naturalnego. Dotychczas zebrane dane, doświadczenia oraz rozwiązania opracowane przez SentiOne - w tym prace nad polską odpowiedzią na ChatGPT - przyczynią się do rozwoju kolejnych im podobnych chatbotów.

Największa bolączka SI: uprzedzenia i generowanie błędów rzeczowych

Z ChatGPT możemy porozmawiać za pomocą języka naturalnego, jednak ci, którzy chcieli kiedykolwiek wykorzystać model do tworzenia rozprawek czy zadawania mu bardziej wymagających pytań, często dostawali odpowiedzi naszpikowane błędami rzeczowymi. Nie można także zapominać o uprzedzeniach, nieprzejawiających się w skrajnym rasizmie czy seksizmie, ale w choćby w stałym przedstawianiu kobiet i mężczyzn w pewnych utartych społecznie rolach.

Odpowiedzią SentiOne na te problemy ma być skrupulatna analiza i weryfikacja pozyskanych z internetu danych przed "podaniem" ich sztucznej inteligencji jako danych treningowych. Ponadto system, nad którym pracuje polskie przedsiębiorstwo, pozwoli firmom na samodzielny trening i "dostrajanie" SI. To od odpowiednich jednostek w firmie będzie zależeć, na jakich danych będą szkolić chatboty i to one w dużej mierze będą odpowiadać za jakość dialogu z modelem. Oprócz tego polska odpowiedź na ChatGPT będzie ukierunkowana na najistotniejsze dla SentiOne branże, a nie jak model OpenAI - na większość wiedzy posiadanej przez ludzkość, co powinno doprowadzić do dalszej eliminacji problemów etycznych.

Polski ChatGPT - kiedy?

REKLAMA

Zgodnie z deklaracjami Bartosza Bazińskiego, w biężacym roku głównym celem SentiOne będzie stworzenie europejskiej odpowiedzi na ChatGPT, "odpowiedniej i skalowalnej dla biznesu". Europejskiej, gdyż przy obecnych zasobach technologicznych przedsiębiorstwo jest w stanie wprowadzić rozwiązanie nie tylko dla języka polskiego, ale także dla kilku innych języków starego kontynentu, w tym niemieckiego, angielskiego i hiszpańskiego.

– Mamy wszystkie zasoby i kompetencje, aby to zrobić. Ze względu na duże zainteresowanie zarówno naszymi modelami, jak i ChatGPT, rozważamy, czy udostępnić próbki naszego modelu do testów dla szerszego grona odbiorców.

- powiedział Baziński
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA