1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Innowacyjny Sony QD-OLED A95K - najlepszy TV 2022?

Lokowanie produktu: Sony

Sony A95K to pierwszy na rynku telewizor QD-OLED, a więc zapewniający zupełnie nową technologię wyświetlania obrazu. Łączy ona kluczowe zalety dotychczasowych rozwiązań, eliminując zarazem ich największe wady. Nie samym obrazem jednak telewizor stoi. A95K oferuje dużo więcej innowacji. Takiego telewizora jeszcze nie było.

16.08.2022
9:02
sony a95k qd-oled cena

Firmę Sony bez problemu można nazwać liderem na rynku telewizorów. Mam tu na myśli historię firmy, nabyte doświadczenie i nieustanny apetyt za innowacyjnością. Mało który producent odbiorników telewizyjnych może pochwalić się nie tylko 60-letnią obecnością na rynku, ale też równie długim pasmem sukcesów.

Nawet w erze telewizorów kineskopowych to marka Sony Trinitron stanowiła synonim jakości. Wyświetlacze LCD od Sony od lat po dziś dzień są używane jako panele referencyjne, zapewniające idealne parametry. No i nie zapominajmy o telewizorach OLED.

To właśnie Sony wprowadziło na rynek pierwszy w historii konsumencki telewizor z matrycą OLED - był to model XEL-1. Rok 2007 to były jednak czasy, kiedy technologia OLED była wysoce niedojrzała. XEL-1, choć niezwykle innowacyjny, był zbyt nieopłacalny cenowo i nadal zbyt niedopracowany, by móc odnieść większy sukces. To była jednak bardzo cenna lekcja, nabyta znacznie wcześniej od konkurencji.

 class="wp-image-2295546"
Sony XEL-1, czyli pierwszy na świecie telewizor OLED

Sony na pewien czas zrezygnowało z telewizorów OLED, ale nigdy o nich nie zapomniało. Firma przez lata formułowała nową strategię, w międzyczasie nieustannie tworząc nowe innowacje na rynku telewizorów LCD. Ostatecznie zdecydowano się połączyć to wieloletnie doświadczenie i połączyć siły z najlepszymi fachowcami od paneli OLED.

W 2017 r. Sony wróciło na rynek telewizorów OLED. Model A1 wykorzystywał matrycę od LG Display, oferował najnowszą technologię przetwarzania obrazu od Sony oraz innowacyjny, nigdy wcześniej niewidziany system dźwięku. Telewizor z miejsca stał się jednym z najlepszych OLED TV na rynku. Przez kolejne lata wprowadzane były kolejne generacje tego modelu, aż w końcu przyszedł czas na coś zupełnie innego. Coś jeszcze lepszego.

Sony A95K z matrycą QD-OLED. Co to znaczy?

Matryce OLED są cenione przez entuzjastów kina i gier za swój perfekcyjny kontrast. Technologia OLED nie wymaga stosowania dodatkowego systemu doświetlenia, matryce tego rodzaju zawierają samoświecące organiczne LED-y. Elektronika matrycy może więc sterować każdym pikselem z osobna, zapewniając precyzję nie do osiągnięcia dla telewizorów LCD. Jeden piksel może być biały, a sąsiadujący obok wygaszony, czyli czarny. W przypadku telewizora LCD znacznie większa od piksela dioda rozmyłaby powyższe na kolor szary.

 class="wp-image-2047439"
Sony QD-OLED A95K

Telewizory OLED nie są jednak idealne. To właśnie dlatego Sony (i inni producenci) nadal oferuje klientom wybór. Matryce OLED oferują perfekcyjny kontrast, ale matryce LCD były od nich jaśniejsze - co z kolei przekłada się na bardziej przekonujący efekt HDR i możliwość uzyskania szerszej palety barwnej.

Dotychczas stosowane panele WOLED od LG Display generują barwy na ekranie z wykorzystaniem filtrów kolorów: są precyzyjne, ale wpływają negatywnie na jasność. Do tego stopnia, że w pikselach matryc WOLED musi znajdować się dodatkowy biały subpiksel, poza składowymi czerwonym, zielonym i niebieskim.

Sony nie ogranicza się jednak do jednego partnera technologicznego. Widząc innowacje, jakie wprowadził Samsung Display do matryc OLED, wybrał właśnie jego do wspólnej budowy jednego z najlepszych telewizorów Sony Bravia w historii. Zamiast WOLED, wykorzystano matrycę QD-OLED (Quantum Dot OLED). Ta nie wykorzystuje filtrów kolorów i nie potrzebuje białego subpiksela. Za szeroką paletę barwną odpowiada powłoka z nanokryształów, czyli Quantum dot.

Z kolei brak białego subpiksela i wspomniany brak filtrów oznaczają, że telewizor świeci nie tylko jaśniej - zapewniając odpowiedni efekt HDR i emitując szersze spektrum światła - to na dodatek zapewnia perfekcyjną reprodukcję kolorów. Przy zachowaniu wszystkich dotychczasowych atutów matryc WOLED, czyli rewelacyjny kontrast, świetne kąty widzenia (w QD-OLED są jeszcze lepsze) i rewelacyjna reprodukcja ruchu.

Takiego telewizora jeszcze na rynku nie było. Mimo że to nie jedyny QD-OLED w sprzedaży.

Podwykonawcy Sony, którzy wspólnie z firmą projektują nowe telewizory Bravia, pracują też z innymi producentami telewizorów. Model A95K nie będzie jednym telewizorem QD-OLED na rynku. Jednak telewizor to przecież nie tylko matryca. Powiem więcej: generowanie obrazu wysokiej jakości to nie tylko zadanie matrycy. Tu niezwykle istotne staje się wieloletnie doświadczenie Sony w produkcji telewizorów wszelakiej maści. A także w produkcji filmów (Sony Pictures) i gier (Sony PlayStation).

 class="wp-image-2289189"
Sony QD-OLED A95K

Sony jest wiodącym innowatorem w kategorii cyfrowego przetwarzania obrazu, w tym za pomocą sztucznej inteligencji. Układ Sony XR wykorzystuje technikę uczenia maszynowego by rekonstruować obraz niższej jakości (na przykład skompresowany sygnał z usługi VOD czy obraz w niższej rozdzielczości od natywnej 4K) do wyższej. Efekt powala. Nie ma żadnych artefaktów czy błędów w obrazie, a mimo tego treści wyglądają, jakby pochodziły z bezstratnego nośnika - jak płyta Blu-ray UHD.

A95K wyposażony jest również w rozwijaną od lat przez Sony technikę Truluminos Max, za sprawą której powłoka quantum dot i subpiksele RGB w matrycy są wykorzystywane do maksimum, oferując bezkonkurencyjne na rynku pokrycie kolorów. Z kolei XR OLED Contrast Booster wykorzystuje możliwość pełnego sterowania światłem matrycy do zapewnienia nie tylko perfekcyjnego kontrastu, ale też naturalnie wyglądającego, zgodnie z zamierzeniem twórcy filmu czy innej oglądanej treści.

Telewizor, jak nietrudno się domyśleć, jest też w pełni gotowy na PlayStation najnowszej generacji. Od razu wykryje konsolę PlayStation 5, włączy dedykowane dla niej tryby obrazu i niskich opóźnień. Z kolei współpraca z Sony Pictures zaowocowała trybami Netflix i IMAX, telewizor też w pełni obsługuje standardy Dolby, w tym Dolby Atmos i Dolby Vision.

O dźwięku osobno. Bo tu Sony A95K nie ma się z czym porównywać, jest świetny.

Konsumenci oczekują od telewizorów, by te były coraz zgrabniejsze, a więc i smuklejsze. To jednak rodzi pewien problem: nie ma gdzie zmieścić głośników. Nowoczesne telewizory, nawet te z wyższej półki, często oferują dźwięk o jakości co najmniej rozczarowującej. Praw fizyki nie da się oszukać, więc najczęściej kończy się to koniecznością kupna soundbara lub kolumn.

W przypadku modelu A95K to nie jest konieczność (choć telewizor ma złącze eARC, więc obsłuży nawet najlepsze kina domowe). Sony bowiem zastosowało w nim swój unikalny patent o nazwie Accoustic Surface. Matryca OLED jest cienka i elastyczna, więc inżynierowie Sony znaleźli sposób na to, by zamienić ją w gigantyczną membranę. Czyli że cały telewizor jest jednym wielkim głośnikiem, wzbudzanym przez siłowniki. Uzupełniają go dwa dodatkowe subwoofery. Efekt? Potężny, mocny i głęboki dźwięk w filmach i grach wideo. Czegoś takiego nie ma żaden inny telewizor.

Dobry telewizor to inteligentny telewizor. Sony A95K może być centrum domowej rozrywki i... centrum smart home.

Sony A95K działa pod kontrolą Android TV z nakładką Google TV. To oznacza, że użytkownik może być pewien, że każda usługa VOD na rynku będzie dostępna na tym telewizorze, reprezentowana przez aplikację wysokiej jakości. Sony jednak i tu nie poszło na łatwiznę. Rozszerzyło atuty Google TV - jak spersonalizowane rekomendacje czy wygodny interfejs czy zgodność z Google Home - o dodatkowe korzyści dla swoich użytkowników.

 class="wp-image-2289141"
Sony QD-OLED A95K - Bravia Cam

Pierwszym jest Bravia Cam, czyli (opcjonalna, dołączona do telewizora) kamera internetowa, którą można wykorzystać do wideorozmów na telewizorze. Dodatkowo, Bravia Cam pozwala na nawigację po interfejsie telewizora za pomocą gestów. Kamerka inteligentnie też wykrywa czy ktoś jest obecny w pokoju, by na przykład wygasić ekran by nie zużywać niepotrzebnie energii. Osoby obawiające się o swoją prywatność mogą odczepić kamerę lub zasłonić jej obiektyw za pomocą wbudowanego mechanizmu.

Drugim jest usługa Bravia Core, zapewniająca dostęp do setek filmów od Sony Pictures. Co wyróżnia tę usługę od innych? Jakość obrazu i dźwięku. Stream z Bravia Core i zastosowane kodeki to już jakość porównywalna z nagraniami na Blu-ray UHD. Żaden inny serwis VOD nie oferuje nawet zbliżonej jakości.

Podsumujmy więc. Bo wychodzi na to, że za sprawą QD-OLED A95K firma Sony znów wyprzedziła konkurencję.

 class="wp-image-2289255"
Sony QD-OLED A95K

Telewizor Sony A95K zapewnia najwyższy na rynku kontrast, jedno z najszerszych pokryć przestrzeni barwnych, rewelacyjne odwzorowanie ruchu i kąty widzenia, a przy tym jasność... no akurat nie najwyższą na rynku, ale na tyle wysoką, by to już nie miało znaczenia. A95K mógłby zresztą osiągnąć wyższą jasność maksymalną, ale zdecydowano, że trwałość produktu jest ważniejsza. Na dodatek w jasności nie chodzi przecież o to, by telewizor oślepiał - a był w stanie odwzorować wszystkie detale w kolorach, cieniach i światłach. A95K radzi sobie z tym doskonale, istotnie lepiej od telewizora z dowolną inną technologią OLED.

Trudno dziś o telewizor zapewniający jeszcze wyższą jakość obrazu - na dziś takowego jeszcze nie widzieliśmy. Telewizor przy tym obsługuje wszystkie ważne telewizyjne standardy i formaty, w tym od Dolby i Netflixa. Wykorzysta też w pełni moc nowoczesnych konsol do gier.

A na tym nie koniec.

Sony A95K to również świetnej jakości dźwięk, którego rozszerzenie przez zewnętrzne kolumny będzie kaprysem, a nie koniecznością. Pracuje pod kontrolą nowoczesnego i uniwersalnego Google TV, rozszerzonego o dodatkowe i przydatne funkcje i usługi. Integruje się z Google Home i Alexą. Czegokolwiek by ktoś nie szukał, A95K zapewni. I to w formie przekraczającą oczekiwania.

Sony A95K można, a nawet trzeba nazwać telewizorem roku 2022. QD-OLED w połączeniu z układem Sony XR, dźwiękiem Accoustic Surface i platformą Google TV to rozwiązanie kompletne, które nawet najbardziej wymagającemu z wymagających entuzjastów filmów, seriali i gier wideo zapewni satysfakcjonujące doznania. To nie jest nawet kwesta opinii, bo ocena ta opiera się na bardzo mierzalnych parametrach: kontrast, jasność, liczba dostępnych aplikacji czy wydajność złącz HDMI. Japończycy znowu pokazali klasę, oby tak dalej.

Lokowanie produktu: Sony
Najnowsze