REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Tak młodej gwiazdy neutronowej nigdy jeszcze nie widzieliśmy. Toż to noworodek

Odkrycia w przestrzeni kosmicznej rządzą się swoimi prawami. Jeżeli mówimy o odkryciu bardzo młodego obiektu, naukowcy mówią zazwyczaj o tym, że obiekt ma "zaledwie" kilkadziesiąt lub kilkaset milionów lat. Teraz jednak astronomowie odkryli naprawdę młody obiekt kosmiczny.

17.06.2022
11:45
VT 1137-0337 to młoda gwiazda neutronowa. Jest jak noworodek
REKLAMA

Mowa tutaj o obiekcie skatalogowanym pod nazwą VT 1137-0337 zaobserwowanym w ramach przeglądu nieba VLA Sky Survey realizowanego za pomocą sieci teleskopów Very Large Array.

REKLAMA

Czym jest VT 1137-0337?

Mówiąc najprościej, jest to szybko wirujący pulsar odkryty w galaktyce karłowatej oddalonej od nas o około 395 milionów lat świetlnych. Odkrycie pulsara samo w sobie nie jest niczym wyjątkowym. Jak jednak wskazują naukowcy, jeszcze kilkadziesiąt lat temu obiekt ten po prostu nie istniał. Skąd o tym wiadomo? W ramach przeglądu VLASS ten sam region nieba jest fotografowany regularnie. Pulsar pojawił się w danych po raz pierwszy dopiero w styczniu 2018 roku. W pierwszym przeglądzie nieba zrealizowanym za pomocą VLA w 1998 roku pulsara w tym miejscu nie było. Jednocześnie w późniejszych obserwacjach prowadzonych w 2018, 2019, 2020 i 2022 roku pulsar jest.

 class="wp-image-2222598"
Ewolucja obiektu od etapu masywnej gwiazdy, przez kolaps grawitacyjny po wyczerpaniu paliwa wewnątrz gwiazdy, eksplozję supernowej, po wydostanie się pierwszych fal radiowych zza otoczki odłamków skrywającej dotychczas szybko rotującą gwiazdę neutronową
REKLAMA

Naukowcy podejrzewają, że obiekt ten dopiero wyjrzał do nas zza gęstej otoczki materii odłamków powstałych w eksplozji supernowej, która zakończyła życie masywnej gwiazdy. Młody pulsar otoczony jest tzw. mgławicą wiatru pulsarowego, powstałą na skutek silnego pola magnetycznego szybko rotującej gwiazdy neutronowej, które rozpędza naładowane cząsteczki do prędkości bliskich prędkości światła.

Najciekawsze są jednak szacunki dotyczące wieku samego pulsara. Astronomowie podejrzewają, że obserwowana przez nich gwiazda neutronowa powstała zaledwie 14-80 lat temu. W skali kosmicznej to nie jest nawet mrugnięcie okiem. Jakby nie patrzeć, gwiazda, której eksplozja doprowadziła do jej powstania żyła zapewne setki milionów lat. Nam się zdarzyło akurat spojrzeć w jej stronę tuż po jej śmierci. W najbliższych latach naukowcy planują dużo dokładniej przyglądać się temu obiektowi. Nieczęsto nadarza się okazja do obserwowania pierwszych lat istnienia tak fascynującego ciała niebieskiego, jakim jest gwiazda neutronowa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA