REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Niesamowite foto księżyca Marsa. Chińska sonda nie marnuje czasu

W 2020 roku Chiny po raz pierwszy w historii podjęły próbę wysłania sondy kosmicznej na Marsa. Próba ta zakończyła się wprost niewiarygodnym sukcesem. Sonda Tianwen-1 nie tylko dotarła na Marsa, weszła prawidłowo na orbitę wokół niego, ale także na powierzchnię Marsa dostarczyła łazik Zhurong, który od tamtego czasu przemierza rejony Utopia Planitia.

26.07.2022
9:32
Fobos
REKLAMA

Nic zatem dziwnego, że po pierwszym chińskim i de facto pierwszym nieamerykańskim udanym lądowaniu łazika na Marsie, to właśnie na nim skupiła się uwaga opinii publicznej. Jednocześnie o pozostającym na orbicie statku Tianwen-1 nieco zapomniano. Teraz jednak sonda postanowiła przypomnieć o swoim istnieniu.

REKLAMA

Fobos - większy z dwóch księżyców Marsa

Krążąca wokół Marsa od ponad roku sonda spokojnie i w ciszy fotografuje powierzchnię Czerwonej Planety. Tak się jednak złożyło, że ostatnio sonda spotkała na swojej drodze jeden z dwóch księżyców Marsa - Fobosa.

Choć oficjalnie mówi się, że Fobos (i Deimos) to księżyc Marsa, to rozmiarami i wyglądem przypomina on bardziej planetoidę. Jego wymiary to zaledwie 27 × 21 × 18 km. Księżyc okrąża planetę w ciągu zaledwie ośmiu godzin, poruszając się po orbicie oddalonej o 5600 km od jej powierzchni.

Tianwen-1 spogląda na Fobosa

 class="wp-image-2275140"
REKLAMA

Niezależnie jednak od tego sonda Tianwen-1 miała okazję sfotografować Fobosa z odległości zaledwie 5000 kilometrów. Zdjęcie, które z tego wyszło zachwyca jednak szczegółowością.

Widać na nim nie tylko kształt samego Fobosa, ale także liczne pojedyncze kratery na jego powierzchni. Rzadko zdarza się okazja, aby z bliska przyjrzeć się temu obiektowi. Nie wiadomo kiedy znowu będziemy mogli mu się przyjrzeć tak dokładnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA