Wojskowy samolot transportowy wykonał lot na zużytym oleju kuchennym. Rewolucja w lotnictwie nadchodzi
Chyba nikt nie wierzył w to, że dożyjemy takich czasów. Potężny wojskowy samolot transportowy po raz pierwszy w historii wykonał pełnoprawny 90-minutowy lot testowy posiadając w zbiornikach jedynie zużyty olej kuchenny.
Ów lot testowy został zrealizowany przez Królewskie Siły Powietrzne (RAF). Jak czytamy w informacji prasowej opublikowanej na brytyjskich stronach rządowych do wykonania testu wykorzystano wojskową wersję szerokokadłubowego samolotu Airbus A330 nazwaną w RAF Voyager. W trakcie lotu nad hrabstwem Oxfordshire silniki samolotu napędzane były w stu procentach ekologicznym paliwem lotniczym wykonanym ze zużytego oleju kuchennego.
Od małego do ogromnego samolotu
Tempo rozwoju technologii jest zaskakujące. Warto wspomnieć, że poprzedni test tego typu obejmował jedynie lot małego samolotu na 15 litrach syntetycznego paliwa. Teraz wojsko postanowiło pójść na całość i przetestować lot na kolosalnej maszynie. Jeżeli kolejne testy tego typu potwierdzą, że paliwo lotnicze da się skutecznie zastąpić olejem kuchennym, inżynierowie zyskają ekologiczną alternatywę i nowe źródło paliwa do samolotów zarówno wojskowych, jak i cywilnych.
Środowisko naturalne odetchnie
Naukowcy przekonują, że paliwo tego typu emituje nawet 80 proc. mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne paliwo lotnicze. Warto jednak zauważyć, że korzyści dla środowiska nie są jedynymi korzyściami płynącymi z nowego źródła energii. W aktualnej sytuacji międzynarodowej, alternatywne źródło paliwa dla samolotów zmniejsza zależność Królewskich Sił Powietrznych na globalne łańcuchy dostaw, tym samym pozwalając na utrzymanie stabilnych zapasów paliwa dla kolejnych misji wojskowych.
W trakcie lotu testowego piloci odtworzyli cały standardowy lot cysterny powietrznej imitując tankowanie po drodze myśliwców i powrót do bazy.
Królewskie Siły Powietrzne przekonują, że to dopiero początek ekologicznej transformacji lotnictwa wojskowego. RAF chce już w 2040 roku stać się pierwszymi siłami powietrznymi na świecie, które będą neutralne klimatycznie. W obliczu kryzysu energetycznego związanego z wojną Rosji na terytorium Ukrainy, działania zmierzające do jak najszybszego zrealizowania tego celu mogą ulec jedynie intensyfikacji.
Zdjęcie główne: david hili / Shutterstock.com