REKLAMA

Veronika Bielik, Paweł Malinowski i Marcin Malczyński. Troje influencerów pod lupą UOKiK-u, chodzi o nieoznaczone reklamy

To nie jest pierwszy raz, kiedy słyszymy o porządkach w oznaczaniu lokowania produktów i usług wśród influencerów na social mediach. UOKiK nie traci czasu, przygląda się kolejnym osobistościom, które unikają przestrzegania prawa i medialnej etyki.

09.05.2022 11.02
szczepienia influencerzy covid
REKLAMA

O postępowaniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz pierwszy zrobiło się głośno we wrześniu ubiegłego roku. Prezes UOKiK-u wyraził zamiar uporządkowania sytuacji na rynku reklamy w mediach społecznościowych i plagą nieoznaczonych reklam. - Chcemy uporządkować rynek treści sponsorowanych w portalach społecznościowych, tak aby internauci dostawali jasny przekaz, co jest reklamą, a co obiektywną recenzją produktu - deklarował.

REKLAMA

Czytaj też:

Za deklaracjami poszły działania. Przy współpracy z IAB Polska, SAR i Radą Reklamy trwają prace (a właściwie to się kończą) nad rekomendacjami w zakresie relacji biznesowych w Internecie i konieczności informowania o nich odbiorców, w tym nad sposobami przekazywania takiej informacji. Zatrzęsło się też i u wśród samych osobowości medialnych. Postępowania w sprawie nałożenia kary za brak oznaczonej w widoczny dla czytelnika sposób współpracy komercyjnej jest prowadzone przez UOKiK między innymi w sprawie Kruszwila, MD, Maffashion i Marley. Teraz do tej listy dołączają kolejni.

Influencerzy pod lupą UOKiK. Trzy nowe osoby. Czy wprowadzały fanów w błąd?

Urząd poinformował w dzisiejszym komunikacie, że zażądał od influencerów oraz reklamodawców informacji o podjętych współpracach. Nie wszyscy jednak odpowiedzieli na wystosowane pytania i nie wysłali wymaganych dokumentów. W związku z tym prowadzonych jest siedem postępowań, które dotyczą ukarania tychże influencerów.

UOKiK poinformował w tym samym komunikacie, że troje influencerów dołączyło do niechlubnej listy. Są to Paweł Malinowski z Gdyni, Marcin Malczyński z Wrocławia oraz Weronika Bielik (pseudonim Veronika Bielik) z Warszawy.

Paweł Malinowski publikuje treści lifestyle’owe.

Marcin Malczyński zajmuje się kryptowalutami i NFT.

REKLAMA

Veronika Bielik publikuje treści lifestyle’owe.

Zgodnie z prawem, za brak współpracy z Prezesem UOKiK podczas prowadzonych działań sankcja finansowa może wynieść maksymalnie do 50 mln euro. Natomiast za wprowadzanie konsumentów w błąd Prezes UOKiK może nałożyć karę maksymalnie do 10 proc. obrotu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA