REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Nadzwyczajne pionowe farmy. Wyprodukują nawet 1000 ton warzyw rocznie

Semiramida miała swoje wiszące ogrody w Babilonie w VI w. p.n.e. Ewidentnie był to genialny pomysł, bowiem 2500 lat później wciąż jest on wykorzystywany. W Dubaju właśnie powstała potężna pionowa farma, na której uprawiane będą warzywa.

20.07.2022
20:42
farma pionowa
REKLAMA

Rozwiązanie takie ma wiele zalet, szczególnie w takich miejscach na świecie jak Dubaj, gdzie ani lądu nie ma za dużo, ani wody i tradycyjne metody uprawy roślin nie wchodzą w ogóle w grę.

REKLAMA

Bustanica to nowa farma pionowa, która jednocześnie jest największym tego typu obiektem na świecie. Konstruktorzy przekonują, że co roku będzie ona dostarczała 1000 ton świeżej zieleniny, która będzie rosła na obszarze blisko 31 000 m kw w otoczeniu międzynarodowego portu lotniczego Dubaj-Al-Maktum. położonego 35 km od Dubaju.

Niesamowita oszczędność wody

Chyba jednym z najciekawszych aspektów obiektu jest fakt, że woda na farmie będzie się poruszać w układzie zamkniętym i po odparowaniu będzie wracała ponownie do systemu. W ten sposób pracownicy farmy zaoszczędzą nawet 250 milionów litrów wody, którą każdego roku musieliby dodać do tradycyjnej uprawy, aby uzyskać porównywalne zbiory. Oznacza to, że Bustanica będzie wymagała zaledwie 5 proc. wody, która normalnie zużyta by była na normalne uprawy.

REKLAMA

Rośliny wyjeżdżające z Bustanici nie będą nawet wymagały czyszczenia czy mycia. W procesie produkcyjnym bowiem nie będą wykorzystywane ani pestycydy, ani herbicydy, ani żadne inne środki chemiczne. Dzięki temu każdego dnia z drzwi szklarni wyjadą nawet trzy tony roślin powstałych dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, stałego monitoringu i wykorzystania wszystkich dostępnych danych o jakości uprawy.

Choć aktualnie Bustanica jest największą farmą pionową tego typu, to jestem przekonany, że w najbliższym latach obiektów tego typu będzie powstawało coraz więcej. W obszarach okołorównikowych uprawy czegokolwiek powoli stają się niemożliwe, a i nawet u nas zmagamy się z poważną suszą hydrologiczną. Jeżeli zatem farma pionowa pozwala zaoszczędzić nawet 95 proc. wody, to myślę, ze powinny one powstawać jak grzyby po deszczu. Na najbliższe lata byłyby jak znalazł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA