Polacy sprawdzili swój internet. Oto najszybszy operator. W skali świata Polska na dalekim miejscu
Szerokopasmowy internet oferowany przez polskich operatorów zajął 29. miejsce na świecie pod względem szybkości. Gorzej wypadł internet mobilny - tu zajęliśmy 64. miejsce.Kto był najszybszym dostawcą i w jakim mieście jest dostępne najszybsze łącze?
O tym, że dzięki postępowi technologicznemu prędkość i jakość połączenia z internetem w Polsce stale wzrasta, wie większość osób. W roku 2000 średnia prędkość internetu wynosiła 56,6 kbit/s, w 2022 roku było to już 184 Mb/s - ponad 3 tysiące razy szybciej na przestrzeni zaledwie 22 lat.
Właściciele usługi Speedtest.net przygotowali cykliczny raport podsumowujący osiągi polskich dostawców internetu.
Jakie był polski internet w 2022 roku? Dane Speedtest.net.
Według serwisu Speedtest.net średnia prędkość pobierania na stałych łączach szerokopasmowych w Polsce wynosiła 183,93 Mb/s, przy prędkości wysyłania 68,27 Mb/s i opóźnieniu 19 ms. Daje to 17-procentowy wzrost prędkości pobierania i 13-procentowy wzrost prędkości wysyłania w porównaniu do 2021 roku.
Z kolei średnia prędkość pobierania i wysyłania danych na łączach mobilnych wzrosła o odpowiednio 3,4 i 1,14 Mb/s, osiągając średnio 59,45 Mb/s i 13,24 Mb/s. Z kolei opóźnienie zmalało o 1ms do 30ms.
Dostawca najszybszego internetu w Polsce to...
Zgodnie z raportem, dostawcą najszybszego połączenia internetowego stałym łączem szerokopasmowym jest UPC, który swym klientom oferował prędkość pobierania na poziomie 205,62 Mb/s. Drugim najszybszym operatorem jest Vectra z wynikiem 158,01 Mb/s, a tuż za nią INEA z wynikiem 156,66 Mb/s. Czwarte i piąte miejsca zajmują Netia - 88,58 Mb/s i Orange z 86,41 Mb/s.
Z kolei po łącze z najmniejszym opóźnieniem powinniśmy udać się do sieci INEA, której mediana opóźnień wynosi zaledwie 11 ms. Drugie miejsce przypada Netii - 17 ms, trzecie UPC - 19 ms, a topową piątkę zamykają Orange i Vectra z medianą opóźnień odpowiednio 25 ms i 28 ms.
Chcesz najszybsze łącze szerokopasmowe w Polsce? Zamieszkaj we Wrocławiu, streamuj z Poznania.
We Wrocławiu dostaniemy najszybsze łącza szerokopasmowe pod względem prędkości pobierania i drugie najszybsze pod względem wysyłania. Największą prędkość wysyłania w kraju znajdziemy w Poznaniu, która pod tym względem prawie dwukrotnie wyprzedziła Warszawę.
Kto ma najszybszy internet mobilny w Polsce?
Według raportu Speedtest.net tytuł najszybszego dostawcy internetu mobilnego w Polsce dzierży Orange. Operator zamknął rok z medianą prędkości pobierania wynoszącą 44,12 Mb/s. Tuż za Orange było T-Mobile z wynikiem 42,12 Mb/s, Plus w zestawieniu plasuje się na trzecim miejscu - 37,76 Mb/s, a Play na czwartym - 35,38 Mb/s.
Z kolei według rankingu opóźnień mamy aż trzech zwycięzców: połączenie dostarczane przez zarówno Orange, T-Mobile, jak i Play ma opóźnienie 43 ms. Mediana opóźnień internetu mobilnego Plusa wynosi 46 ms.
Jednocześnie Plus wybija się w rankingu najszybszego połączenia 5G, oferując swym klientom prędkość pobierania na poziomie 159,45 Mb/s. To ponad dwukrotnie więcej niż Orange, T-Mobile i Play, które oferują odpowiednio 66,4 Mb/s, 59,86 Mb/s i 56,79 Mb/s prędkości pobierania w technologii 5G.
Co ciekawe, choć Wrocław oferuje najszybsze pobieranie danych na łączach szerokopasmowych, a Poznań wysyłanie, w rankingu internetu mobilnego spadają one na sam dół. Najszybciej dane będziemy pobierać w Łodzi, a wysyłać w Warszawie.