REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google naprawi największy problem Chrome'a. Tym razem skutecznie

Chrome dzierży niechlubny tytuł najbardziej ramożernej przeglądarki internetowej - i to pomimo licznych aktualizacji mających naprawić ten problem. Najnowsza funkcja wprowadzona do wersji Canary obiecuje poprawę wydajności przeglądarki - zwłaszcza na laptopach i Chromebookach.

27.10.2022
12:48
Google naprawi największy problem Chrome'a. Tym razem skutecznie
REKLAMA

Niezależnie od tego, jakiej przeglądarki internetowej używamy, każda z nich używa słusznej ilości pamięci RAM do działania i utrzymania płynności. Wykorzystywana pamięć operacyjna rośnie wprost proporcjonalnie do liczby otwartych stron i zainstalowanych wtyczek.

REKLAMA

Jednakże przeglądarka przeglądarce nierówna i pod względem wykorzystania pamięci RAM Chrome jest niechlubnym liderem. Najnowsze odkrycie dokonane w wersji Canary daję nadzieję na redukcję zużycia pamięci operacyjnej w Chrome.

Tryb oszczędzania pamięci w testowej wersji Chrome

Problem dosłownego pożerania przez Chrome'a RAM-u nie umknął uwadze inżynierów, którzy konsekwentnie od lat starają się poprawić wydajność przeglądarki. Dotychczas jedną z wersji, która przyniosła największe usprawnienia w tej kwestii była wersja 89 z marca 2021 roku, która ograniczyła zużycie pamięci na systemach z rodziny Windows o 22 procent. Mimo to Chrome nadal króluje w rankingach przeglądarek wykorzystujących najwięcej RAM-u.

Jak podaje użytkownik Reddita Leopeva64-2, który zajmuje się publikowaniem nowości znalezionych w testowych wersjach przeglądarek, Chrome wprowadzi do przeglądarki dwie opcje: oszczędzania pamięci (Memory Saver) oraz oszczędzania baterii (Battery Saver).

 class="wp-image-2524107"

Funkcja oszczędzania pamięci pozwoli na zwolnienie pamięci RAM poprzez zamrożenie kart, które nie są aktywnie używane. Karty będą uśpione, a ich zawartość wyczyszczona - wejście w kartę automatycznie ją wybudzi i odświeży stronę. Oszczędzanie pamięci można na stale włączyć na dowolnej stronie internetowej.

Z kolei funkcja oszczędzania baterii ograniczy działanie Chrome w tle oraz zredukuje liczbę animacji (np. płynnego przewijania stron), tak aby zmniejszyć ilość zużywanych zasobów. Oszczędzanie baterii jest opcjonalną funkcją i można je ustawić tak, aby włączało się automatycznie gdy urządzenie jest odłączone od prądu lub gdy stan baterii jest niski

Obie funkcje są obecnie dostępne jedynie w testowym wydaniu Chrome Canary, do którego ustawień Google jakiś czas temu dodało zakładkę "Wydajność" (Performance). W związku z czym można oczekiwać, że Google w przyszłości będzie testować kolejne opcje związane z wydajnością.

Jak zmniejszyć zużycie RAM w Chrome?

Dwa dni temu wydano Chrome 107, który nie przyniósł implementacji testowych funkcji. Do tego czasu można ratować się innymi sposobami na zmniejszenie zużycia pamięci RAM przez Chrome.

Najprostszym będzie zamknięcie nieużywanych kart oraz odinstalowanie nieużywanych lub niepotrzebnych wtyczek. Zużycie pamięci RAM w Chrome w głównej mierze wynika z faktu, że Chrome utrzymuje każdą kartę i każdą wtyczkę jako osobny proces.

Powodem dużego zużycia pamięci RAM przez przeglądarkę może być również infekcja złośliwym oprogramowaniem. W tym przypadku należy przeskanować komputer oprogramowaniem antywirusowym i w zależności od wyniku skanowania podjąć odpowiednie czynności.

Innym rozwiązaniem problemu dużego zużycia pamięci operacyjnej przez Chrome może być zresetowanie przeglądarki do ustawień fabrycznych. Kliknij ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu, a następnie Ustawienia -> Resetowanie komputera i czyszczenie danych -> Przywróć ustawienia do wartości domyślnych -> Zresetuj ustawienia.

REKLAMA

Zresetowanie przywróci przeglądarkę do ustawień fabrycznych. Przywrócenie ustawień do wartości domyślnych może potencjalnie odwrócić działanie źle dobranych ustawień i zredukować zużycie RAM-u.

Ostatnią opcją jest - paradoksalnie - zainstalowanie dodatkowych wtyczek. Tab Suspender działa w sposób identyczny do trybu oszczędzania w Chrome Canary, usypiając nieużywane karty i wybudzając je za pomocą kliknięcia. Z kolei OneTab pozwala na szybkie zwinięcie wszystkich aktualnie otwartych kart do jednej karty.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA