REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

To jest zwycięstwo Unii Europejskiej. Od dzisiaj nowe zasady roamingu

Zasada Roam Like At Home jest z nami już od pięciu lat, a jej wejście było rewolucją dla podróżujących po Europie. Nareszcie można było korzystać z roamingu bez złodziejskich stawek, a praktycznie za darmo. Dziś Unia Europejska przedłuża Roam Like At Home o kolejne 10 lat.

01.07.2022
7:30
roamign w ue
REKLAMA

Dostęp do usług komórkowych przed erą Roam Like At Home przypominał dziki zachód. Za granicą połączenia, SMS-y i mobilny internet potrafiły kosztować krocie, więc trzeba było uciekać się do sztuczek. Najprostszą było dokupienie u swojego operatora paczki danych i minut działających w roamingu, ale taka paczka nie była tanim rozwiązaniem. Tańszą opcją potrafiła być lokalna karta SIM, ale wiązała się ona z nowym numerem telefonu, co też jest uciążliwe.

REKLAMA

Roam Like At Home było ogromnym sukcesem Unii Europejskiej

Po wielu latach pracy nad systemem wszedł on w życie w 2017 r. Od tego czasu korzystanie z połączeń poza Polską, ale w granicach Unii Europejskiej, jest znacznie łatwiejsze. Zasada Roam Like At Home wymusza na operatorach stosowanie za granicą takich samych zasad połączeń głosowych, SMS-ów i pakietów danych, jak w Polsce.

Innymi słowy, jeśli masz w Polsce nielimitowany pakiet połączeń i SMS-ów, będzie on działał wszędzie w Unii Europejskiej. Z internetem mobilnym finalnie sprawa wygląda nieco inaczej, bo operatorom udało się wynegocjować, by za granicą oferować niższe pakiety niż w Polsce. Mimo to nie jest źle: mając w Polsce pakiet ok. 20 GB miesięcznie, na terenie Unii Europejskiej mamy do wykorzystania na ogół ok. 4-5 GB bez żadnych dopłat. Wcześniej koszt takiego pakietu potrafił wynosić nawet ponad 100 zł.

Podczas mojej dziewięcioletniej przygody w Spider’s Web uczestniczyłem w dziesiątkach zagranicznych wyjazdów. Były to m.in. coroczne targi IFA w Berlinie, MWC w Barcelonie, a także niezliczona ilość pojedynczych premier w różnych europejskich stolicach. Mogę grubą kreską oddzielić okres przed i po wejściu Roam Like At Home. Po wejściu tej zasady korzystanie ze smartfona w Unii jest dokładnie takie same, jak fizyczne podróżowanie, czyli bez widocznych granic.

Od dzisiaj nowa tura Roam Like At Home. Mamy spokój na kolejne 10 lat

Komisja Europejska już w 2021 r. postanowiła, że przedłuży zasadę Roam Like At Home o kolejną dekadę. Teraz to postanowienie wchodzi w życie. Dziś na stronie Komisji Europejskiej zostały opublikowane nowe zasady działania Roam Like At Home, a wejdą one w życie już w piątek 1 lipca 2022 r. Nowe regulacje będą obowiązywać do 2032 r.

Co się zmienia? Z punktu widzenia użytkownika, na szczęście nic. Główna zasada, czyli działanie usług głosowych i danych mobilnych, pozostaje bez zmian. Pojawiają się jednak nowości dla operatorów, a mianowicie nowe stawki tzw. rozliczeń hurtowych, czyli koszty dla operatorów za korzystanie z sieci za granicą w celu świadczenia usług swoim klientom.

Nowe rozporządzenie wprowadza następujące limity cenowe dla usług mobilnych:

  • 2 euro za 1 GB w 2022 r.
  • 1,8 euro za 1 GB w 2023 r.
  • 1,55 euro za 1 GB w 2024 r.
  • 1,3 euro za 1 GB w 2025 r.
  • 1,1 euro za 1 GB w 2026 r.
  • 1 euro za 1 GB w 2027 r.

W przypadku usług głosowych i SMS:

REKLAMA
  • dla usług głosowych: 0,022 euro za minutę w latach 2022-2024 i 0,019 euro za minutę od 20225 r.
  • dla SMS: 0,004 euro za SMS w latach 2022-2024 i 0,003 euro za SMS od 2025 r.

Przedłużenie Roam Like At Home zapewne nie jest najlepszą wiadomością dla polskich operatorów. Przy wprowadzaniu tej zasady w 2017 r. słyszeliśmy wiele głosów mówiących o tym, że polscy operatorzy poniosą duże straty z uwagi na to, że polskie stawki są jednymi z najniższych w Europie. Operatorzy muszą zapewniać za granicą roaming na domowych warunkach, rozliczając się z zagranicznymi operatorami po wyższych stawkach. Sytuację "uratował" Covid, który znacząco ograniczy podróże przez prawie dwa lata.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA