Tajemniczy helikopter lata nad Polską. Ma podczepioną dziwną aparaturę
Nad polskimi miastami i wsiami, nisko nad ziemią, lata nietypowy zestaw - tajemniczy śmigłowiec, do którego podwieszona jest dziwnie wyglądająca aparatura. Konstrukcja wzbudza zaniepokojenie i pytania wśród mieszkańców - do czego służy ten sprzęt, co on skanuje? My od razu studzimy emocje - nie ma się czego bać. Już wyjaśniamy, co to jest.
Helikopter jak helikopter - uwagę wzbudzało to, co jest do niego przyczepione. Nietypowa konstrukcja ma związek z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jeśli mieszkacie w okolicach szykowanych tras, możecie spodziewać się podobnego widoku u siebie - o ile już sprzęt nie wykonał pomiarów.
Jakiś czas temu samolot został zauważony nad gminami powiatu płockiego - informuje lokalny serwis petronews.pl. Według relacji zaniepokojonych mieszkańców, helikopter leci nisko, wolno, krąży po okolicy, a przyczepione jest do niego dziwne coś. Co?
Tajemniczy helikopter nad polskimi miastami
Okazuje się, że to układ pomiarowy, który rejestruje naturalne pole magnetyczne Ziemi oraz wzbudzone pole magnetyczne. Całość przypomina działanie USG w szpitalach, tyle że ten skaner zajmuje się gruntem.
W kwietniu pomiary przeprowadzone były na trasie przyszłej linii kolejowej Ostrołęka-Pisz-Giżycko, a w marcu na terenie gminy Klonowa.
Centralny Port Komunikacyjny: plan na ukończeniu
- Master plan, czyli takie studium wykonalności połączone z planem generalnym lotniska w myśl prawa lotniczego, jest na ukończeniu - powiedział w radiowej Trójce wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Opracowanie ma być źródłem wiedzy na temat prognoz ruchu lotniczego czy integracji lotniska z infrastrukturą kolejową. Powstanie CPK oznacza, że podróżowanie pociągiem w Polsce będzie dużo płynniejsze niż obecnie. Dojazd do portu z każdego dużego miasta w Polsce ma zająć nie więcej niż dwie i pół godziny.
Prezes LOT twierdzi, że CPK może zostać otwarty jeszcze w 2027 roku. Termin wydaje się optymistyczny biorąc pod uwagę fakt, że budowa ciągle budzi wiele emocji wśród niektórych mieszkańców i samorządowców. Właśnie dlatego powstała komisja sejmikowa ds. budowy CPK.
- Mam coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców, że proponowane warunki wywłaszczenia są bardzo niekorzystne. Szczególnie dla osób, które kilka lat wcześniej, nie wiedząc o planowanej budowie CPK, wzięły kredyty na rozwój swoich firm. Rozmawiam również samorządowcami, którzy obawiają się negatywnego wpływu budowy na ich lokalne społeczności. Wójtowie i burmistrzowie zwracają ponadto uwagę na brak realnych konsultacji i brak zainteresowania inwestora ich opiniami, jeśli te podważają założenia spółki - mówi Marcin Podsędek przewodniczący sejmikowej komisji ds. CPK.
Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 02.06.2022 roku