REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nowy YouTube dostępny dla wszystkich. Tak zmieni się aplikacja

YouTube zmieni się. Może nie „nie do poznania”, ale aktualizacja aplikacji YouTube wprowadzi szereg nowych funkcji i wizualnych smaczków, dzięki którym największy serwis wideo na świecie będzie jeszcze przyjemniejszy w odbiorze. Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom.

25.10.2022
17:06
Nowy YouTube dostępny dla wszystkich. Tak zmieni się aplikacja
REKLAMA

Tak gruntownego odświeżenia wizualnego aplikacja YouTube nie miała przez co najmniej kilka lat. Nie żeby obecna wersja aplikacji wyglądała źle; tym niemniej patrząc na zmiany, które zobaczymy w nowej wersji, aż trudno uwierzyć, że YouTube nie wyglądał tak od zawsze.

REKLAMA

Zmiany na YouTubie. Co nowego?

Pierwsza zmiana, którą każdy zauważy, to wygląd odtwarzacza wideo. Gdy włączymy film trzymając telefon w pionie (czyli nie na pełnym ekranie), zobaczymy, że tytuł filmu „podlany” jest kolorem, który akurat widzimy na odtwarzanym filmie. Ten „tryb ambientowy” inspirowany jest rozwiązaniami pokroju Ambilight z telewizorów, które wyświetlają poświatę za telewizorem w kolorze tego, co akurat widać na ekranie. Tutaj działa to podobnie dzięki dynamicznemu próbkowaniu koloru.

 class="wp-image-2521002"

Wygląda też na to, że YouTube w końcu zrozumiał, że „tryb ciemny” to nie „tryb szary”, jak obecna aplikacja, która nie jest zupełnie wygaszana na ekranach AMOLED. Nowa wersja ma być prawdziwie czarna – dotyczy to zarówno aplikacji mobilnej jak i wersji przeglądarkowej, do której również trafi tryb ambientowy.

Trzymając się widoku odtwarzania, od razu zobaczymy też zmianę wizualną w wyglądzie ikonek wyświetlanych pod filmem. Linki w opisie mają być zamienione na przyciski, zaś dotychczasowe przyciski łapki w górę, dzielenia się czy pobierania zostaną zminimalizowane, by zajmować mniej miejsca na ekranie. Odświeżenia doczekał się przycisk „subskrybuj”, który już nie jest czerwony. Teraz jest umieszczony po prawej stronie belki z nazwą twórcy i ma kształt czarnego napisu na białym tle, który wyraźnie odcina się od okalających go elementów.

Ostatnia z istotnych zmian wizualnych dotyczy playlist. Teraz widok listy odtwarzania nie będzie już smutnym zbiorem miniaturek i tytułów, lecz zyska on dedykowany odtwarzacz z tym samym trybem ambientowym, co ma nadać mu bardziej dynamicznego wyglądu.

 class="wp-image-2521017"

Jednak nowy YouTube to zmiany nie tylko wizualne, ale też funkcjonalne. W tym dwie najważniejsze: precyzyjne wyszukiwanie i powiększanie wideo.

 class="wp-image-2521020"

Precyzyjne wyszukiwanie wyświetli powiększoną linię czasu, na której będzie można wygodnie przewinąć klip i wznowić odtwarzanie w pożądanym miejscu. Z kolei powiększanie wideo wprowadza funkcję „pinch-to-zoom” podczas odtwarzania filmu – teraz będzie można uszczypnięciem palców przybliżyć wideo tak, jak robimy to ze zdjęciami. Super użyteczne, na pewno sam będę z tego często korzystał.

Nowy YouTube wkrótce dostępny dla wszystkich.

REKLAMA

Zmiany wizualne dotkną przede wszystkim aplikację mobilną i wersję przeglądarkową, choć nowy tryb ciemny będzie dostępny także w aplikacjach na Smart TV. Nowe funkcje będą zaś dostępne w aplikacjach mobilnych.

YouTube już rozpoczął proces aktualizowania swoich aplikacji. W ciągu kilku następnych dni wszyscy powinni się cieszyć nowym wyglądem i nową funkcjonalnością największego serwisu wideo na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA