1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G to szansa dla biznesu. Laboratorium Orange pokazuje, jak zyskają fabryki, magazyny czy biura

Lokowanie produktu: Orange Polska

Dzięki niej firmy już teraz automatyzują logistykę, przyspieszają i udoskonalają szkolenia pracowników przy pomocy rzeczywistości wirtualnej, wspierają pracowników terenowych wyposażając ich w inteligentne okulary wyświetlające kontekstowe wskazówki. Na 5G wymiernie skorzystają duże i średnie przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. przemysłu, logistyki czy handlu.

29.06.2022
8:53
5G to szansa dla biznesu. Orange: zyskają fabryki, magazyny, biura

Firmy widzą szansę na rozwój w 5G

Takie wnioski płyną z badania, jakie Orange zrealizował wśród rodzimych firm różnej wielkości. Aż 80 proc. z nich postrzega 5G jako technologię atrakcyjną i przydatną w prowadzonej działalności biznesowej. Ponad 70 proc. przebadanych firm uważa też, że 5G pomoże ulepszyć oferty biznesowe i przyniesie nowe możliwości. A z czego konkretnie te możliwości wynikają?

5G to niemal niezauważalne opóźnienia i większa pojemność sieci, co ma niebagatelne znaczenie w produkcji czy transporcie. Nowoczesne fabryki są naszpikowane technologią, a 5G działa jako szkielet umożliwiający komunikację, szybkie reagowanie, diagnozowanie problemów i optymalizację procesów.

Wyobraźmy sobie fabrykę, gdzie transportem produktów zajmują się autonomiczne pojazdy. Do ich prawidłowego działania niezbędna jest niezawodna i bezpieczna łączność bezprzewodowa.  Podobnie ze wsparciem pracowników wykorzystujących technologię rzeczywistości rozszerzonej. Pracownik wykonujący naprawę powinien przecież dostawać jak najświeższe informacje o stanie maszyn, połączone z cyfrowymi wskazówkami oraz instrukcjami dotyczącymi napraw. 5G pozwala na szybszy przepływ informacji - może obsługiwać więcej urządzeń w przeliczeniu na kilometr kwadratowy, dzięki czemu fabryki mogą podłączyć setki, a nawet tysiące urządzeń i sensorów, które uczynią je bardziej inteligentnymi.

Co najważniejsze - to nie tylko teoretyczne koncepcje.

Orange rozwija sieci kampusowe w fabrykach Nokii i Miele

W Ksawerowie koło Łodzi działa już fabryka Miele, w której technologia 5G wykorzystywana jest do szkoleń w VR, a w przyszłości umożliwi również obsługę pojazdów autonomicznych. Producent sprzętów AGD wykorzystuje 5G także do zautomatyzowania procesów kontroli jakości wytwarzanych produktów .

Na nowy poziom komunikację pomiędzy pracownikami wzniosło też wdrożenie 5G w fabryce Nokii w Bydgoszczy. Jej pracownicy przy pomocy rozwiązania push to talk/push to video mogą w dowolnym momencie połączyć się (audio lub wideo) z kolegą lub koleżanką pracującymi nad innymi produktami. Komunikują się nie tylko ludzie, ale również (a może przede wszystkim) maszyny. Przemysłowy Internet rzeczy sprawia, że wszystkie linie produkcyjne działają z optymalną produktywnością.

Jedna rzecz, to czytać o nowinkach, a zupełnie inna, widzieć je w praktyce.

Orange 5G Lab pozwala doświadczyć innowacji na własnej skórze

Warszawska siedziba Orange wzbogaciła się niedawno o showroom, gdzie dane płyną z prędkością 850 Mb/s!

- Orange 5G Lab to miejsce, gdzie opracowujemy i testujemy rozwiązania wykorzystujące 5G, także we współpracy ze startupami i prezentujemy innowacyjne rozwiązania biznesowi

- powiedział Julien Ducarroz, Prezes Orange Polska.

Wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, analityka wideo oparta o AI, monitoring w czasie rzeczywistym, komunikacja o znaczeniu krytycznym typu PTT/PTV (Push to Talk, Push to Video) – to tylko kilka technologii, które nie mogłyby odpowiednio działać bez 5G. A w Warszawie można jeszcze zobaczyć autonomicznego robota mobilnego czy drony! Wszystkie te rozwiązania wykorzystują docelową dla 5G częstotliwość 3,6 GHz udostępnioną testowo za zgodą UKE.

Polska nie wykorzystuje pełni potencjału 5G

Wciąż mówimy jedynie o sieciach kampusowych, budowanych na powierzchni jednego zakładu lub o wdrożeniach testowych. Nasi operatorzy budują 5G na bazowej infrastrukturze 4G/LTE, gdyż państwo nie przyznało im jeszcze przewidzianych dla 5G częstotliwości. Aukcja została po raz pierwszy rozpisana przed dwoma laty, ale opóźnienia (po części związane z pandemią) sprawiły, że jesteśmy do tyłu nawet w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Wskaźnik tzw. gotowości na 5G rozumianej jako ilość udostępnionych przez państwo częstotliwości dla sieci 5G to w Unii Europejskiej średnio 38,8 proc. W Polsce oczywiście okrągłe zero. Tymczasem w Niemczech, Grecji i Finlandii wskaźnik ten kształtuje się na poziomie bliskim 100 proc. Niestety każdy miesiąc oczekiwania na rozdysponowanie pasma sprawia, że polskie firmy tracą kolejne szanse na rozwój i korzyści z cyfryzacji. A po sprzęt 5G powinniśmy się ustawić w kolejce tym szybciej, że mamy obecnie do czynienia z ograniczeniami w podaży chipów. Winduje to ich ceny w górę i sprawia, że przejście na nową technologię jeszcze bardziej odsuwa się w czasie.

Firmy mogą liczyć na partnerów w cyfryzacji

Respondenci badania Orange liczą zwłaszcza na wsparcie techniczne, marketingowe i doradztwo ekspertów dostawcy sieci. Świetnym przykładem pokazującym, jak wszystkie strony równania mogą współpracować, jest sieć kampusowa 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To pierwszy tego typu projekt, który został zrealizowany przez Orange i Ericssona. Dziś daje on dostęp do nowoczesnej platformy multum nie tylko łódzkich startupów.

- 5G będzie bardzo istotnym impulsem, który umożliwi dalszy rozwój i dynamiczną cyfryzację polskiej gospodarki

- dodał Julien Ducarroz, Prezes Orange Polska.

Przejście na 5G wymaga nakładów inwestycyjnych, ale w przyszłości przełoży się to na tempo rozwoju gospodarczego i większą konkurencyjność przedsiębiorstw. Pomoże to w stworzeniu nowych miejsc pracy i produktów wykorzystujących technologie, takie jak VR, AR czy AI, które jeszcze czekają na trafienie pod strzechy.

Lokowanie produktu: Orange Polska
Najnowsze