REKLAMA

Japonia pobiła rekord szybkości internetu. Nie wystarczą gigabity, trzeba liczyć w terabitach

Myślisz, że łącze światłowodowe z przepustowością 1 gigabit na sekundę jest szybkie? Ja też tak uważałem, ale Japończycy właśnie pobili rekord świata w szybkości łącza. Osiągnęli 319 terabitów na sekundę.

26.03.2022 11.12
Japonia pobiła rekord szybkości internetu. Nie wystarczą gigabity, trzeba liczyć w terabitach
REKLAMA

Jeśli wierzyć danym Fastmetrics, w Polsce średnia szybkość pobierania wynosiła w 2020 r. zaledwie 25 Mb/s. Dane ze strony speedtest.pl z 2021 r. są bardziej optymistyczne, bo według nich średnia szybkość pobierania to u nas 77,5 Mb/s przy stałym łączu. Na łączach światłowodowych wynosi ona 150-180 Mb/s.

REKLAMA

Co prawda łącza gigabitowe nie są już rzadkością, bo są oferowane w każdym większym mieście, ale mówimy o prędkości 1 Gb/s. Tymczasem w Japonii padł rekord szybkości łącza, bowiem udało się uzyskać transfer z szybkością 319 Tb/s.

319 terabitów na sekundę. Tera, nie giga!

Prędkość 319 Tb/s jest wręcz niewyobrażalna, bo mówimy tu o przesyłaniu 39,9 terabajta danych w ciągu jednej sekundy. Jest to prędkość 7,6 mln większa, niż wynosi transfer w przeciętnym amerykańskim domu. Na takim łączu można pobrać w ciągu sekundy ok. 80 tys. filmów, o ile oczywiście mielibyśmy odpowiednio dużą przestrzeń dyskową, by pomieścić ten ogrom danych.

Tak niewyobrażalnie duża prędkość internetu została uzyskana w warunkach laboratoryjnych w japońskim Narodowym Instytucie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych. Naukowcy opracowali zupełnie nowy tym światłowodu, w którym wewnątrz znalazły się cztery równoległe rdzenie do przesyłania danych. Opracowali też nowy system nadawania sygnału, wykorzystując do tego laser wysyłający wiązki o różnych długościach fali, dzięki czemu można było zwielokrotnić przesyłany sygnał.

REKLAMA

Takie łącza nie mają szans na trafienie pod strzechy typowego Kowalskiego jeszcze przed długi czas. Pomijając koszt specjalnie opracowanego światłowodu i nadajników laserowych, nie mamy nigdzie na świecie odpowiedniej infrastruktury, by przesłać taki sygnał.

Warto jednak przypomnieć, że standardowe łącza światłowodowe posłużą nam na długie lata. Obecnie mało który operator pozwala na transfery powyżej 1 Gb/s, ale teoretyczny limit prędkości typowego światłowodu to aż 3 Tb/s. Oznacza to, że w ciągu jednej sekundy można byłoby przesłać 375 GB informacji. Takie prędkości wystarczą nam na bardzo długi czas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA