REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Sezon na kleszcze będzie się rozkręcał. Za badania pod kątem boreliozy nie zawsze musisz zapłacić

Wprawdzie obecnie kleszcze są aktywne niemal przez cały rok za sprawą coraz cieplejszych zim, ale prawdziwy problem zacznie się wraz ze wzrostem temperatury i masowym odwiedzaniem lasów i łąk. Kiedy już złapiemy kleszcza, warto go wyciągnąć i przebadać, by sprawdzić, czy istnieje ryzyko zarażenia boreliozą. Jest możliwość, by takie badanie nic nas nie kosztowało.

04.04.2022
13:32
kleszcze
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Świadomości o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu. Mimo że przed kleszczami ostrzega się od dawna, to jednak można odnieść wrażenie, że o konsekwencjach choroby, którą przenoszą, ciągle nie wiemy zbyt wiele.

REKLAMA

Tymczasem skutki mogą być dosłownie tragiczne:

W pierwszej fazie, zakażenie przebiega bezobjawowo lub wywołuje objawy podobne do grypy. U części osób zakażonych, po 7-14 dniach dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. U 35 proc. – 58 proc. chorych z zajęciem ośrodkowego układu nerwowego dochodzi do trwałych powikłań neurologicznych, a u ok. 1/100 chorych zakażenie kończy się zgonem.

- przypomina rządowa strona

Ile kosztuje test na boreliozę? Badanie kleszcza może być za darmo

Ryzyko zarażenia następuje wtedy, gdy ukąsi nas kleszcz. Czasami o tym wiemy, bo sami wyciągamy szkodnika z własnego ciała. Wówczas możemy ciało schować do pudełka i przesłać do laboratorium, by specjaliści przebadali je pod kątem wirusa. Zwykle tego typu analiza kosztuje 150 zł, ale są sposoby, aby nic nie płacić.

Na przykład od 1 maja 2022 takie badania za darmo prowadzić będzie Zakład Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Oferujemy bezpłatne badania molekularne wykrywające materiał genetyczny krętków Borrelia u kleszczy pospolitych, które zostały usunięte ze skóry. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest:
1. dostarczenie usuniętego kleszcza (pocztą lub osobiście) wraz z wypełnionym zleceniem badania i świadomą zgodą na udział w badaniach do Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab Sp. z o.o.
2. wypełnienie dwóch krótkich ankiet (on-line): (a) w ciągu 3 dni od dostarczenia kleszcza do laboratorium oraz (b) po upływie 8-10 tygodni od usunięcia kleszcza. Linki do ankiet zostaną przesłane na adres mailowy podany w zleceniu badania.

W badaniu mogą brać udział osoby pełnoletnie.

Podobną akcję prowadzi Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie. Tutaj sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, bo chodzi o profilaktykę chorób zawodowych i związanych z pracą. Co oznacza, że darmowe badanie kleszcza dotyczy rolników, lekarzy weterynarii czy funkcjonariuszy służb mundurowych.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza najlepiej usunąć pęsetą, złapać go jak najbliżej skóry i wyciągnąć. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować alkoholem lub wodą utlenioną i obserwować. Pozostawiony w skórze fragment kleszcza można usunąć np. zdezynfekowaną igłą. Specjaliści zaznaczają, że pozostawiony w skórze fragment kleszcza nie przenosi już patogenów.

REKLAMA

Jak podkreśla Zakład Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, badanie występowania krętków Borrelia u kleszczy nie jest medycznym badaniem diagnostycznym boreliozy u ludzi. Wykrycie w kleszczu materiału genetycznego krętków Borrelia nie jest jednoznaczne z zachorowaniem człowieka na boreliozę z Lyme. Ryzyko przeniesienia krętków Borrelia z kleszcza na żywiciela zależy m.in. od czasu żerowania kleszcza. Wykrycie zakażenia serologicznymi testami diagnostycznymi z krwi człowieka możliwe jest po dopiero upływie 4-6 tygodni od momentu pokłucia przez kleszcza.

Jeśli ktoś podejrzewa u siebie objawy typowe dla boreliozy, ale nie pamięta pogryzienia, bądź po prostu został ukąszony przez kleszcza, powinien zbadać swoją krew pod kątem tej choroby. Czasami badania krwi są bezpłatne, więc warto sprawdzić lekarzy i laboratoria w swojej okolicy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA