REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Dlaczego Mac Studio z procesorem M1 Ultra jest cięższy? Apple rozwiewa wątpliwości

O ile Apple dość otwarcie przedstawił wszystkie parametry i możliwości swojego nowego komputera, tak jedna kwestia pozostawała zagadką - dlaczego Mac Studio z czipem M1 Ultra jest cięższy od tego z czipem M1 Max?

09.03.2022
20:05
Waga Mac Studio z M1 Ultra
REKLAMA

To, że Mac Studio z czipem M1 Ultra będzie znacznie potężniejszy od modelu z czipem M1 Max, jest dość oczywiste. Nieco mniej oczywiste jest, dlaczego według oficjalnej specyfikacji szybsza wersja komputera jest o blisko kilogram cięższa od wolniejszej?

REKLAMA
 class="wp-image-2083716"
Mac Studio - waga urządzenia

W sieci oczywiście od razu pojawiły się spekulacje, iż może chodzi o dwie kwestie - inne układy chłodzenia lub większy zasilacz w modelu Ultra. Apple na szczęście rozwiał wszelkie wątpliwości, by ułatwić podjęcie decyzji zakupowej tym, którzy zastanawiają się nad kupnem nowego komputera.

Mac Studio z czipem M1 Ultra jest cięższy, bo jest inaczej chłodzony.

Serwis The Verge uzyskał oficjalny komentarz Apple’a w sprawie różnicy masy nowego Maca Studio. Jak czytamy w oświadczeniu, różnica nie jest spowodowana zastosowaniem większego zasilacza, lecz różnicą w zastosowanych materiałach systemu chłodzenia:

Oba modele mają ten sam zasilacz o mocy 370W. Dodatkowa waga wynika z faktu, iż M1 Ultra wyposażono w większy, miedziany moduł termiczny, podczas gdy M1 Max ma aluminiowy radiator.

Procesor M1 Ultra zaprezentowany

Większa masa wynika więc z faktu, iż M1 Ultra prawdopodobnie potrzebuje lepszego układu dyspersji ciepła, który nie jest wymagany w przypadku M1 Max, co jest w pełni logiczne, zważywszy na to, iż ten sam czip udało się bezproblemowo schłodzić w 16-calowym laptopie (14-calowy MacBook Pro ma pewne ograniczenia termiczne). Oficjalna odpowiedź sugeruje, że radiator M1 Ultra nie tylko wykonano z innego materiału, ale jest on również większy do aluminiowego modułu w M1 Max, co pozwala mieć nadzieję na efektywne chłodzenie tego potężnego układu.

Ostatnią niewiadomą jest realna wydajność tego monstrum.

REKLAMA

O Macu Studio wiemy już wszystko prócz jednego - na ile śmiałe przechwałki Apple’a znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. O tym przekonamy się dopiero za tydzień, gdy nowe komputery trafią do pierwszych testerów, którzy poddadzą je rygorystycznym sprawdzianom i wówczas dowiemy się, czy M1 Ultra rzeczywiście rozjeżdża konkurencję jak walec, jak wynika z oficjalnej specyfikacji. Patrząc jednak na to, jakie wyniki widzieliśmy w przypadku innych układów Apple Silicon, wcale się nie zdziwię, jeśli nasze oczekiwania względem M1 Ultra okażą się nie tyle przesadzone, co... niedoszacowane.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA