REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Hangouts i 15 innych morderstw Google’a z 2022 roku

Usługa komunikacyjna Google Hangouts właśnie przestała działać. To nie awaria, właśnie została zamknięta. Hangouts nie jest jednak jedyną ofiarą cięć internetowego giganta. Google w mijającym roku uśmiercił aż 15 produktów i usług. W tym także te dobrze znane.

02.11.2022
18:36
google-usuwanie-danych-wyniki-wyszukiwania-telefon-aplikacja
REKLAMA

Czas pożegnać kolejny już komunikator Google. Aplikacja Hangouts została właśnie wyłączona. Próba uruchomienia jej na telefonie lub jej wersji webowej zakończy się informacją o błędzie. Hangouts zostaje zastąpiony przez inny komunikator, jakim jest Google Chat. Choć na dziś trudno ocenić, ile czasu ów Chat przetrwa.

REKLAMA

Czytaj też:

Informacje i dane z Google Hangouts, w tym historię czatów i inne informacje, można odzyskać - jeżeli ktoś ma taką potrzebę. Należy jednak mieć na uwadze, że będzie to możliwe tylko do końca bieżącego roku za pośrednictwem usługi Google Takeout. Od 1 stycznia dane te zostaną bezpowrotnie usunięte z publicznie dostępnych serwerów Google’a.

Google Hangouts to nie wszystko. W 2022 r. Google zamknął aż 15 innych usług.

Android Things. To bazujący na Androidzie system operacyjny dla urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Google całkowicie porzuca ten projekt.

Google Cameos. Google miał pomysł, by w wynikach wyszukiwania obecni byli celebryci i autorytety. W krótkich klipach wideo mieliby odpowiadać na najpopularniejsze zapytania wpisywane w wyszukiwarkę. Do Polski Cameos nigdy nie dotarło. I już nie dotrze.

Google Assistant Snapshot. Ta pozostałość po Google Now wyświetlała w interfejsie aplikacji Asystenta Google karty z kontekstowo dobranymi najważniejszymi informacjami dla użytkownika. Owe karty nie są już dostępne.

G Suite dla użytkowników indywidualnych. Pakiet biurowy G Suite został zastąpiony przez Google Workspace. Wielu użytkowników pozostało jednak przy G Suite, ponieważ był niezmiennie darmowy i pozwalał tworzyć adresy mailowe w wybranej przez użytkownika domenie. W ramach kompromisu G Suite będzie działać dalej, ale już nie przyjmuje i nie będzie przyjmował nowych użytkowników. Użytkownicy muszą zgłosić chęć zachowania swoich kont - te zostaną skonwertowane na konta dla użytkowników indywidualnych, ale z zachowaniem niestandardowej domeny.

Android Auto w telefonie. Interfejs samochodowy Google’a można było wyświetlać również na ekranie telefonu bądź tabletu użytkownika. Takiej możliwości już nie ma. Trzeba polegać na wyświetlaczu zapewnionym przez producenta samochodu (lub niestandardowym, od zewnętrznego producenta).

Kormo Jobs. Usługa mająca rywalizować z LinkedInem i stanowić social media dla pracowników i pracodawców. Nigdy do Polski nie dotarła i już nie dotrze.

Aplikacje Chrome. Po 11 latach Google przestał rozwijać swój własny standard aplikacji webowych. Stawia na uznany przez branżę standard PWA (Progressive Web Apps), który Chrome i tak już od lat obsługuje.

Google Moja Firma. Dedykowana aplikacja do zarządzania profilem firmy w Mapach Google została zamknięta. Właściciel firmy musi korzystać z Map Google.

YouTube Go. Aplikacja YouTube dla telefonów o starych bądź mało wydajnych podzespołach. Najwyraźniej, zdaniem Google’a, już wszystkie urządzenia bez problemu radzą sobie z pełnym YouTube’em, więc aplikację zamknięto.

Google Surveys. Usługa ułatwiająca tworzenie ankiet i badanie rynku i klientów również została w tym roku zamknięta.

Google OnHub. Linia routerów, która została opracowana wspólnie z Asusem i TP-Linkiem. Oferowały one integrację z usługami i aplikacjami Google’a i obsługę za pomocą Asystenta Google. Produkcja nowych urządzeń została już zakończona.

YouTube Originals. Google nie będzie już produkował autorskich treści na wyłączność. Zdaje się całkowicie na zewnętrznych twórców, skupiając się na YouTubie jako na platformie reklamowo-technologicznej.

Google Stadia. W tym roku Google zakończył również swoją przygodę z grami wideo innymi niż te na telefony komórkowe. Usługa Stadia niebawem przestanie działać. Gracze otrzymają zwrot pieniędzy za wszystkie zakupione na Stadię gry.

Google Assistant Conversational Actions. Usługa ta nigdy nie trafiła do Polski, ale pozwalała na tworzenie niestandardowych interakcji głosowych z Asystentem Google. Najwyraźniej była niepotrzebna.

REKLAMA

Google Cloud Iot Core. Platforma dla firm, za sprawą której mogły wygodnie zarządzać urządzeniami Internetu rzeczy i przetwarzać z nich dane. Usługa jeszcze działa, ale zostanie na skutek podjętej w bieżącym roku decyzji wyłączona w sierpniu 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA