REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Aktualizujesz Xiaomi i dostajesz 2 GB wirtualnego RAM-u. Takie nowości to ja rozumiem

Pamiętacie żarty o tym, że aktualizacja starych iPhone’ów dodaje im wodoodporność? Nowy pomysł Xiaomi brzmi równie absurdalnie, ale działa. Smartfon zyskuje dodatkowe 2 GB RAM, tyle że to wirtualna pamięć.

01.07.2021
10:38
xiaomi redmi note 10 pro recenzja
REKLAMA

Xiaomi Redmi Note 10 Pro dostał niecodzienną aktualizację systemu, która wprowadza dwa dodatkowe GB RAM. Smartfony wyposażone fabrycznie w 6 GB RAM będą działać tak, jakby miały 8 GB, a wersje 8 GB tak, jakby miały 10 GB.

REKLAMA

Oczywiście aktualizacja oprogramowania nie może w żaden sposób zmienić fizycznych komponentów zainstalowanych w smartfonie, ale może za to zmienić ich działanie.

Zaktualizowany Xiaomi Redmi Note 10 Pro dostaje 2 GB wirtualnego RAM-u, a jest to pamięć wydzielona z przestrzeni przeznaczonej na dane. Tym samym w smartfonie zmieści się o 2 GB mniej zdjęć czy filmów, ale za to ma działać tak, jakby miał o 2 GB RAM-u więcej.

Wirtualna pamięć RAM to sztuczka dobrze znana z segmentu komputerów i konsol.

Na podobnej zasadzie działa partycja wymiany (SWAP) w uniksowych systemach. Najlepszym przykładem jest system macOS, zwłaszcza zainstalowany na komputerach ze słabszą wersją procesora M1, wyposażoną w zaledwie 8 GB RAM. Sprzęt świetnie radzi sobie w benchmarkach i w codziennym użyciu właśnie za sprawą partycji wymiany. Część danych zapisanych w szybkiej pamięci RAM jest przerzucana na dysk. W razie potrzeby szybko wraca do RAM-u.

W efekcie MacBooki i iMaki z 8 GB RAM mają często drugie tyle (albo jeszcze więcej) pamięci wrzuconej na dysk. Taki system działa tym lepiej, im szybszy dysk jest użyty w komputerze. W przypadku Maków transfery sięgają 2600 MB/s, co zapewnia odpowiednią płynność.

A jak wygląda kwestia transferu w smartfonie Xiaomi Redmi Note 10 Pro? Smartfon ma zainstalowaną pamięć w standardzie UFS 2.2. To rozwiązanie typowe dla nowych smartfonów ze średniej półki, choć nie może się równać z UFS 3.1 znanym ze sztandarowych urządzeń.

Pamięć UFS 2.2 jest rozwinięciem standardu 2.1, który oferował zapis z szybkością 1200 MB/s. Wersja 2.2 jest wyposażona w technologię WriteBooster, która przyspiesza zapis nawet dwukrotnie.

REKLAMA

Na razie aktualizacji nie zainstalujesz na swoim Xiaomi Redmi Note 10 Pro.

Niestety aktualizacja pojawiła się tylko na rynku chińskim, ale jest to technologia z dużym potencjałem. Obstawiam, że Xiaomi nie poprzestanie na jednym modelu, a podobne rozwiązania trafią też do kolejnych smartfonów. Podejrzewam, że nic nie będzie stało na przeszkodzie, by w kolejnych generacjach trafiły też do urządzeń Xiaomi sprzedawanych w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA