REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sztuczna inteligencja wypierze twoje majty szybciej i taniej. Algorytmy SI w sprzętach AGD imponują

Siemens i Bosch są już gotowe na nowe, trudne czasy. Postępująca inflacja i problemy ekologiczne wydają się kiepskim momentem na prezentowanie nowych technologii i produktów. Tymczasem Grupa BSH postawiła na rozwiązania, za sprawą których codzienność będzie tańsza i bardziej eko. A przy tym wygodniejsza.

11.09.2022
20:35
bosch siemens nowości agd 2022 ifa
REKLAMA

Dla Siemensa i Boscha pojedyncze produkty nie są już największą świętością. Równie istotny dla firmy stają się cyfrowy świat chmury i Internetu rzeczy. A więc i zintegrowane systemy kuchenne. Za sprawą nieustającego rozwoju czujników, sztucznej inteligencji i asystentów głosowych, inteligentna kuchnia urządzeń marek Grupy BSH jest obecnie w stanie skoordynować wszystko w taki sposób, że codzienność może stać się nie tylko wygodniejsza, ale też i znacznie tańsza.

REKLAMA

W ramach tej koncepcji wiele urządzeń domowych marki Siemens komunikuje się ze sobą i wymienia informacje. Okapy włączają się automatycznie po rozpoczęciu gotowania, a następnie można nimi sterować z poziomu płyty grzewczej. Wiele urządzeń może być sterowanych głosem. Coraz więcej programów można dostosować do osobistych gustów i wymagań użytkowników. Zmywarka wyposażona w inteligentny program może reagować na opinie użytkowników i być dostosowana do ich potrzeb, aby zapewnić optymalne rezultaty.

Trudno spisać wszystkie pomysły i produkty, jakie BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego zaprezentowało na targach IFA. Wybrałem najciekawsze produkty. A więc takie, które mają potencjał na zmianę ogólnych trendów w sprzęcie AGD. Niektóre zawierają innowacje, które są nie tylko mile widziane - ale wręcz niezbędne, mając na uwadze bieżące problemy w Europie i na świecie.

Cyfrowa precyzja miksowania. Blender ręczny Bosch ErgoMaster Serii 6.

 class="wp-image-2400990"
Bosch ErgoMaster Serii 6

ErgoMaster Serii 6 jest wyposażony w dźwignię z płynną regulacją prędkości. Wystarczy sięgnąć całą dłonią wokół urządzenia i ścisnąć dźwignię palcami lub kciukiem, aby dostosować ustawienie prędkości. Zintegrowana blokada włączania umożliwia łatwe odblokowanie jednym ruchem ręki. 

 class="wp-image-2400999"
Bosch ErgoMaster Serii 6

Jednocześnie blender zapewnia bardziej kontrolowane mieszanie - bez rozpryskiwania. Bosch ErgoMaster Series 6 to również pierwszy na rynku blender ręczny wyposażony w wysokowydajny silnik o mocy do 1200W chłodzony powietrzem. Technologia ta zapewnia skuteczne chłodzenie silnika, a tym samym mniejsze przegrzewanie się urządzenia. Bosch udziela dziesięcioletniej gwarancji na silnik. W razie potrzeby technik może otworzyć obudowę, aby uzyskać łatwy dostęp do jednostki silnika i istotnych elementów.

 class="wp-image-2401002"
Bosch ErgoMaster Serii 6

W zależności od zastosowanych akcesoriów, urządzenie umożliwia siekanie, ubijanie, rozdrabnianie i krojenie w kostkę - a dzięki kompatybilnemu zestawowi próżniowemu Bosch Fresh można je przekształcić w próżniowy system przechowywania. Wystarczy podłączyć pompę próżniową i usunąć powietrze ze specjalnych pojemników lub torebek, aby żywność pozostała dłużej świeża.

Chłodziarka, której można rozkazywać głosem. To Siemens iQ700.

 class="wp-image-2400885"
Siemens iQ700

Funkcja openAssist umożliwia użytkownikom otwieranie lodówki bez konieczności dotykania, na przykład, gdy użytkownik ma czymś ubrudzone ręce. W odpowiedzi na polecenia, takie jak Alexa, otwórz chłodziarkę, openAssist otwiera drzwiczki w cichy i automatyczny sposób.

Oprócz tego, nowa lodówka wyposażona jest w system hyperFresh premium, aby zachowywać świeżość ryb, mięsa, owoców i warzyw przez znacznie dłuższy czas. Temperatura w trzech przezroczystych szufladach jest utrzymywana na poziomie około 0°C, wraz z wysokim poziomem wilgotności dla owoców i warzyw.

Ekologia i oszczędność pieniędzy również dla mniej wymagających klientów. IQ500 to chłodziarko-zamrażarka na nowe, trudne czasy.

 class="wp-image-2400912"
Siemens iQ500

IQ500 ma ponad dwa metry wysokości, matowe srebrne wykończenie. Przy całkowitej pojemności 363 litrów, chłodziarko-zamrażarka zużywa rocznie 104 kWh energii elektrycznej. Oznacza to, że nie tylko posiada klasę efektywności energetycznej A, czyli najlepszą możliwą kategorię na nowej etykiecie energetycznej UE, ale także robi znaczącą różnicę, jeśli chodzi o koszty energii elektrycznej: W porównaniu z urządzeniem o klasie energetycznej E, może zaoszczędzić 844 euro w ciągu 15-letniego okresu użytkowania. Oszczędności wynikają z aktualnej średniej ceny energii elektrycznej wynoszącej 0,42 €/kWh.

Przezroczyste szuflady będące na wyposażeniu zapewniają specjalne warunki klimatyczne, aby utrzymać świeżość żywności. Panujące tu temperatury, od -1 °C do +3 °C, są niższe niż w normalnej komorze chłodzenia. Również wilgotność jest dopasowana do przechowywanej żywności. NoFrost to kolejna praktyczna funkcja, która utrzymuje ściany wolne od lodu, zapobiega zamarzaniu żywności i utrzymuje wydajność energetyczną nowej zamrażarki iQ500 na doskonałym poziomie w średnim i długim okresie. Co najważniejsze, eliminuje ona konieczność ręcznego rozmrażania. Urządzenie jest przy tym ciche: poziom hałasu wynosi raptem 29 dB (A).

Ekspres do kawy, który szanuje gust każdego smakosza. To Siemens EQ900.

 class="wp-image-2400864"
Siemens EQ900

W Siemens EQ900 tryb baristaMode stanowi prawdopodobnie najciekawszą nowość. Za jego sprawą możliwe jest dostosowanie wszystkich parametrów parzenia do indywidualnego smaku użytkownika. Najpierw użytkownik wybiera rodzaj wykorzystywanych ziaren kawy. Następnie ekspres automatycznie identyfikuje idealne ustawienia wszystkich parametrów parzenia dla danych ziaren kawy.

Ekran dotykowy EQ900 umożliwia użytkownikom dostosowanie wszystkich ważnych parametrów w precyzyjny sposób, dla różnych smaków, napojów, ziaren czy użytkowników. Ekspres wyposażony jest w dwa pojemniki na kawę ziarnistą. Użytkownicy mogą uruchamiać ekspres za pomocą interfejsu dotykowego, aplikacji lub sterowania głosem.

Sztuczna inteligencja w piekarniku Siemens iQ700 pomoże w tworzeniu idealnych ciast.

 class="wp-image-2400939"
Siemens iQ700

W przypadku takich potraw jak chleb, pizza czy zapiekanki czujnik w piekarniku iQ700 dopasowuje stopień przyrumienienia do gustu użytkownika. Korzystając ze skali od 1 do 5, wystarczy określić piekarnikowi, jak bardzo jasna lub ciemna ma być gotowa potrawa. Na podstawie danych dostarczanych przez kamerę piekarnika, urządzenie zapewnia pożądany rezultat. Piekarnik wyłącza się automatycznie po osiągnięciu preferowanego stopnia przyrumienienia i wyśle powiadomienie na telefon użytkownika.

 class="wp-image-2400942"
Siemens iQ700

W nowej generacji piekarników Siemens pożegnał się z pokrętłami, zastępując je dużym wyświetlaczem TFT. Piekarnik można też sparować z inteligentnym głośnikiem z asystentem głosowym. Oznacza to na przykład, że można po prostu powiedzieć asystentowi nazwę dania, a piekarnik sam dobierze odpowiednie ustawienia.

Dbanie o zdrowie z piekarnikiem Bosch z Serii 8.

 class="wp-image-2401038"
Bosch z Serii 8

Funkcja Steam Plus to połączenie gorącego powietrza o temperaturze do 120 C i pary, co pozwala gotować takie potrawy jak ziemniaki, buraki, marchew, soczewica i fasola nawet o 35 proc. szybciej niż w przypadku gotowania na czystej parze, zachowując jednocześnie ich wygląd, makro- i mikroskładniki oraz strukturę. Wiele osób uwielbia chrupiące, głęboko smażone potrawy, aczkolwiek wolałoby uniknąć tłuszczu. Obecnie jest to możliwe dzięki funkcji air frying, czyli smażeniu potraw przy użyciu gorącego powietrza i bardzo małej ilości oleju. Do tej pory wymagało to zakupu i wykorzystania osobnego urządzenia - ale nie każda kuchnia dysponuje taką przestrzenią. W nowych piekarnikach Bosch Serii 8 funkcja Air Fry jest standardem.

Podczas przygotowywania pieczeni, ryb i drobiu dokładne wyniki w kwestii doboru czasu gotowania zapewnia termosonda do pieczeni z trzema punktami pomiarowymi. Mechanizm można połączyć z zastosowaniem funkcji mikrofal i pary - a po wstępnym wybraniu temperatury końcowej - dzięki aplikacji Home Connect może nawet przewidzieć, kiedy potrawa skończy się gotować.

Ale nawet jeśli temperatura docelowa nie jest zdefiniowana, termosonda do pieczenia pozwala użytkownikom stale monitorować postępy w gotowaniu. Dodatkowy czujnik mierzy poziom tlenu w powietrzu wewnątrz piekarnika. Powietrze to dostarcza informacji na temat wilgoci wyparowującej z ciast i tym samym na temat stopnia ich wypieczenia. Gdy tylko ciasto jest gotowe, piekarnik kończy pieczenie poprzez funkcję automatycznego wyłączenia.

 class="wp-image-2401053"
Bosch z Serii 8

Piekarnik współpracuję z Alexą, dzięki czemu można ją zapytać o przepis na jakieś dane, a ta prześle do urządzenia wstępne ustawienia. Proces pieczenia może być monitorowany i kontrolowany zdalnie w aplikacji, a dzięki wbudowanej kamerze możliwe jest zajrzenie do wnętrza piekarnika. Użytkownik może też zdefiniować określony stopień przyrumienienia i pozwolić, aby piekarnik zrobił resztę. Kamera nieustannie śledzi postępy, a po osiągnięciu pożądanego stopnia przyrumienienia użytkownik otrzymuje powiadomienie na telefon i program się wyłącza.

Sztuczna inteligencja jest również kluczem do dokładniejszego przewidywania czasu gotowania podczas korzystania z tych funkcji. Przewidywany czas zakończenia jest aktualizowany co 30 sekund, w oparciu o stałą synchronizację danych z tysiącami procesów gotowania na całym świecie.

Siemens iQ700, czyli pralka, którą w końcu będę potrafił obsłużyć.

 class="wp-image-2400915"
Siemens iQ700

Gdy użytkownicy się spieszą, funkcja varioSpeed umożliwia im znaczne przyspieszenie procesu prania bądź suszenia. Z kolei opcja Mini load umożliwia użytkownikom szybkie wypranie nawet niewielkiej ilości ubrań przy użyciu mniejszej ilości wody i energii. Bo po co je marnować, gdy do prania jest mniejsza liczba ubrań niż całkowita pojemność urządzenia.

Są to też pierwsze w pełni automatyczne pralki, które oferują opcję pozwalającą na szybkie odświeżenie pogniecionych ubrań. Takich jak marynarka, która podczas długiej jazdy samochodem nabrała mocno pogniecionego wyglądu. Zastosowanie pary przez krótki czas w programie smartFinish ogranicza zagniecenia do 50 proc., jak deklaruje producent.

 class="wp-image-2400918"
Siemens iQ700

Pralkę obsługuje się za pomocą przestronnego panelu sterowania. Interfejs jest dynamiczny, ogranicza liczbę wyświetlanych opcji na wyświetlaczu do tych, które są możliwe w danym momencie. Za pośrednictwem aplikacji Home Connect użytkownicy mogą otrzymywać wskazówki i porady dotyczące indywidualnego użytkowania urządzenia. Na przykład aplikacja przypomni o konieczności wyczyszczenia bębna, gdy tylko będzie to konieczne. Aplikacja się też przyda do innych celów.

Wystarczy za jej pomocą zeskanować kod kreskowy na opakowaniu środka piorącego, aby urządzenie wiedziało, czego użytkownik używa. Ustawienie twardości wody jest określane automatycznie z wykorzystaniem lokalizacji urządzenia mobilnego. W efekcie pralka zużywa znacznie mniej detergentu i wody, zapewniając tym samym użytkownikom i planecie oczywiste korzyści.

Zmywarki Bosch z systemem Comfort Control. Czyli inteligentny projekt ma znaczenie.

 class="wp-image-2401074"
Zmywarki Bosch z systemem Comfort Control

Nowa zmywarka posiada zintegrowany w górnej krawędzi drzwi panel obsługi z wyświetlaczem LED i dotykowymi przyciskami sterującymi. Panel jest w tym samym kolorze co urządzenie. Nowa wersja jest dostępna w trzech kolorach: białym, stalowym i czarnym inox. Uchwyt dopasowany jest do koloru urządzenia, dzięki czemu może wkomponować się do kuchennych frontów.

REKLAMA

W Serii 6 zmywarka do zabudowy z systemem Comfort Control ma siedem różnych programów zmywania i sześć opcji dodatkowych, w tym funkcję Speed Perfect+. Posiada również wydajną i dokładną strefę Extra Clean. Trzy dysze obrotowe stale zraszają naczynia wodą, w wyniku czego nawet zaschnięte resztki jedzenia mają być usuwane. Dzięki temu Extra Clean Zone nie wymaga wysokiej temperatury.

Jeśli zmywarka jest używana w połączeniu z aplikacją Home Connect, automatycznie określa program dla najbardziej efektywnego zmywania naczyń. Zastosowanie naturalnego minerału Zeolith zapewniać ma dokładne suszenie, nawet naczyń z tworzyw sztucznych. Jednocześnie wskaźnik stanu InfoLight pozwala sprawdzić, ile czasu pozostało do zakończenia cyklu mycia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA