REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Na orbicie powstanie komercyjna szklarnia. Zgadnijcie, co w niej będzie rosło

Wyobraź sobie, że prywatna firma chce zbudować potężną szklarnię na orbicie okołoziemskiej, ponad granicami państw. Co można byłoby w niej hodować? Jeżeli odpowiedziałeś konopie, to oczywiście masz rację.

17.08.2022
17:26
konopie iss
REKLAMA

Plan budowy pierwszej komercyjnej szklarni w przestrzeni kosmicznej ogłosiła właśnie amerykańska firma Redwire Corporation. Według niezwykle ambitnych planów szklarnia zostanie dołączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej najwcześniej wiosną 2023 roku.

REKLAMA

Głównym przeznaczeniem szklarni będzie badanie metod uprawy roślin jadalnych w warunkach mikrograwitacji. Jakby nie patrzeć wiedza na ten temat będzie nam niezbędna, jeżeli kiedykolwiek faktycznie postanowimy wysłać ludzi na dłużej w przestrzeń kosmiczną, niezależnie czy będzie to załogowa misja marsjańska, dłuższy pobyt badawczy na powierzchni Księżyca, czy w końcu zasłużone wakacje w hotelu na orbicie okołoziemskiej. Dostarczanie w te miejsca świeżej żywności zerwanej na Ziemi byłoby niezwykle kosztowne, a i o faktycznej świeżości można byłoby zapomnieć.

Pomysł świetny, ale…

Jak w przypadku wielu młodych startupów ze strony Redwire Corp. mamy póki co jedynie zapewnienia i ogrom ambicji. Jak na razie firma nie przedstawiła nawet wizualizacji przedstawiających szklarnię, która miałaby dołączyć do ISS. To dość zdumiewające, zważając na fakt, że przedstawiciele firmy mówią o starcie modułu szklarni już za kilka miesięcy. Gdyby faktycznie miałoby do takiego startu dojść, to szklarnia zasadniczo powinna być już gotowa. Jeżeli jednak nie ma nawet wizualizacji, to przesadny optymizm przedstawicieli firmy wydaje się podejrzany.

REKLAMA

Z drugiej strony nie mamy do czynienia z wydmuszką. Redwire Greehhouse od kilku lat zarządza programem badań nad roślinami na pokładzie stacji kosmicznej w ramach programu Advanced Plant Habitat. Istnieje zatem nadzieja na to, że projekt jednak zostanie zrealizowany.

Co więcej, menedżer projektu Redwire przekonuje, że pierwszym projektem realizowanym w kosmicznej szklarni będzie uprawa konopi przemysłowych do celów badań genetycznych. Za ten konkretny projekt badawczy będzie odpowiadała firma Dewey Scientific z Waszyngtonu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA