REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Uważaj na numer 669 979 971. Tym razem to nie oszuści, a policja

Scamerzy, spamerzy, ruskie trolle i agenci sprzedaży fotowoltaiki nękają Polaków w ostatnim czasie w stopniu bezprecedensowym. Niestety, niekiedy wiadomości czy telefony z nieznanych numerów kończą się tragicznie, na przykład utratą całego majątku. Od dziś Polaków będzie nękać nowy numer, ale tym razem to nie oszustwo. Na wiadomość z numeru 669 979 971 warto zareagować.

24.10.2022
19:24
Tajemniczy numer 669 979 971. Tym razem to nie oszuści, a policja
REKLAMA

Chyba mało kto nie dostał w ostatnich miesiącach wiadomości o treści brzmiącej mniej więcej tak:

REKLAMA

PGE: Na dzień 24.10.2022 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności:

Innym razem jest to wiadomość o rzekomej dopłacie do paczki DPD lub InPostu, jeszcze innym razem wiadomość o rzekomej dotacji rządowej na Orlen. Schemat działania jest bardzo podobny; do wiadomości dołączony jest link, który prowadzi na stronę internetową do złudzenia podobną do oficjalnej witryny PGE, InPostu czy innego usługodawcy.

Osoby biegle poruszające się po sieci od razu zauważą, że strona jest fałszywa, choćby po domenie czy niedziałających podstronach. Jednak nie brakuje ludzi, zwłaszcza starszych, którzy w ogóle się nie orientują. Widzą oficjalne logo, widzą bramkę płatności i płacą. A potem niestety płaczą, bo podanie swoich danych w fałszywej bramce płatności kończy się uzyskaniem przez oszustów dostępu do naszego konta i wyczyszczeniem go ze wszelkich oszczędności.

Wiadomości były wysyłane kompletnie losowo, na chybił trafił, a jednak tysiące Polaków mogły paść ofiarą oszustów. Nic więc dziwnego, że rodacy są wyczuleni na kolejne tego typu SMS-y i mają pełne prawo spojrzeć podejrzliwym okiem na SMS-y, które dziś zaczął rozsyłać nowy, nieznany numer.

Wiadomość z numeru 669 979 971 – co to za numer? Okazuje się, że to… policja.

A konkretnie - Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości rozpoczęło dziś wysyłkę SMS-ów następującej treści:

Otrzymałeś SMS od sprawców podszywających się pod Inpost lub PGE. Jeśli w wyniku tego utraciłeś pieniądze, prosimy o pilny kontakt. Szczegóły na stronie CBZC.

Jak zauważa serwis Niebezpiecznik, na stronie CBZC można znaleźć wyjaśnienie, dlaczego policja rozsyła te wiadomości - otóż prowadzone jest śledztwo przeciwko ustalonym i nieustalonym uczestnikom zorganizowanej grupy przestępczej, które dopuszczały się oszustw w okresie od 8 grudnia 2021 r. do 13 stycznia 2022 r.

Tylko czy w sytuacji, w której najpierw tysiące Polaków otrzymały fałszywe wezwania SMS-em, rozsyłanie tego typu komunikatu tą samą drogą jest roztropnym posunięciem? Być może nie, ale nic lepszego (raczej) nie mamy. Komunikat opublikowany na stronie dotarłby do relatywnie niewielu osób, a dzięki powiadomieniu SMS każdy zainteresowany przynajmniej otrzyma informację, że sprawa jest w toku.

REKLAMA

Trudno też jednoznacznie ocenić brak jakiegokolwiek linku do komunikatu w wiadomości. Z jednej strony to dobrze, że policja nie rozsyła linków, które mogłyby dodatkowo wzmóc czujność i podejrzenie oszustwa u odbiorcy, ale z drugiej strony bez linku wielu ludzi zapewne nie zada sobie trudu, by wejść na stronę CBZC i przeczytać, o co w ogóle chodzi.

Jeśli jednak otrzymacie wiadomość z numeru 669 979 971 nie panikujcie i nie usuwajcie jej, lecz skontaktujcie się z CBZC.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA