REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Przezroczyste panele słoneczne, które można montować nawet na oknie

Naukowcy z Japonii stworzyli przezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, które po zamontowaniu na oknie czy ekranie telefonu generują energię, a jednocześnie przepuszczają niemal osiemdziesiąt procent światła.

15.07.2022
10:16
Przezroczyste panele słoneczne mogą zrewolucjonizować OZE
REKLAMA

Przyspieszające bezustannie zmiany klimatyczne oraz kryzys energetyczny zmuszają ludzkość do natychmiastowego przejścia na pozyskiwanie czystej energii ze źródeł odnawialnych. Energia słoneczna pozyskiwana za pomocą ogniw fotowoltaicznych jest jednym z takich źródeł. Panele słoneczne instalowane na dachach budynków coraz częściej stanowią element otaczającego nas krajobrazu. Gdyby jednak były przezroczyste, można by było je instalować absolutnie na wszystkim.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie, że przezroczystymi panelami słonecznymi, aktywnie pozyskującymi energię elektryczną, pokryte są okna, szklarnie czy ekrany urządzeń elektronicznych. W makroskali takie rozwiązanie mogłoby znacząco przybliżyć nas do odejścia od tradycyjnych źródeł energii.

Przezroczyste panele słoneczne to rozwiązanie, które może być bliżej niż się wydaje

REKLAMA

Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w Japonii stworzyli właśnie panele słoneczne, które charakteryzuje przezroczystość rzędu 79 proc. Przezroczystą elektrodą jest tu ogniwo słoneczne wykonane z tlenku indu i cyny (ITO), a warstwa fotoaktywna wykonana jest z dwusiarczku wolframu (WS2). Naukowcy wskazują, że 79 proc. przezroczystości to naprawdę bardzo dobry wynik. Dotychczasowy rozwój tworzenia paneli fotowoltaicznych z perowskitów czy organicznych półprzewodników wciąż nie pozwala na uzyskiwanie współczynnika przezroczystości wyższego niż 70 procent.

Proces tworzenia przezroczystych powłok paneli słonecznych ITO-WS2 jest wciąż niezwykle skomplikowany, jednak naukowcy widzą w tym pomyśle ogromny potencjał. Dopracowanie i uproszczenie technologii otworzy przed ludzkością możliwość wykorzystania ogromnych powierzchni do generowania energii elektrycznej. Szacunki wskazują, że w samych Stanach Zjednoczonych do zagospodarowania jest nawet 7 miliardów metrów kwadratowych szklanych powierzchni, od domowych okien, przez fasady wieżowców po ekrany komputerów i telefonów, na których można umieścić przezroczyste panele słoneczne. Taka powierzchnia może naprawdę zmienić nasze zapotrzebowanie na energię z konwencjonalnych źródeł energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA