REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Trudno uwierzyć, że te zdjęcia wykonali pasjonaci, a nie NASA. Są wyniki Astronomy Photographer of the Year

Właśnie poznaliśmy zwycięzców jednego z najbardziej prestiżowych konkursów astrofotografii. Patrząc na nie aż trudno uwierzyć, że takie obrazki nie wychodzą spod ręki NASA, ale z aparatów pasjonatów działających na sprzęcie dostępnym w zwykłych sklepach.

19.09.2022
17:23
Astronomy Photographer of the Year 2022 - wyniki i zdjęcia
REKLAMA

Właśnie poznaliśmy najlepsze fotografie w konkursie 2022 Astronomy Photographer of the Year organizowanym przez Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich. To konkurs równie niszowy co piękny, bo astrofotografia jest jedną z najbardziej wymagających działek foto, ale jednocześnie pozwala rejestrować nieprawdopodobne obrazy. Spójrzmy zatem na finałowe prace.

REKLAMA

Nagroda główna 2022 Astronomy Photographer of the Year

 class="wp-image-2445387"

Nagrodę główną otrzymał Gerald Rhemann za pracę Disconnection Event. Zdjęcie przedstawia kometę C/2021 A1 znaną powszechnie jako Kometa Leonard. Obiekt został odkryty w styczniu 2021 r, kiedy przecinał orbitę Ziemi i przelatywał niezwykle blisko naszej planety. W miarę zbliżania się do Słońca, kometa uległa częściowemu rozpadowi. Fotografia Rhemanna pokazuje "dramatyczny moment w życiu komety", czyli oddzielenei warkocza komety po uderzeniu cząstek wiatru słonecznego o dużej prędkości.

Nagrodzone zdjęcia z poszczególnych kategorii robią nie mniejsze wrażenie.

 class="wp-image-2445390"

Pierwsze miejsce kategorii "Skyscapes" (krajobraz nieba) to fotografia "Stabbing into the Stars" autorstwa Zihui Hu. Przedstawia górę Namcha Barwa, co w języku tybetańskim oznacza "włócznię wbijającą się w niebo". Fotograf podzielił się informacją o wykorzystanym sprzęcie, którym w tym wypadku był aparat Sony A7R III z obiektywem Tamron 150-500. Fotografia powstała z połączenia 75 ekspozycji po 30 sekund.

 class="wp-image-2445396"

Kategorię "Our Sun" (Nasze Słońce) wygrała fotografia "A Year in the Sun" (Rok na Słońcu), którą wykonał Soumyadeep Mukherjee. Jest to 365 ekspozycji nałożonych jedna na drugą, pokazujących ziemski rok "życia" naszego Słońca. Zaskakuje sprzęt użyty do zdjęcia, czyli amatorska lustrzanka Nikon D5600 z obiektywem Sigma 150-600 mm.

 class="wp-image-2445402"

Kategorią "Our Moon" (Nasz Księżyc) wygrała fotografia "Shadow Profile of Plato's East Rim" (cień profilu Wschodniej Krawędzi Platona). Na zdjęciu widzimy profil krawędzi krateru Platon widoczny jako długi cień. Zdjęcie zostało wykonane teleskopem domowej roboty.

 class="wp-image-2445438"

Kategoria "Galaxies" (Galaktyki) - Majestic Sombrero Galaxy (Majestatyczna Galaktyka Sombrero) - Utkarsh Mishra, Michael Petrasko i Muir Evenden. Tę fotografię wykonano przy użyciu teleskopu ATEO 16" f/3.7 z montażem Paramount ME II, kamerą FLI Proline 16803 CCD camera i obiektywem 1558 mm f/3.7. Składa się na nią 56 ekspozycji, każda po 300 sekund.

 class="wp-image-2445441"

Kategoria "People and Space" (Ludzie i Kosmos) - "The International Space Station Transiting Tranquility Base" - Andrew McCarthy. Ta piękna fotografia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca została zrobiona teleskopem Celestron C11 z zamocowanym aparatem Sony A7 II. Ogniskowa wyniosła 2800 mm.

 class="wp-image-2445447"

Kategoria "Aurorae" (Zorza) - "In the Embrace of a Green Lady" - Filip Hrebenda. Zdjęcie przedstawia górę Eystrahorn na Islandii. Fotografię wykonano aparatem Sony A7R IIIa z obiektywem 16 mm f/2.8. Zdjęcie to de facto sklejka dwóch fotografii: góra była naświetlana przez pięć sekund, a dół przez 20.

 class="wp-image-2445453"

Nagroda Sir Patrick Moore dla najlepszego debiutu - "The Milky Way Bridge across Big Snowy Mountains" - Lun Deng. Zdjęcie zrobiono aparatem Nikon D810 z obiektywem 35 mm przy jasności f/1.6.

 class="wp-image-2445459"

Nagroda Annie Maunder za innowacyjne podejście - "Solar Tree" - Pauline Woolley. Fotografia przedstawia 26 obrazów Słońca z pierwszej części 25. cyklu słonecznego. Autorka ułożyła je warstwowo, koncentrycznie, by uzyskać pierścienie przypominające słoje drzewa. W ten sposób fotografka chciała symbolicznie pokazać upływ czasu.

 class="wp-image-2445462"

Kategoria "Stars and Nebulae" (Gwiazdy i mgławice) - "The Eye of God" - Weitang Liang. To nieprawdopodobne zdjęcie pokazuje mgławicę NGC 7293, znaną też jako Mgławicę Ślimak. Jest jedną z najbliższych Ziemi mgławic planetarnych i została odkryta przez Karla Ludwiga Hardinga we wrześniu 1823 roku. Często jest nazywana "okiem Bożym".

 class="wp-image-2445465"

Nagroda w kategorii młodzieżowej - "Andromeda Galaxy: The Neighbour" - Yang Hanwen i Zhou Zezhen. Galaktyka Andromedy to bardzo wdzięczny obiekt fotograficzny, ponieważ jest stosunkowo łatwa do uchwycenia z uwagi na fakt, że jest jedną z największych i najbliższych sąsiadek naszej Drogi Mlecznej.

Zwycięzcom gratulujemy!

Zdobywca najlepszego zdjęcia roku otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 tys. funtów, a za zwycięskie zdjęcia w poszczególnych kategoriach przyznano po 1500 funtów. Dodatkowo za drugie i trzecie miejsca w każdej kategorii autorzy zdjęć zgarnęli po 500 funtów. Dodatkowo każdy z nagrodzonych otrzymał roczną subskrypcję magazynu BBC Sky at Night Magazine od partnera konkursu, a nagrodzone fotografie trafią też do wystawy w National Maritime Museum w Greenwich w Londynie.

REKLAMA

Wspomniane Muzeum Morskie jest częścią Królewskich Muzeów w Greenwich, a w skład tego zespołu wchodzi również Królewskie Obserwatorium Astronomiczne. Jego początek datuje się na 1675 rok, a do dziś jest to najprawdopodobniej najbardziej znane obserwatorium świata, ponieważ leży na południku zerowym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA